تبیان، دستیار زندگی
وقتی گوشی‌تان مستقیما به درون وان حمام یا درون آب شیرجه می‌زند، برای نجات دادن آن به یک راه حل سریع نیاز دارید. پس این توصیه‌ها را به خاطر بسپارید تا اگر چنین اتفاقی رخ داد، خیلی دستپاچه نشوید!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موبایل غرق شده را نجات دهیم!


وقتی گوشی‌تان مستقیما به درون وان حمام یا درون آب شیرجه می‌زند، برای نجات دادن آن به یک راه حل سریع نیاز دارید. پس این توصیه‌ها را به خاطر بسپارید تا اگر چنین اتفاقی رخ داد، خیلی دستپاچه نشوید!


موبایل

آیا گوشی شما هم کف حمام یا دستشویی افتاده است؟ اگر از این به بعد این اتفاق افتاد، وحشت نکنید! فقط کافی است برای بازگرداندن جان تلفن همراه غرق شده خود، این کارها را انجام دهید. البته یک کارهایی هم هست که اصلا نباید انجام دهید، پس حتما مقاله را تا آخر بخوانید. ماشین لباس‌شویی، دستشویی، لیوان چایی، هوای مه آلود و ... همه دوست داشتنی‌اند؛ البته تا وقتی که گوشی گرامیتان با یکی از آن‌ها تماس نگیرد! و لاشه فلزی خیس و بیجانش، اشکتان را در بیاورد.

چه کارهایی باید انجام دهیم؟

اگر قطعات گوشی خود را به طور کامل از هم جدا کنید، ممکن است خیلی سریع خشک شود، اما این کار ضمانت نامه را از درجه اعتبار ساقط خواهد کرد. به علاوه چنین کاری معمولا به وسایل تخصصی نیاز دارد و اگر مراقب نباشید ممکن است گوشی شما آسیب هم ببیند. بنابراین چنین روشی را توصیه نمی‌کنیم. به جای جدا کردن قطعات گوشی از یکدیگر، اقدامات زیر را انجام دهید:

1- اولا هر چه سریع‌تر گوشی را از درون آب خارج کنید. غوطه‌ور ماندن طولانی در مایعات یا محیط خیس، ممکن است ریسک آسیب دیدگی را بیشتر کند.

2- از فشار دادن دکمه‌های گوشی و چک کردن آن‌ها جداً خودداری کنید، چرا که هر فشاری ممکن است مایع را بیشتر به درون گوشی نفوذ دهد.

3- در هر حالتی، بهترین کار این است که هر چه سریع‌تر باتری دستگاه را بیرون بکشید، چرا که به حداقل رساندن برق گوشی می‌تواند مانع از اتصالی کردن آن شود.

بهترین کار این است که هر چه سریع‌تر باتری دستگاه را بیرون بکشید، چرا که به حداقل رساندن برق گوشی، می‌تواند مانع از اتصالی کردن آن شود.

4- اگر از یك گوشی استفاده می‌کنید که مثل آی فون یا لومیای نوکیا، باتری غیر قابل تعویض دارد، راه حل قبلی برای شما مناسب نیست. پس باید مقداری ریسک کرده و چند دکمه را فشار دهید. اگر گوشی تان هنوز کار می‌‌کرد، سریعاً آن را خاموش کنید. در چنین مواردی باید هنگام در دست گرفتن گوشی خیلی مراقب خودتان باشید!

5- هر گونه لوازم جانبی و افزودنی‌های گوشی را در بیاورید.

6- کارت حافظه و SD کارت‌ها را خارج کرده و درپوش همه پورت‌ها را بردارید تا به تهویه دستگاه کمک شود.

7- همه قسمت‌ها را با حوله خشک کنید، به خصوص قسمت‌های بیرونی گوشی را. اما مراقب باشید که در حین این عمل، آب از دهانه‌های باز گوشی وارد نشود.

8- اگر همه چیز هم خشک شود، باز هم امکان دارد که مقداری رطوبت در گوشی نهفته باشد که باید حتما قبل از روشن کردن، آن‌ها را هم ازبین ببرید. یکی از اثبات شده‌ترین شیوه‌ها برای این کار، مدفون کردن گوشی در یک کاسه برنج خشک است. مواد خشک‌کننده‌ای مثل برنج، نوعی خاصیت رطوبت پسند دارند که می‌توانند رطوبت را از مواد جذب کنند. علاوه بر این، شما می‌توانید برای تأثیر بیشتر، از بسته‌های ژل سیلیکا (همان‌هایی که درون جعبه‌های کفش هست) استفاده کنید. اگر هیچ کدام از این‌ها را در دسترس ندارید برنج نپخته، بهترین وسیله است.

گوشی را در ظرف دربسته‌ای که هوا نمی‌تواند به داخلش نفوذ کند قرار داده و کاملاً آن را با ماده خشک کننده انتخابی خود بپوشانید. ظرف محتوی گوشی و مواد جاذب را به مدت 24 الی 48 ساعت رها کنید تا خشک کننده، رطوبت را به طور کلی از دستگاه بیرون بکشد. اگر از ژل سیلیکا استفاده کنید، زودتر به نتیجه می‌رسید.

9- هر وقت از خشک شدن کامل گوشی خود مطمئن شدید، باتری را به سرجای خود برگردانید و گوشی را روشن کنید. موفق باشید!

