تبیان، دستیار زندگی
بیماری اسپینا بیفیدا جزء نقایص مادرزادی محسوب می شود. این بیماری به علت بروز نقص در لوله های عصبی نوزاد به وجود می آید...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره لطیفی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیرون زدن نخاع از پشت کودک

اسپینا بیفیدا


بیماری اسپینا بیفیدا جزء نقایص مادرزادی محسوب می شود. این بیماری به علت بروز نقص در لوله  های عصبی نوزاد به وجود می آید.


بیماری اسپینا بیفیدا

به طور طبیعی 28 روز بعد از تشکیل تخم، لوله های عصبی جنین بسته می شوند. ولی در جنین هایی که به اسپینا بیفیدا مبتلا هستند، این ساختار به درستی تشکیل و بسته نمی شود و سبب نقص و اختلال در نخاع و ستون فقرات می شود.

اسپینا بیفیدا به معنی نوعی اختلال در ستون فقرات می باشد.

علت بروز اسپینا بیفیدا

علت مشخصی برای اسپینابیفیدا مطرح نیست، ولی دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که کم بودن مقدار ویتامین اسید فولیک در بدن مادر قبل از بارداری و در اوایل آن، نقش مهمی را در بروز این بیماری ایفا می کند .

اسید فولیک یا فولات، عنصر مهمی برای رشد مغز و نخاع جنین در اوایل دوره بارداری است.

عوامل ژنتیکی و محیطی نیز در بروز این بیماری موثرند، مانند سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری.

در بیماری اسپینا بیفیدا به خاطر بسته نشدن کانال نخاعی، نخاع و غشای آن در هنگام تولد از پشت نوزاد بیرون می زند و مانند کیسه ای بر پشت نوزاد دیده می شود

انواع و علایم اسپینا بیفیدا

اسپینا بیفیدا به سه شکل دیده می شود:

1- اسپینابیفیدا  occulta

این نوع، خفیف ترین نوع اسپینابیفیدا می باشد. از آنجا که در این نوع، اعصاب ستون فقرات درگیر نمی شوند، بسیاری از کودکان مبتلا به این نوع از اسپینابیفیدا، هیچ علامتی از مشکل عصبی را بروز نمی دهند. افراد مبتلا به این نوع اسپینابیفیدا حتی خودشان از بیماری شان خبر ندارند و تنها طی عکسبرداری های پزشکی، ناهنجاریشان مشخص می شود .

بیماری اسپینا بیفیدا

2- اسپینابیفیدا meningocele

در این شکل بیماری، غشایی که از نخاع محافظت می کند، از فاصله بین مهره ها بیرون می آید. در این نوع، به دلیل سالم بودن نخاع، این غشای بیرون زده توسط عمل جراحی و با کمترین آسیب به اعصاب برداشته می شود .

3- اسپینا بیفیداMyelomeningocele

این نوع، شدید ترین حالت اسپینابیفیدا می باشد. معمولا وقتی اصطلاح اسپینابیفیدا مطرح می شود منظور این شکل از بیماری است. در این نوع، کانال نخاعی نوزاد در امتداد ستون مهره های بدن بسته نمی شود.

به خاطر بسته نشدن کانال نخاعی، نخاع و غشای آن در هنگام تولد از پشت نوزاد بیرون می زند و مانند کیسه ای بر پشت نوزاد دیده می شود. در این حالت اعصاب بدن نوزاد در معرض انواع عفونت ها و آسیب ها می باشند .

اختلالات عصبی شایع در این بیماری عبارت است از:

- ضعف عضلانی و گاهی اوقات فلج شدن

- مشکلات مثانه و روده

- تشنج

- مشکلات استخوانی مانند تغییر شکل پاها و ستون فقرات خمیده (اسکولیوز)

عوامل خطر ابتلا به اسپینا بیفیدا

- نژاد : این بیماری در سفید پوستان و اسپانیایی ها بسیار رایج می باشد .

- سابقه خانوادگی : زوج هایی که یک فرزند مبتلا به این بیماری را دارند، شانس ابتلای فرزند دیگر این زوج نیز زیاد است.

قرص اسید فولیک و منابع غذایی آن

- کمبود اسیدفولیک : کمبود اسید فولیک سبب بروز این بیماری می شود. فولیک اسید به صورت قرص در داروخانه ها وجود دارد و در صورتی که قصد باردار شدن را دارید می توانید با اجازه پزشک خود آن را مصرف کنید (از سه ماه قبل از بارداری) .

- دیابت : دیابت کنترل نشده در مادران باردار می تواند سبب بروز این بیماری شود .

- چاقی : اگر قبل از بارداری چاقی برطرف نشود، شانس فرد برای داشتن فرزند مبتلا به این بیماری افزایش می یابد.

- افزایش درجه حرارت بدن : افزایش دمای بدن مادر در هفته های اول بارداری می تواند شانس جنین را برای ابتلا به اسپینابیفیدا بیشتر کند. بالا رفتن دمای بدن طی تب کردن و یا استفاده از سونا و یا وان گرم رخ می دهد.

راه های تشخیص اسپینا بیفیدا در جنین

1- آزمایش خون : در طول سه ماهه دوم بارداری، زنان باردار آزمایش خونی می دهند که طی آن ابتلای جنین به بیماری هایی نظیر اسپینابیفیدا، سندرم داون و دیگر بیماری های مادرزادی مشخص می شود. آزمایش خون لازم برای تشخیص این بیماری ها، بین هفته های 16 تا 18 بارداری انجام می گیرد.

خانم ها باید تحت نظر پزشک از سه ماه قبل از بارداری مصرف قرص اسید فولیک را شروع کنند و در زمان بارداری نیز مصرف آن را ادامه دهند

2- سونوگرافی : در طی سونوگرافی ناهنجاری ستون فقرات جنین تشخیص داده می شود .

3- آمنیوسنتز : طی این روش، کمی از مایع دور جنین در رحم مادر (مایع آمنیوتیک) توسط سوزنی از ناحیه شکم مادر برداشته می شود تا مورد آزمایش و بررسی قرار گیرد.

پیشگیری  از اسپینا بیفیدا

- حتما برای فرزند دار شدن خود برنامه ریزی مشخصی داشته باشید.

- با پزشک خود مشورت کنید و از قبل از بارداری، نسبت به مصرف قرص اسید فولیک اقدام کنید (سه ماه قبل از بارداری) و در زمان بارداری نیز مصرف اسید فولیک را ادامه دهید .

- غذاهایی را که سرشار از اسید فولیک می باشند مانند لوبیا، مرکبات و آب میوه، زرده تخم مرغ، سبزیجات تازه مانند کلم بروکلی و اسفناج را در برنامه غذایی خود مصرف کنید.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

مطالبی متعدد درباره بارداری

چه کسانی باید قرص ویتامین بخورند؟   

مادران آینده، ویتامین B9 را دریابید

مولتی ویتامین بخوریم یا نه؟

سه ویتامین مهم در دوران بارداری

همه چیز در مورد تغذیه‌ی مناسب در زمان بارداری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.