سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ه بین المللی فیلم فجر مقررات مقررات / بخش مسابقه سینمای ایران الف) مسابقه فیلم‌های سینمایی بلند و مسابقه فیلم‌های داستانی كوتاه: كلیه فیلم های سینمایی كه تا بهمن 1381 در تهران و همچنین در دوره‌های گذشته جشنواره به نمایش درنیا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیست و یكمین جشنواره بین المللی فیلم فجر

جشنواره فیلم فجر

مقررات

مقررات / بخش مسابقه سینمای ایران


الف) مسابقه فیلم‌های سینمایی بلند و مسابقه فیلم‌های داستانی كوتاه:

كلیه فیلم های سینمایی كه تا بهمن 1381 در تهران و همچنین در دوره‌های گذشته جشنواره به نمایش درنیامنده باشند می‌توانند در بخش مسابقه فیلم‌های سینمایی بلند شركت نمایند.

فیلم های داستانی كوتاه نیز در این دوره جشنواره مسابقه ارزیابی می شوند و سیمرغ بلورین بهترین فیلم داستانی كوتاه به فیلم برگزیده تعلق خواهد گرفت، متقاضیان حضور در این بخش كه آثارشان از سه دقیقه كمتر و از پانزده دقیقه بیشتر نباشد و سال تولیدشان نیز بعد از 1380 باشد می‌توانند آثارشان را در جشنواره شركت دهند. یك گروه انتخاب كه اعضایش توسط دبیر جشنواره تعیین می‌شود پس از بازبینی همه فیلم‌های شركت كننده، حداقل بیست فیلم بلند و بیست فیلم كوتاه را برای این بخش انتخاب خواهند كرد.

سپس یك گروه داوری شامل حداقل پنج نفر كه از میان هنرمندان و صاحبنظران توسط دبیر جشنواره برگزیده خواهند شد ،‌ فیلم‌های بخش مسابقه را داوری كرده و جوایز زیر را اهدا خواهند كرد.

سیمرغ بلورین برای بهترین فیلم.

سیمرغ بلورین جایزه ویژه گروه داوران.

سیمرغ بلورین بهترین كارگردانی.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد.

سیمرغ بلورین ( دو جایزه)‌ برای بهترین دستاوردهای فنی و هنری.

سیمرغ بلورین برای بهترین فیلم از بین آثار هنر و تجربه (این جایزه به آثاری با دیدگاه غیر متعارف از سینمای عمومی كه موجب ارتقاء سینمای ایران هستند تعلق می‌گیرد).

سیمرغ بلورین برای بهترین فیلم كوتاه داستانی.


ب) چشم واقعیت (مسابقه اثار مستند) :

در این بخش كه برای اولین بار در جشنواره بیست و یكم به مرحله اجرا درخواهد آمد، كلیه فیلم های مستند بلند و كوتاه كه تولیدشان بعد از 1380 باشد می‌توانند شركت نمایند. یك هیات داوری مستقل كه توسط دبیر جشنواره برگزیده خواهند شد، فیلم‌های برگزیده هیات انتخاب را داوری و دو جایزه سیمرغ بلورین و یك گواهی افتخار را به برگزید‌گان این رشته اهداء خواهد كرد.


ج) خارج از مسابقه:

فیلم‌های این بخش كه هم ارز فیلم‌های بخش مسابقه هستند شامل آثاری می‌شوند كه به لحاظ رعایت مقررات به جههت عضویت یكی از سازندگان فیلم در گروه داوری امكان نمایش در بخش مسابقه را ندارند ویا سازنده فیلم‌ها؟ خواستار نمایش اثر خود در این بخش است.


د) فیلم‌های مهیمان:

آثار ارزشمندی كه به جهت تكمیل تعداد فیلم‌های بخش مسابقه موفق نشده‌اند به جشنواره راه یابند، در این بخش به نمایش درمی‌آیند.


ه) فیلم اول برتر:

برای اولین بار در طول برگزاری جشنواره، یك هیات داوری مستقل به انتخاب دبیر جشنواره آثار نخست فیلمسازان كلیه بخش‌های سینمای ایران اعم از مسابقه فیلم‌های بلند سینمایی، كوتاه داستانی، آثار مستند و همچنین فیلم‌های بخش میهمان را داوری و سیمرغ بلورین این پخش را به برترین فیلم اول جشنواره اهداء خواهند نمود.


و) محبوبترین فیلم جشنواره:

همچون دوره‌های گذشته از طریق مراجعه به آرای تماشاگران از بین فیلم‌های بخش مسابقه، محبوب ترین فیلم ایرانی ، انتخاب و سیمرغ بلورین این بخش به آن اهداء خواهد شد.


ز) برنامه‌های بزرگداشت:

در این دوره جشنواره به منظور ستایش از كوشش‌های ارزشمند هنرمندان برگزیده، شامل دو بازیگر، یك كارگردان و یك فیلمبردار طی مراسم ویژه‌ای تجلیل به عمل آمده و آثار نمونه‌شان به نمایش درخواهند آمد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین