وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
زن و مرد هر کدام داری نیازهای برحقی هستند که باید همسرشان این نیازها را بر آورده سازد و یکی از دلایل ازدواج همین برآورده ساختن این نیاز های جسمی و روحی و عاطفی برحق می باشد .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خواسته آیت الله انصاری از همسرشان

آیت الله انصاری همدانی

زن و مرد هر کدام داری نیازهای برحقی هستند که باید همسرشان این نیازها را بر آورده سازد و یکی از دلایل ازدواج همین برآورده ساختن این نیاز های جسمی و روحی و عاطفی برحق می باشد .

 

 اسلام تنها آیینی است که در آن به نیازهای انسان به طور کامل پرداخته شده است و در آیین اسلام به برآورده ساختن نیازهای بر حق همسر تاکید شده است .

 

علمای بزرگوار شیعه تنها دانشمندانی هستند که به طور کامل به این نیازهای  همسرانشان توجه دارند و تمام تلاش خود  را برای برآورده نمودن این نیازها به کار می بندند.

 

طلاب چه برادر و چه خواهر باید به این علما تاسی نمایند و وظیفه خود را در مقابل همسرانشان به نیکی به جای آورند و نسبت به نیازهای همسرانشان توجه لازم را مبذول دارند.

 

انسان نیازهایی دارد که برای ادامه حیات، محتاج به برآورده شدن آنهاست. آفریدگار دانا برای برآورده شدن این نیازها و ممکن شدن ادامه حیات انسان، اشیا و کسانی را در اختیار انسان قرار داده است تا به وسیله آنها بتواند نیازهای خویش را برطرف نماید.

 

اولین یاریگر انسان، پدر و مادر می‌باشند که از سر عشق، تمام خواسته‌ها و نیازهای جسمی و روحی فرزندشان را برآورده می‌سازند، تا لبخند، مهمان همیشگی صورت فرزند دلبندشان بماند.

 

 فرزند در دامان پر مهر و محبت پدر و مادر و با حمایت و یاری‌ آنان رشد می‌کند و هنگامی که به رشد جسمی و عقلی رسید، برای برآورده ساختن نیازهایی که پدر و مادر قادر به پاسخگویی آنان نمی‌باشند، همسری ‌انتخاب می‌کند تا در کنار او و با یاری‌ رساندن به همدیگر نیازها و خواسته‌های به جا و برحق یکدیگر را برآورده سازند و آرامش، این اکسیر جاودان را به دست آورند.

 

 از ابتدای تاریخ بشر، مرد طالب وصال بوده است و به خواستگاری محبوب دلبند خویش می رود. اوست که خریدار ناز و کرشمه یار می‌باشد؛ و برای رسیدن به محبوب، بهای عشق را بپردازد.

 

 عشقی که جز جان، بهای آن نیست. مرد باید تمام نیازهای جسمانی همسر خویش را به گونه‌ای عالی و در خور شأن و منزلت او برآورده سازد، بی‌هیچ منت و شکایت.

 

مرد باید بداند که تامین نیازهای مالی همسرش برای وی ثواب به حساب می آید ، پیامبر خدا صلی الله علیه و آله دراین باره می فرماید: دینار انفقته فی سبیل الله ، و دینار انفقته فی رقبة ، و دینار تصدقت به علی مسکین ، و دینار انفقته علی اهلک ، اعظمها اجرا الذی انفقته علی اهلک.

 

دیناری  را در راه خدا [جهاد ] انفاق می کنی ، دیناری را برای آزادی بند ه ای می دهی ، دیناری را به مستمندی صدقه می دهی ، و دیناری را خرج خانواده ات می کنی .از میان این ها ، بزرگترین پاداش را آن دیناری دارد که خرج خانواده ات کرده ای.(تحکیم خانواده از نگاه  قرآن و حدیث/ص302/ح485)

 

مرد، مانند باغبانی مهربان است و همسر، گل زیبای اوست و اگر در برآورده نمودن نیازهای گل، کوتاهی شود، وی پژمرده خواهد شد. پژمردگی گل، باعث اندوه باغبان می‌گردد و او را نیز پژمرده می‌کند.

 

رسم عشق و عاشقی این است که نیازهای برحق همسرتان را برآورده نمایید. در این باره امام عاشقان، حضرت علیعلیه السلام این چنین می‌فرماید: دوست حقیقی آن است که نیازت را برآورده سازد.

 

رسول خدا صلی الله علیه و اله می فرماید : ملعون ملعون من ضیع من یعول .ملعون است ، ملعون است کسی که خانواده اش را وامی گذارد.(تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث/ص269/ح424) .

 

هم چنین آن پیامبر مهر و دوستی درباره رسیدگی به همسر و برآورده ساختن نیاز های بر حق آنان می فرماید : انا الله سائل کل راع عما استرعاه ، احفظ ام ضیع ؟

 

 حتی یسال الرجل عن اهل بیته.خداوند از هر سرپرستی ، درباره آن چه تحت سرپرستی اوست ، بازخواست می کند که آیا از آن ، نگهداری کرده یا تباهش ساخته است ؟ حتی از مرد درباره خانواده اش بازخواست می کند.(تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث/ص 264/ح419) 

 

  اگر باغبان خواهان بقای طراوت گل خویش می ‌باشد و خواستار آن است که زندگی‌اش آکنده از رایحه خوش باشد، نیازهای طبیعی و برحق جسمانی گل خود را شناسایی کرده، برای برآورده ساختن این نیازها تا جایی که می‌تواند، تلاش می‌کند. آفریدگار مهربان، مرد و زن را مأمور برآورده ساختن نیازهای برحق یکدیگر قرار داده است.

 

در این صورت زن  و مرد هیچ‌گاه همسرشان  را از نظر عاطفی رها نخواهند ساخت و با یاری و همدلی، طراوت و زیبایی و شادابی محیط منزل حفظ می‌گردد.

 

یکی از نیازهایی که همسران به ویزه خانها (چرا که از نیاز های بر حق مردان است )باید به آن توجه کنند، نیاز جنسی است که اگر در زندگی زناشویی ارضا نشود، هیچ یک از دو همسر، به آرامش نمی‌رسند.

 

پیامبر صلی الله علیه و آله  درباره برآورده ساختن این نیاز بر حق می فرماید: لعن الله المسوفات التی یدعوها زوجها الی فراشه فتقول : «سوف»حتی تغلبه عیناه .خدا مماطله گر را لعنت کند یعنی زنی که شوهرش به بسترش خواند و گوید : «کمی بعد» تا شوهرش به خواب رود.(نهج الفصاحه / ص 386 /ح2051).

 

زن و مرد، وظیفه دارند که با یاری رساندن به یکدیگر، تمام نیازهای روحی و عاطفی هم را برآورده سازند و بسان دو بلبل شیدا، خواسته‌های همدیگر را اجابت ‌نمایند تا به آرامش دست یابند.

 اگر زن و مرد در کنار هم به آرامش دست نیایند، از لذت‌های زندگی برخوردار نگشته، ممکن است به بیماری‌های روحی نیز مبتلا گردند.

 

در سایه آرامش روحی و روانی است که استعدادهای ما و فرزندانمان شکوفا می‌شود و اگر بر اثر غفلت و خودخواهی، آن را از خود دریغ کنیم، به جایگاه‌هایی که شایستگی آن را داریم، دست نخواهیم یافت.

 

یکی از علمای بزرگ و عرفای نامی شیعه که در همسرداری زبان زد خاص و عام است و به برآورده ساختن نیازهای بر حق همسرش بسیار اهمیت می دهد ، حضرت آیت الله شیخ محمد جواد انصاری همدانی است .

 

«پدرم با مادرم خیلی با مهر و محبت رفتار می کرد و نمی گذاشت احساس کمبودی کند. او را در مجالس با خود می برد و به ایشان می گفت : اگر چیزی می خواهید به من بگویید ، نکند وقتی حاجتی داشته باشید و به من نگویید ، من راضی نیستم به من نگویید.»


منابع:

 

1- کتاب آیین دلبری/مهدی صدری / عطر یاس /جاپ دوم/1390

2- راز های همسرداری/علی ابراهیمی اقلیدی /بیت الاحزان/1390

3-تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث /محمدی ری شهری/دارالحدیث/1390

4-نهج الفصاحه/خاتم الانبیاء/1385

 

تهیه و فرآوری : مهدی صدری ، گروه حوزه علمیه تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین