وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
«عقرب سیاه» مردی که اقدام به ربودن و آزار و اذیت 30 زن جوان در تهران کرده بود، به دار مجازات آویخته شد. اما چرا؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سپیده آماده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تجاوز به عنف هم جرم،هم بیماری


«عقرب سیاه» مردی که اقدام به ربودن و آزار و اذیت 30 زن جوان در تهران کرده بود، به دار مجازات آویخته شد. اما چرا؟

اعدام عقرب سیاه خبری بود که چند روز پیش روی خروجی همه خبرگزاری ها و سایت های خبری قرار رفت تا افرادی که اخبار جنایات این شیطان را دنبال می کردن نفس راحتی بابت اتمام پرونده اش بکشند. 

اعدام-تجاوز به عنف

سه سال پیش بود که شایعه بازگشت «خفاش شب» ترس بر جان زنان و دختران شهرستان رباط کریم انداخته بود. 30 مورد زورگیری و تجاوز به عنف از اتفاقاتی بود که در آن روزها به پلیس شهرستان رباط کریم گزارش شده بود و پلیس پس از جستجوهای فراوان بالاخره «صادق مرادی» که بعدها به دلیل جنایات مخوفش عقرب سیاه نام گرفت را دستگیر و روانه زندان کرد. «عقرب سیاه» سرانجام در بازجویی ها به ربودن و آزار و اذیت بیش از سی زن و دختر اعتراف کرد و پس از طی شدن مراحل بازپرسی عقرب سیاه به اعدام محکوم شد. رای صادره اما در دیوان عالی کشور نقض شد و برای رسیدگی مجدد به شعبه دیگری ارسال گردید. این بار شعبه 79 دادگاه کیفری مسئول رسیدگی به این پرونده شد و در پایان، رأی به برائت متهم داد. اعلام برائت «عقرب سیاه» اعتراضات بسیاری را رقم زد و حتی رئیس قوه قضائیه هم به این حکم مجدد معترض شد و سرانجام در بهمن 90 و در سومین محاکمه او به اعدام محکوم شده و حکم هم سه شنبه گذشته در مقابل دیدگان مردم و نیروهای انتظامی انجام شد تا نقطه پایانی بر جنایات متعدد این گرگ انسان نما باشد.

 به طور معمول کسانی که مرتکب این جنایت می شوند کسانی هستند که خانواده هایشان از طبقه پایین اجتماعی هستند و غالبا از تحصیلات و سطح فرهنگی پایینی هم برخوردارند. این افراد کودکی هایشان را با فقر و خشونت گذرانده اند و از نعمت تحصیل و فرهنگ به دور مانده اند و در پایان هم تبدیل به نقطه تاریک پیکره اجتماع می شوند

 اما پرسش مطرح در این میان این است که چه دلایلی باعث می شود انسانی بدون توجه به تمام معیارهای انسانی و اخلاقی دست به چنین اعمال شنیعی بزند و ریشه های وقوع چنین فجایعی چیست؟

آموزش مقابله با تجاوز به کودک

به طور کلی تجاوز جنسی یکی از انواع انحراف جنسی محسوب می شود که در آن فرد متجاوز به  دلیل ناتوانی از برآورده کردن مشروع و بهنجار نیازهای جنسی یا به علت میل به آزار رساندن به دیگران، به واسطه جبر و زور به فردی دیگری تعرض می کند. یکی از مهم ترین مولفه های شخصیتی متجاوزین جنسی، سادیسم است. آنها با آزار رساندن به دیگران و اجبار انها به عملی ناخواسته، احساسات سادیستیک خود را ارضا می کنند و با مغلوب کردن طرف مقابل لذت می برند. بزه تجاوز به عنف همچنین نتیجه نوعی اختلال شخصیتی در دوران کودکی و نوجوانی است که در سالهای بزرگسالی، میانسالی و گاه کنهسالی نمایان می شود.

