تبیان، دستیار زندگی
برخی مدیران و کارفرمایان، ‌از راضی و خشنود کردن کارکنان خود فراری هستند، چون تصور می‌کنند برای خوشحال کردن کارکنان خود باید زیر بار پاداش‌های سنگین، ‌ارتقا و شاید مرخصی‌های طولانی بروند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برای شما که مدیر هستید!


برخی مدیران و کارفرمایان، از راضی و خشنود کردن کارکنان خود فراری هستند، چون تصور می‌کنند برای خوشحال کردن کارکنان خود باید زیر بار پاداش‌های سنگین، ارتقا و شاید مرخصی‌های طولانی بروند.


مدیریت

اما مطالعات محققان نشان می‌دهد که اصلاً لازم نیست كه روش‌هایی این قدر پر هزینه داشته باشند. برای شاد کردن کارکنان، روش‌های خیلی ساده‌تر و ارزان‌تر هم وجود دارد. در واقع، با ارائه کمی امکانات و قدری انعطاف‌پذیری و خلاقیت، می‌توان به راهکارهایی برای شاد نگه‌داشتن کارکنان رسید؛ البته این شاد نگه داشتن با افزایش رضایت از کار و بهره‌وری هم همراه خواهد بود.

فضایی برای رشد بگذارید

اگر کارکنان برای همیشه شغلی داشته باشند که در آن امکان رشد و پیشرفت نداشته باشند، به احتمال زیاد شاد نخواهند بود. مطالعه جدیدی نشان می‌دهد، کارکنانی که احساس می‌کنند شانسی برای پیشرفت در کار ندارند،‌ در شغل خود احساس شادی و رضایت ندارند. در نتیجه این کارکنان با احتمال بالاتری، ممکن است به دنبال یک شغل جدید بگردند.

همچنین این مطالعه نشان می‌دهد داشتن امکان پیشرفت کاری، باعث می‌شود کارکنان علاقه بیشتری به ماندن در محل کار خود داشته باشند و برای این پیشرفت تلاش کنند.

ارائه برنامه آموزشی خوب

کارفرمایان نباید تأثیر آموزش را بر کارکنان جدید و نیز شادی آن‌ها در آینده دست‌کم بگیرند. مطالعات جدید نشان می‌دهند که جلسات آموزشی آشنایی یا راهبری، که توسط شرکت برگزار می‌شوند، باعث می‌شوند بین کارکنان ارتباط بهتری به وجود بیاید.

اگر کارکنان برای همیشه شغلی داشته باشند که در آن امکان رشد و پیشرفت نداشته باشند، به احتمال زیاد شاد نخواهند بود.

وقتی کارکنان جدید را فوری سر کارشان بفرستیم،‌ باعث می‌شویم که جای‌گیری آن‌ها در ارتباطات اجتماعی بر پایه پیش‌فرض‌های قبلی باشد، نه این که بتواند به آن شکل بدهد. شرکت‌ها از تأمین احساس سلامت کارکنانشان، و این که به کارکنان جدید کمک کنند تا از پتانسیل‌های خود استفاده کنند، سود خواهند برد.

پاداش‌های کوچک بدهید

ارائه پاداش یکی دیگر از راه‌های شاد نگه‌داشتن کارکنان است. 60 درصد از کارکنانی که در یک مطالعه جدید شرکت کرده‌اند، گفته‌اند که اگر تنها به درآمد سالانه‌شان پاداش 25 دلاری (کمتر از 60 هزار تومان!) افزوده شود،‌ شادتر خواهند بود. آن‌ها گفته‌اند که دریافت پاداش، برایشان بدین معناست که آن‌ها با ارزشند. این کار وفاداری آن‌ها به یک شرکت را بالا می‌برد و باعث می‌شود سخت‌تر کار کنند.

برای کارفرمایانی که با شرایط بد اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند،‌ این خبر خوبی است، چون نشان می‌دهد که با روشی ساده، می‌توانند کارکنان خود را حفظ کنند و تجارتی سودآور داشته باشند که با رقبا به رقابت بپردازد.

مدیریت
قدری خودمختاری به کارکنان خود بدهید

مردم زمانی در کار خود شادترند که برای آن انگیزه هم داشته باشند. اگر کاری که افراد انجام می‌دهند،‌ از هسته درونی خودشان سرچشمه بگیرد، آن‌ها عملکرد بهتری دارند،‌ بیشتر با کار درگیر می‌شوند و متحدتر هم عمل می‌کنند.

اگر به کارکنان اجازه داده شود کارهایی را که از آن‌ها انتظار می‌رود به شیوه خودشان انجام دهند، نه تنها خوشحال‌تر می‌شوند، بلکه به این دلیل که دیگر لازم نیست وقت خود را برای گرفتن تأیید افرادی که در رتبه‌های بالاتر قرار دارند، تلف کنند، کارایی بالاتری هم خواهند داشت.

محیطی دل‌پذیر در محل کار به وجود بیاورید

اگر کارکنان محل کار خود را دوست داشته باشند،‌ شادتر خواهند بود. اقدامات ساده،‌ مانند کوتاه‌تر کردن طول جلسات یا اجازه پخش موسیقی در محل کار، روحیه کارکنان را بالا می‌برد. شرکت‌ها می‌توانند با کارهای متفاوتی مانند تأمین غذا و خوراکی برای کارکنان در محل کار، کارکنان شادتری داشته باشند.

مردم زمانی در کار خود شادترند که برای آن انگیزه هم داشته باشند. اگر کاری که افراد انجام می‌دهند،‌ از هسته درونی خودشان سرچشمه بگیرد، آن‌ها عملکرد بهتری دارند.

همچنین ارتباط برقرار کردن با کارکنان، از نگرانی‌های احتمالی آن‌ها در مورد کارشان کم و نیز کمک می‌کند احساس شادی و امنیت بیشتری داشته باشند. این برقراری ارتباط می‌تواند حضوری، از طریق ایمیل یا حتی با یادداشت‌های دست‌نویس باشد.

ارائه امکان کار کردن در خانه

با وجود این که تأمین یک محیط کاری خوب، یکی از راه‌های شاد کردن کارکنان است،‌ اما باز برخی ترجیح می‌دهند در خانه کار کنند. مطالعات نشان می‌دهند افراد اگر بتوانند در خانه کار کنند، خرید و گوشی‌های هوشمند را کنار می‌گذارند. در مقابل، برخی گفته‌اند که اگر در خانه کار کنند، ممکن است نتوانند برای خانواده خود به اندازه کافی وقت بگذارند و حتی به کارهای شخصی مانند دوش گرفتن هم نرسند!

مدیریت رفتار
به کارکنان کمک کنید سبک زندگی سالم‌تری داشته باشند مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که کارکنانی که در شرکت‌هایی کار می‌کنند که برنامه‌هایی مانند غربالگری بیومتریک، ارزیابی خطرات سلامتی، کلینیک‌ها و داروخانه‌های در محل کار و نیز برنامه‌های کمک به کارکنان را ارائه می‌کنند،‌ شادترند.

به طور خاص این مطالعه نشان می‌دهد که کارکنانی که در چنین برنامه‌هایی شرکت می‌کنند، استرس کم‌تری دارند و در محل کار خود شادتر و سالم‌ترند. با وجود این که بسیاری از چنین برنامه‌هایی هنوز نوپا به حساب می‌آیند، اما کارکنان به آن‌ها به عنوان گزینه‌ای جذاب برای حفظ سلامتی خود می‌نگرند.

برای فعالیت‌های کوچک وقت استراحتی بگذارید

مطالعات جدید نشان می‌دهند که اگر به کارکنان خود اجازه بدهید سری به اینترنت بزنند، نه تنها روی کارشان تأثیر منفی ندارد،‌ بلکه کارایی آن‌ها را بالاتر هم می‌برد. نتیجه جالب این مطالعه نشان می‌دهد که ایجاد چنین فرصتی، باعث می‌شود کارکنان بعد از ساعت‌ها کار، مجدداً تمرکز خود روی کار را به دست بیاورند.

فرصت‌های استراحت کوتاه و ساده، مثل گشتی سریع در اینترنت، به ذهن اجازه می‌دهد استراحت کند و باعث تمرکز بیشتر در طول روز بر روی کار و در نتیجه کارایی بالاتر می‌شود. البته این فرصت‌ها نباید آن قدر طولانی شوند که کارکنان در آن‌ها غرق شوند. پیشنهاد این مطالعه، فرصت‌های 10 دقیقه‌ای است.

منبع: خبر آنلاین


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: میثم ومپایر

 

مطالب مرتبط:

رئیستان را آزار ندهید!

تفاوت مدیران در اونور دنیا و اینور دنیا!

ورزش در اداره