موبایل

حالا چه کارهایی نباید انجام دهیم؟!

سشوار كردن

یکی از روش‌هایی که خیلی برای خشک کردن گوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اینطور هم ادعا می‌شود که سریعا آن را درست می‌کند، استفاده از سشوار یا وسایل حرارتی مثل آن است. با این روش شاید خیلی سریعتر به نتیجه برسید، اما اگر گوشی بیش از حد داغ شود، اجزای داخلی آن صدمه خواهند دید.

در موارد حاد که گوشی به شدت غرق شده با استفاده از این روش ممکن است بخار حاصل از آب به طور کامل تهویه نشده و دوباره در جای دیگر گوشی جمع شود. شاید شما بی خیال این مشکل شوید، اما حتی چنین مسئله جزئی هم می‌تواند خطرناک باشد. پس هیچ وقت گوشی خود را با سشوار خشک نکنید.

اعتماد به فریزر!

یکی دیگر از روش‌هایی که در کوتاه مدت نتیجه می‌دهد، پیچیدن گوشی درون یک حوله کاغذی و قرار دادن آن در فریزر است. ظاهرا جلوگیری از جریان یافتن آب در گوشی به خاطر دمای پایین درون فریزر، ممکن است مانع از اتصالی کردن آن در زمان استفاده شود. قطعا این راهکاری طولانی مدت نیست. چرا که به محض آب شدن یخ‌ها، شما با همان مشکل اتصالی مواجه خواهید شد. تازه اگر بدتر نشود! حتی امکان دارد صفحه نمایش گوشی تان هم ترک بخورد یا بشکند، که به نظر نمی‌رسد به خاطر یک تعمیر کوتاه مدت، حاضر باشید ریسک این خطر را بپذیرید.

خشك كردن پورت‌ها

شاید برای درست کردن گوشی، تنها به خشک کردن قسمت‌های بیرونی آن پرداخته و از خارج کردن جک هدفون و پورت USB غافل شوید. برای این منظور باید به آرامی و با استفاده از یک خلال دندان پیچیده شده در دستمال کاغذی به آن‌ها ضربه زده و فشار وارد کنید. البته در حالیکه این روش با اما و اگرهای زیادی همراه است، ممکن است گاهی اوقات کاغذ در گوشی گیر کرده و باعث خراب شدن قسمتهای داخلی دستگاه شود.

یکی دیگر از پیشنهادات، شارژکردن بیش از حد گوشی است تا تدریجاً و نه یک‌باره، گرم شود. که البته این کار هم خطرات خاص خودش را دارد و توصیه نمی‌شود.

ممکن از برخی از شماها این متن را بخوانید و پیش خودتان بگویید، اگر گوشی را در مایکرویو بگذاریم چطور؟ پاسختان یک نه قاطع است. (هرگز این کار را نکنید)

موبایل

مراقب زنگ زدن گوشی باشید!

اگر موفق به خشک کردن گوشی خود شده‌اید، تبریک می‌گوییم! اما شاید هنوز هم کاملاً برنده نشده باشید؟ فلز داخل گوشی شما اگر در تماس با اکسیژن و آب قرار بگیرد، با گذشت زمان احتمال دارد زنگ بزند. احتمالاً یک تعمیرکار حرفه‌ای گوشی‌های تلفن همراه بتواند با کمی الکل، تمامی زنگ‌زدگی‌ها و خوردگی‌ها را پاک کند، اما هرگز خودتان این کار را در خانه انجام ندهید.

آیا ضمانت نامه‌ گوشی هنوز معتبر است؟

دنبال (LCI) بگردید. (LCI) یک برچسب کوچک سفید است که در تماس با آب قرمز می‌شود.

تولیدکنندگان این برچسب را روی محصولاتشان می‌چسباند و از آن مثل یک کاغذ تورنسل برای تست استفاده می‌کنند تا درباره ارائه گارانتی تصمیم بگیرند. در غالب موارد، اگر این برچسب تحریک شده باشد، یعنی گوشی را خیس کرده‌ باشید، ضمانت نامه دیگر شامل حال شما نمی‌شود.

محل قرار گیری (LCI) از یك گوشی به گوشی دیگر فرق می‌کند؛ و تولیدکنندگان به شدت سعی در پنهان کردنش دارند تا مشتری‌ها نتوانند تغییری در آن ایجاد کنند.

صرف نظر از موقعیت قرار گیری (LCI)، شما می‌توانید برای درخواست کمک با کارخانه تولید کننده گوشی خود تماس بگیرید. این راه حل خیلی طولانی است. پس اگر به گوشی خود نیاز دارید از توصیه‌های بالا استفاده کرده و آن را خوب خشک کنید. حالا اگر شما راه‌های دیگری برای خشک کردن گوشی‌های خیس شده می‌شناسید، لطفا با ما هم در میان بگذارید.

منبع: خبر آنلاین


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: میثم ومپایر

مطالب مرتبط:

وسایل الکترونیکی در مواقع خاص

در مورد تشعشعات موبایل بدانیم

مقابله با موبایل ویروسی

شارژ موبایل با ماسک تنفسی!

گوشی تلفن همراه ابری

مواردی که هرگز در مورد موبایل نشنیده‌اید