پژوهش های جامعه شناختی نشان می دهد که غالب کسانی که دست به تجاوز به عنف می زنند، خود در کودکی از سوی یکی از اعضای خانواده یا غریبه ها مورد تجاوز جنسی قرار گفته اند. این گذشته آزار دهنده در بزرگسالی و میانسالی با تجاوز به عنف نمود پیدا می کند. علاوه بر این متجاوزین جنسی معمولا در کودکی مورد خشونت های جسمانی و ضرب وشتم قرار گرفته اند و به دلیل محرومیت هایی که در دوره های مختلف زندگی همراهشان بوده، تصمیم می گیرند که انتقام کمبودهای خود را از سایر انسان های اجتماع بگیرند و از این طریق به تصور خودشان از جامعه انتقام بگیرند. از طرف دیگر این افراد معمولا مادرها یا نامادری های خشن داشته اند که از سوی انها مورد آزار و اذیت قرار می گرفتند. این اتفاق باعث می شود که در آینده کینه عمیقی ای از زنان در قلب خود بپرورانند و این خشم مهار ناپذیر باعث می شود که سالهای بزرگسالی قصد انتقام گرفتن از زنان را داشته باشند.

متجاوزین جنسی معمولا در کودکی مورد خشونت های جسمانی و ضرب وشتم قرار گرفته اند و به دلیل محرومیت هایی که در دوره های مختلف زندگی همراهشان بوده، تصمیم می گیرند که انتقام کمبودهای خود را از سایر انسان های اجتماع بگیرند و از این طریق به تصور خودشان از جامعه انتقام بگیرند

برخی افراد زمانی که در برابر فشار اقتصادی جامعه نمی توانند تشکیل زندگی بدهند و نیازهای جنسی شان را از راه صحیح برآورده کنند، برای فروکش کردن این میل به سمت راههای غیر اخلاقی می روند و در این میان هم زندگی و آینده دیگران را فدای ارضای نامشروع امیال خود می کنند. البته در برخی از موارد متجاوزین به عنف افرادی هستند که خود متاهل بوده و صاحب فرزند هم هستند اما میل سیری ناپذیر به تعرض به زنان و آزار دادن آنها، باعث می شود که چنین جنایاتی را رقم بزنند.

تجاوز

یکی از عوامل موثر بر وقوع فاجعه تجاوز جنسی وضعیت اقتصادی و طبقه اجتماعی افراد است. به طور معمول کسانی که مرتکب این جنایت می شوند کسانی هستند که خانواده هایشان از طبقه پایین اجتماعی هستند و غالبا از تحصیلات و سطح فرهنگی پایینی هم برخوردارند. این افراد کودکی هایشان را با فقر و خشونت گذرانده اند و از نعمت تحصیل و فرهنگ به دور مانده اند و در پایان هم تبدیل به نقطه تاریک پیکره اجتماع می شوند.

آسیب شناسی و مطالعات شخصیتی پیش از اعدام

در این مسئله که متجاوزین به عنف باید به اشد مجازات محکوم شوند و در اسرع وقت هم حکمشان اجرا شود، هیچ شکی نیست اما پیش از اعدام، جرم شناسان؛ جامعه شناسان، روانشناسان و مددکاران اجتماعی باید با بررسی دقیق شخصیتی این افراد و عواملی که باعث رخ داد این جنایات شده است، مولفه های شخصیتی و عوامل اجتماعی مشترکی که باعث بروز این فاجعه می شود را کشف کنند تا با برطرف کردن زمینه های بروز این فجایع تکرار آنها را محدود کنند.

مدیران هم باید بدانند که با اعدام تنها صورت مسئله پاک می شود، در گوشه و کنار این شهر تعداد زیادی انسان نفس می کشند که پتانسیل «عقرب سیاه» و «خفاش شب شدن» را دارند و در این میان باید زمینه بروز این جنایات در سطح کشور از بین برود تا مردم ما دیگر شاهد چنین فجایعی که انسان بودن را زیر سوال می برد، نباشند.

کیانا نیکفام

بخش اجتماعی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین