وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
چون ما افراد عاقل و بالغی هستیم ، در گفت و گو با نوجوانان مان بیش تر مایلیم شنونده باشیم ،اما گاهی نوجوانان نیز می خواهند نظرات و اطلاعات والدین شان را بشنوند . البته بهترین روش گفت و گو با نوجوانان ، از خانواده ای به خانواده ی دیگر و در سنین مختلف...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترک اعتیاد خانگی  

دلایل و راهکارهای مبارزه با اعتیاد نوجوانی (2)


در مقاله ی قبل دلایل تمایل نوجوان به سمت مواد مخدر را مورد بررسی قرار دادیم و در ادامه به دو راهکار جهت مبارزه ی عاقلانه و هوشمندانه والدین با اعتیاد فرزندان اشاره نمودیم . در ادامه ی بحث در این مقاله به 5 راهکار دیگر اشاره می نمائیم و در انتها به این بحث می پردازیم که : اگر والدین متوجه شدند که نوجوان شان مواد مخدر مصرف می کند ، چه باید بکنند ؟

اعتیاد

راهکارهایی برای مبارزه با مواد مخدر برای والدین :

پیش از آن که مشکلی پیش آید ، در مورد مواد مخدر با نوجوان تان حرف بزنید:  چون ما افراد عاقل و بالغی هستیم ، در گفت و گو با نوجوانان مان بیش تر مایلیم شنونده باشیم ،اما گاهی نوجوانان نیز می خواهند نظرات و اطلاعات والدین شان را بشنوند . البته بهترین روش گفت و گو با نوجوانان ، از خانواده ای به خانواده ی دیگر و در سنین مختلف ، متفاوت است . هدف این است که نوجوان مان را آگاه کنیم و به او هشدار بدهیم .

 

استفاده از روش ترساندن ، مانند :« با مصرف مواد مخدر ظرف یک هفته کور می شوی ! یا تمام بدنت کرم می گذارد !» معمولا جواب نمی دهد و ممکن است نوجوان مان با گفتن این حرف ، از چشم هم سالانش احمق جلوه کند .

هدف ما این است که به نوجوان مان اطلاعات کامل و جامع بدهیم . هر چه او اطلاعات بیش تری در مورد مواد مخدر و گروه هم سالانش داشته باشد ، قدرت انتخابش بیش تر می شود و با اطمینان بیش تری می تواند به آنان پاسخ منفی بدهد .

وقتی با نوجوان مان گفت وگو می کنیم ، باید نظرات مان را بیان کنیم و علت حرف های مان را توضیح دهیم . صرف نظر از رای و نظرمان ، باید محدودیت های فردی را برای او توضیح دهیم . ترسناک ترین خطری که در این زمینه نوجوانان را تهدید می کند ، این نیست که آنان به حرف های ما توجه ندارند . آنان می دانند ما چه می گوییم . در واقع رفتار آنان تحت تاثیر گفته های ماست . قطعا این را بدانید که اگر حرف و عمل تان یکی نباشد ، حرف های تان تاثیر مطلوب را نخواهد داشت.

اگر ما از مواد مخدر استفاده کنیم ، احتمال اعتیاد فرزندان مان به مواد مخدر بالاتر می رود. اگر سیگار بکشیم ، احتمالا آنان نیز سیگار خواهند کشید . وقتی آنان می بینند که پس از یک روز کاری پرتنش و اضطراب ، به خانه می آییم و بلافاصله سیگاری روشن می کنیم ، آنان این را به ذهن خواهند سپرد.

 

از دوستان فرزندتان استقبال کنید و اجازه دهید به خانه تان بیایند: گاهی اوقات به این نتیجه می رسیم که ارتباط فرزندتان با بعضی از دوستانش برای او خطرناک است و بهتر است مانع دیدار و ارتباط آنان با هم شوید . اما سعی کنید حضور دوستان فرزند نوجوان تان را بپذیرید ، حتی اگر با معیارهای شما تطابق نداشتند . اگر آنان را از دیدار هم محروم کنید ، احتمالا مخفیانه و به روش دیگری با هم ارتباط برقرار خواهند کرد . در هر حال ، بعضی از والدین در می یابند که اگر قرار باشد پسرشان برای دیدار با دوستش ، که مورد تایید آنان نیست ، تونلی در خانه بکند ،بهتر است به او بگویند :« ما واقعا او را دوست داریم .»

اگر والدی همواره به فرزندش ابراز علاقه کند ، در سنین نوجوانی نگرانی هایش از بابت اعتیاد او به مواد مخدر کمتر خواهد بود . هر چند نگرانی شما قابل درک است ، اما هرگز اتاق او را برای یافتن مواد مخدر نگردید ، زیرا اگراو متوجه شود ، این احساس عدم اطمینان برای او مخرب خواهد بود

درنوجوانان احساس عزت نفس را ایجاد کنید: در مورد مصرف مواد مخدر ، میزان عزت نفس نوجوان تان عاملی حیاتی است . برای ایجاد عزت نفس در فرزند تان کافی است به او نشان دهید که برای نظراتش ارزش قائلید ، حرف هایش را به دقت می شنوید و به او فرصت کافی می دهید تا در مورد آن ها حرف بزند . هدف ما این است که این باور را درنوجوانان به وجود آوریم که می توانند مستقل تصمیم بگیرند و لازم نیست همیشه نظرات شان موافق جمع باشد.

از همان سنین کودکی ، باید به فرزندتان نشان دهید که دوستش دارید . دوستانش را بشناسید ، نام معلمانش را بدانید و از ترس ها و علایق او با خبر باشید . اگر والدی همواره به فرزندش ابراز علاقه کند ، در سنین نوجوانی نگرانی هایش از بابت اعتیاد او به مواد مخدر کمتر خواهد بود . هر چند نگرانی شما قابل درک است ، اما هرگز اتاق او را برای یافتن مواد مخدر نگردید ، زیرا اگراو متوجه شود ، این احساس عدم اطمینان برای او مخرب خواهد بود.

در زندگی نوجوان تان انتظار لحظات بحرانی و حساس را داشته باشید: ما باید از لحظاتی که ممکن است در طی آن ها ، نوجوان ما آسیب پذیرتر از همیشه باشد ، آگاهی داشته باشیم . لحظاتی مانند عزاداری ، شکست خانوادگی ، امتحانات و قطع ارتباط با دوستانش . برای افراد جوان و بی تجربه پناه آوردن به مواد مخدر برای دوری از موقعیتی که در آن قرار دارند ، آسان تر از کنار آمدن با آن است . اگر بدانیم نوجوان مان در چه وضعیتی است ، می توانیم از او حمایت کنیم .

اعتیاد

برای حمایت از فرزندتان به سایر بزرگسالان اعتماد کنید: خیلی بد است که نوجوان تان ترجیح بدهد به جای شما ، با فرد دیگری حرف بزند ، اما اگر به آن فرد اطمینان دارید ، می توانید فرزندتان را به این کار تشویق کنید . همان طور که شما با والدین تان در مورد بعضی از مسائل حرف نمی زدید ، باید فرزندتان را درک کنید و خوشحال باشید که او با فرد قابل اعتماد شما حرف می زند.

 

 

اگر متوجه شویم که نوجوان مان مواد مخدر مصرف می کند ، چه باید بکنیم ؟

دلم می خواست بگویم :« وحشت نکنید !» اما می دانم در این مواقع ، ترس و وحشت شما واکنشی قابل درک ، اما بی فایده است . ما نباید فکر کنیم که دنیا به آخر رسیده و نوجوان مان امروز حشیش می کشد ، پس فردا کوکایین ،... و در نهایت هرویین . از سوی دیگر ، نباید خود را به حماقت بزنیم که اتفاق مهمی نیفتاده است .

پدری می گفت : « وقتی فرزندتان معتاد می شود ، احساس درماندگی و ناامیدی تان غیر قابل وصف است . در این شرایط احساس می کنید شکست خورده اید و کنترل تان را از دست می دهید . این ها واکنش هایی طبیعی و قابل درک هستند و در این وضعیت ، نخستین و سخت ترین پیشنهاد این است که خود را نبازیم . شاید فقط خود را مقصر تمام این اتفاقات بدانیم ، اما ممکن است ما بهترین والدین دنیا باشیم و باز هم نوجوان مان معتاد شود . برای آن که به بهترین شکل از فرزندمان حمایت کنیم ، باید ابتدا خودمان را کنترل کنیم . متاسفانه بسیاری از والدین به نوجوان معتادشان می گویند :« از خانه ی من برو بیرون و هرگز برنگرد !» در حالی که واقعا نمی خواهند فرزندشان را از خانه بیرون بیندازند.»

ما باید با نوجوان مان صحبت کنیم ، اما لازم است این کار را در فرصت مناسبی انجام دهیم . اگر او هنوز تحت تاثیر استعمال مواد مخدر است ، سعی نکنید با او حرف بزنید . ممکن است در پایان گفت و گو میزان مصرفش بالاتر برود . شما با مشکل بزرگی مواجه شده اید و باید زمان مناسبی را برای گفت و گو انتخاب کنید . باید مدتی در مورد آن چه می خواهید بگویید ، فکر کنید . در حال حاضر ، هدف شما این است که از امنیت و سلامت فرزندتان مطمئن شوید .

وقتی فرصت کافی برای گفت و گو دارید یا تنها با فرزندتان در اتومبیل نشسته اید و جایی می روید ،فرصت مناسبی برای طرح این موضوع است .

بعضی از ما والدین ، به حمایت دیگران نیاز داریم تا در این شرایط کمک مان کنند . اگر فرزندتان به مواد مخدر معتاد شده است ، مراجعه به مشاوری خبره و متخصص ، نه تنها به او کمک می کند تا با این مشکل کنار بیاید ، بلکه آینده ی روشنی را در ذهن او و شما مجسم خواهد کرد

بهانه دست فرزندتان ندهید ، اگر مرتکب اشتباهی شوید ، ممکن است روابط شما در دراز مدت آسیب ببیند . به فرزندتان بگویید چیزی که در خانه پیدا کرده اید ، یا تغییرات رفتاری اخیر او سبب نگرانی تان شده است . به او بگویید :« مدتی است رفتارت طبیعی به نظر نمی رسد . حالت خوب است ؟» به او فرصت پاسخ گویی بدهید . شاید متوجه شوید که او دوست ندارد در این مورد حرف بزند یا دارد دروغ می گوید . اما نگذارید او عصبانی شود .

در مورد او قضاوت نکنید یا با گفتن :« فکر نمی کنی رفتارت خیلی احمقانه است ؟» تحقیرش نکنید . هدف از این گفت و گو این نیست که او را سرزنش یا تنبیه کنید ، بلکه شما می خواهید بدانید واقعا چه اتفاقی در زندگی نوجوان تان افتاده است و در صورت لزوم ، به او کمک کنید تا اوضاع فعلی را تغییر دهید . مهم است او بداند که نگرانی اصلی شما ، سلامت و امنیت اوست و برای تان مهم نیست که همسایه ها و اقوام چه فکر می کنند . اما همان طور که قبلا گفتیم ، در بعضی موارد ،ما فقط نگران سلامت نوجوان مان نیستیم ، بلکه سلامت و امنیت سایر اعضای خانواده ، به خصوص خواهر یا برادر کوچک تر او نیز اهمیت بسیاری دارد .

بعضی از ما والدین ، به حمایت دیگران نیاز داریم تا در این شرایط کمک مان کنند . اگر فرزندتان به مواد مخدر معتاد شده است ، مراجعه به مشاوری خبره و متخصص ، نه تنها به او کمک می کند تا با این مشکل کنار بیاید ، بلکه آینده ی روشنی را در ذهن او و شما مجسم خواهد کرد .

و سرانجام ، بدانید که حتی اگر مقداری حشیش در اتاق فرزند نوجوان تان پیدا کردید ، گرچه نگران خواهید شد ، اما مفهومش این نیست که او معتاد شده یا لزوما معتاد خواهد شد . همان طور که در سایر موارد گفتیم ، برای بسیاری از نوجوانان ، این تجربیات – گرچه خطرناک هستند – یک آزمون به حساب می آیند ، نه انتخاب روش زندگی .

در پایان نیز این نکته ی مهم را به خاطر داشته باشید : گاهی باید فرزندتان را بیش تر دوست داشته باشید ، به خصوص وقتی شایستگی کمتری برای عشق شما دارد .

 

 

 

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

واکسن اعتیاد در خانواده

ممنوعیت برای همیشه

اعتیادچون دیابت باید درمان شود!

پیامدهای پزشکی اعتیاد چه چیزهایی هستند؟

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین