وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
كسی كه در مرحله نذر قرار می‌گیرد، چشم‌هایش را به روی دنیا می‌بندد،...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درباره نذر...


شاید یكی از اولین چیزهایی كه درمانده هنگام درماندگی به آن می‌آویزد، نذر است. وقتی كه دل آدمی می‌شكند و به تنهایی قادر به حل مشكلاتش نیست،بزرگان را به یاد می‌آورد، ائمه اطهار(ع) را، ایرانی‌ها سلطان‌شان را واسطه قرار می‌دهند و آنچه از دل و زبانشان می‌گذرد در طبق اخلاص، نذر امام رئوف می‌كنند تا به حرمت این نیت پاك، امام واسطه شود و گره از كارشان بگشاید!

دامنه این ارادت آنقدر وسیع است كه بخش كاملاً سازمان‌دهی شده به نام نذورات حرم این داده‌های عاشقانه را دریافت و سازمان‌دهی می‌كند.

كسی كه در مرحله نذر قرار می‌گیرد، چشم‌هایش را به روی دنیا می‌بندد، بعضی‌ها در این مراوده عاشقانه و با اخلاص، وجه نقد از نظر می‌گذرانند. حال وقت ادای نذر است.

درباره نذر...

وجوهی كه به حساب نذورات آستان قدس رضوی واریز می‌شود تحت نظارت تولیت عظمای آن به مصرف می‌رسد. نذورات داخل ضریح نیز طی مراسم معنوی «غبارروبی ضریح مطهر» امام رضا(ع) در سال، چندین نوبت جمع‌آوری می‌شود. در این مراسم تولیت معظم آستان قدس رضوی، جمعی از روحانیان و مقامات كشوری حضور دارند. بعد از انجام مراسم غبارروبی، نذورات نقدی به محلی به نام سفره خانه كه میزی است مستطیل شكل در ابعاد 1/5 در 6 متر انتقال می‌یابد و با تلاوت آیاتی از كلام وحی، در خزانه نذورات باز می‌شود و كاركنان نذورات و بعضی از پرسنل افتخاری كه تعداد آنها سی نفر است در دو نوبت صبح و عصر، وجوه نقد را می‌شمرند. البته در این مراسم جمعی از مداحان اهل بیت(ع) نیز با مداحی و ذكر صلوات به معنویت این فضا می‌افزایند. پرسنل دور تا دور میز روی صندلی می‌نشینند و بعد از ترمیم پولهای آسیب‌دیده به دسته‌بندی آنها می‌پردازند.

غیرایرانی‌ها هم با نذر آشنایند. آنها هم گره‌گشایشان ائمه اطهار(ع) است و نذر. پولهای غیرایرانی در این چرخه به وجه رایج كشور تبدیل می‌شود و سپس همه نذورات نقدی به بانك انتقال می‌یابد. این سرنوشت اسكناس‌هایی است كه در بین راز و نیاز و اشك ناذر به ضریح انداخته می‌شود.

باید اضافه كرد؛ نذورات زیر نظر مستقیم تولیت معظم آستان قدس رضوی و هر كجا كه ایشان صلاح بدانند از قبیل ساخت و سازهای حریم حرم مطهر، ساخت حسینیه، بیمارستان، كمك به فقرا و نیازمندان و… مصرف می‌شوند، قسمتی از نذورات نقدی هم سرمایه‌گذاری می‌شود.

نذورات كل آستان قدس خدمتی دیگر را برای زائران عاشق ارائه می‌دهد و آن بسته‌های كوچك برنج و نمك متبرك از نوع غذای طبخ شده در مهمان‌سرای امام رضا(ع) است. بسته‌های نبات را نیز در ایام خاص در اختیار زائران امام هشتم(ع) قرار می‌دهد. از خدمات ویژه می‌توان به خدمت «فوق ضریح مطهر» اشاره كرد و به این معنا كه در ساعات اولیه صبح، وسایل، پارچه‌ها و البسه زائران از بالای ضریح مطهر، جمع‌آوری شده و در دفتر نذورات واقع در صحن آزادی در اختیار صاحبان آن برای بهره‌مندی از تبرك قرار می‌گیرد.


منبع: آستان قدس رضوی

بخش حریم رضوی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین