وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مجموعه تئاتر شهر در بهار امسال نمایش‌های سالن اصلی را با 10 هزار تومان، سالن‌های «چهارسو» و «سایه» را با 8 هزار تومان و نمایش‌های محیطی و كارگاهی را با 5 هزار تومان بر روی صحنه می‌برد كه از شهریور بلیت سالن اصلی به 12 هزار تومان و «چهارسو» به 10 هزار توما
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بلیت تئاتر چند است؟


مجموعه تئاتر شهر در بهار امسال نمایش‌های سالن اصلی را با 10 هزار تومان، سالن‌های «چهارسو» و «سایه» را با 8 هزار تومان و نمایش‌های محیطی و كارگاهی را با 5 هزار تومان بر روی صحنه می‌برد كه از شهریور بلیت سالن اصلی به 12 هزار تومان و «چهارسو» به 10 هزار تومان افزایش یافته است.

بلیت تئاتر چند است؟

مجموعه‌ی تئاتر شهر به عنوان تنها مكانی كه ظرفیت اجرای همزمان 6 نمایش را دارد، در جایی در مركز شهر واقع شده و هر روزه میزبان علاقمندان بسیاری‌ است، در محوطه اطراف این بنا جوانان بسیاری هستند كه بعضی‌هایشان روبروی گیشه فروش بلیت صف كشیده‌اند و تعدادی بر سر اینكه كدام تئاتر را ببینند بحث می‌كنند.

گروهی از دانشجویان دانشكده هنر و معماری روبروی گیشه ایستاده‌اند، یكی از آن‌ها در مورد گرانی بلیت به خبرنگار ایسنا گفت: بچه‌هایی مثل ما كه در رشته نمایش تحصیل می كنیم با اینكه بلیت گران است، مجبور هستیم تئاتر ببینیم و با سبك‌های نمایش آشنا شویم.

اما دانشجوی دیگری ادامه داد: درست است كه تئاتر شهر، از مجموعه‌هایی‌ست كه طرح بلیت نیم‌بها برای دانشجویان را دارد و حتی گاهی با ثبت نام در سایت تئاتر شهر می‌توان تخفیف گرفت اما باز قیمت بلیت گران است.

گروهی دیگر كه خود را عاشق تئاتر معرفی می‌كنند، راه حل را در كنار گذاشتن مبلغی در هر ماه می‌دانند، یكی از آن‌ها گفت: من هر ماه از حقوقم، مبلغی را تنها برای تئاتر كنار می‌گذارم. درست است كه تئاتر هنر گرانی است و بودجه‌ی كمی نیز به آن تعلق می‌گیرد اما ما هم كه به این هنر علاقمند هستیم، توانایی پرداخت هزینه‌های آن را نداریم.

 در حالی بعضی از مخاطبان از هزینه‌های 10، 12 هزار تومانی برخی بلیت‌های تئاترهای به قولی فرهنگی گلایه دارند كه برخی به راحتی بلیت 30،40 هزار تومانی تئاتر‌های را می‌دهند كه در برخی سینماها اجرا می‌شود و اسامی قابل اعتنایی هم ندارند چه برسد به محتوای قابل توجه!

اما تئاتر خصوصی هم كه اگر به معنای وجود داشته باشد با مشكلات بیشتری در این زمینه روبروست.

تماشاخانه ایرانشهر تنها سالنی‌ست كه نمایش‌های خصوصی در آن اجرا می‌شود.

به گفته روابط عمومی این تماشاخانه، گروه‌های نمایشی مبلغ بلیت تئاتر را مشخص می‌كند و این بستگی به عوامل حاضر در نمایش دارد، البته سقف قیمت 20 هزار تومان است.

افسانه ماهیان كه اخیرا نمایش «33 درصد نیل سایمون» را در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه برد، در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: چون تئاتر خصوصی حمایت مالی نمی‌شود و به گیشه وابسته است، نیاز به تعداد اجرای بیشتری دارد. وقتی تئاتری مخاطب دارد، باید فرصت این را داشته باشد كه شب‌های بیشتری روی صحنه برود، در این صورت از نظر مالی هم تامین می‌شود.

ابراهیم گله‌دارزاده، مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی و دبیر شورای حمایت در گفت‌وگویی كه با خبرنگار ایسنا داشت، از حمایت‌های مالی گروه‌های نمایشی صحبت كرد و یادآور شد: برای حمایت مالی از گروه‌های نمایشی ضوابطی وجود دارد و شورای حمایت تشخیص می‌دهد كدام گروه‌ها را مورد حمایت قرار دهد، برای این كار هم شیوه‌نامه‌ای وجود دارد كه همه از آن خبر دارند.

اینكه بعضی گروه‌ها مورد حمایت قرار نمی‌گیرند و بعضی می‌گیرند، مطلق نیست. بعضی سالن‌ها مشمول حمایت صد در صدی نمی‌شوند، از طرفی ما تالارها و نمایش‌های حرفه‌ای را مورد حمایت قرار می‌دهیم و البته تئاتر دانشجویی و نیمه‌حرفه‌ای نیز گاهی كمك هزینه‌ای به عنوان حمایت دریافت می‌كنند.

وی ادامه داد: اینكه بعضی گروه‌ها مورد حمایت قرار نمی‌گیرند و بعضی می‌گیرند، مطلق نیست. بعضی سالن‌ها مشمول حمایت صد در صدی نمی‌شوند، از طرفی ما تالارها و نمایش‌های حرفه‌ای را مورد حمایت قرار می‌دهیم و البته تئاتر دانشجویی و نیمه‌حرفه‌ای نیز گاهی كمك هزینه‌ای به عنوان حمایت دریافت می‌كنند.

مدیر عامل انجمن با اعتقاد بر اینكه كمك‌هزینه بعضی نمایش‌ها كم است، گفت: وقتی كمك‌هزینه كم باشد، انجمن هنرهای نمایشی مقدار 80 درصد از عواید كار را به گروه برمی‌گرداند.

گله‌دارزاده در عین حال انجمن هنرهای نمایشی را مدیر تولید گروه‌های نمایشی خصوصی نمی‌داند و ادامه داد: درست است كه انجمن مسئول تولید این گروه‌ها نیست، اما كمك هزینه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود، ممكن است كم باشد، اما در حد بضاعت تئاتر است.

وی افزود: در بخش خصوصی، نمایش‌هایی هستند كه اجرایشان تمام شده و چون مبلغی را كه انتظار داشتند از گیشه به دست نیاوردند برای جبران هزینه‌هایشان، تقاضای حمایت مالی می‌كنند.

دبیر شورای حمایت مالی همچنین تعیین و تغییر قیمت بلیت سالن‌های نمایشی را با هماهنگی اداره كل هنرهای نمایشی دانست و اشاره كرد: اگر قرار بر تغییر قیمت باشد، باید به انجمن ابلاغ شود و تاكنون ابلاغی برای آن نبوده است، تئاتر شهر به علت یارانه‌ی دولتی كه دریافت می‌كند، بلیت را با قیمت كمتری می‌فروشد در غیر این صورت قیمت‌ها بیشتر بود.

ابراهیم گله‌دارزاده همچنین گفت: با این قیمت بلیت، نمی‌توان انتظار تئاتر خصوصی را داشت از طرفی تعداد اجراها 30 شب است مگر در شرایط خاص این اجراها بیشتر شود اما برای اینكه تعداد اجراها افزایش پیدا كند، نیاز به سالن‌های نمایشی حرفه‌ای است در غیر این صورت تعداد گروه‌هایی كه می‌توانند از سالن‌های حرفه‌ای استفاده كنند، كم می‌شود.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع:ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین