وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پس از ورود به سناباد، حضرت رضا(ع) وارد خانه حمیدبن قحطبه شدند. آنگاه نزد قبه‌ای...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سفرعشق / ورود امام(ع) به طوس


یاقوت حموی می‌نویسد: «طوس شهری در خراسان است، فاصله بین آن و نیشابور ده فرسخ است. این شهر شامل دو آبادی است كه یكی را «طابران» و دیگری را «نوقان» می‌گفتند.»


آنگونه كه از منابع مختلف به دست می‌آید، امام رضا(ع) پس از طی فاصله میان نیشابور و طوس با گذر از روستاهایی چند به شهری تاریخی كه در ده فرسخی نیشابور آن روز، بوده است وارد شدند. شهر طوس از شهرهای بزرگ خراسان بوده است.

یاقوت حموی می‌نویسد:

ورود امام(ع) به طوس

«طوس شهری در خراسان است، فاصله بین آن و نیشابور ده فرسخ است. این شهر شامل دو آبادی است كه یكی را «طابران» و دیگری را «نوقان» می‌گفتند.»

در نقل‌های مختلف تاریخی، از منطقه‌ای به نام «سناباد» یاد شده است كه حضرت رضا(ع) از آن عبور داشته‌اند؛ هر چند از جزئیات استقبال و بدرقه مردم و نیز اقامت حضرت در آن سخنی به میان نیامده است.

شیخ صدوق می‌نویسد: «پس از ورود به سناباد، حضرت رضا(ع) وارد خانه حمیدبن قحطبه شدند. آنگاه نزد قبه‌ای كه مدفن هارون است رفته و خطی بر زمین ترسیم كرده و فرمود: اینجا تربت من است. در آینده‌ای نه چندان دور خداوند این مكان را محل اجتماع شیعیان و دوستداران ما قرار خواهد داد. به خدا سوگند هیچ زائری مرا زیارت نكرده و بر من سلام نخواهد گفت، مگر این كه خداوند به واسطه شفاعت ما آمرزش و رحمت خدا را بر او واجب خواهد ساخت.»


منبع: آستان قدس رضوی

بخش حریم رضوی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین