سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گریه کردن به هر علتی که باشد، احساس سبکی در فرد ایجاد می‌کند و اشک جاری شده از چشم، مواد شیمیایی مضر را از بدن دفع می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ناگفته‌های فواید اشک ریختن برای بدن


گریه کردن به هر علتی که باشد، احساس سبکی در فرد ایجاد می‌کند و اشک جاری شده از چشم، مواد شیمیایی مضر را از بدن دفع می‌کند.


اشک

محققان عقیده دارند گریه و خنده، هر دو ریشه در یک بخش از مغز دارند و همان‌طور که خنده فواید زیادی برای بدن دارد که می‌توان از آن‌ها به پایین آوردن فشار خون، افزایش قدرت ایمنی بدن و بهبود حالت روحی اشاره کرد، گریه نیز خواص مشابهی دارد.

علت اشک ریختن را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

اشک‌های عاطفی، مربوط به استرس

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد، بین اشک‌هایی که به علت یک مسئله عاطفی ریخته می‌شود با اشکی که مربوط به استرس است، یا به علت تحریک با یک ماده محرک مانند پیاز به وجود می‌آید، اختلاف شیمیایی مهمی وجود دارد. اشک‌های ناشی از مسائل عاطفی، بیشتر حاوی هورمون‌هایی با یک ماده اصلی پروتئینی به نام «پرولاکتین» و «آدرینوکورتیکوتروپیک» و «لوسین» است. این مواد، زمانی که فرد تحت استرس قرار می‌گیرد، تولید می‌شود.

اشک مرطوب کننده

چشم همه ما انسان‌ها نیاز به مایع محافظ دارد. این مایع محافظ از طریق غده لاکریمال که در قسمت بالای چشم قرار دارد و به «اشک بازال» معروف است، ترشح می‌شود. این نوع اشک حاوی ماده شیمیایی است که عملکرد ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد. بدون این ماده، چشم که یک محیط مرطوب است، در معرض خشک شدن و حمله میکروب‌های مختلف قرار می‌گیرد.

آبریزش چشم به علت حساسیت

یکی از مهم‌ترین عملکردهای اشک، محافظت چشم از ماده محرک خارجی است. این اشک‌ها، «اشک‌های رفلکس» نام دارد. در این شرایط چشم شروع به آبریزش می‌کند تا ماده محرک از چشم شسته شود.

فواید اشک

باکتری را از بین می‌برد

اشک خاصیت ضد باکتری طبیعی دارد. در اشک ماده‌ای وجود دارد که می‌تواند 90 تا 95 درصد باکتری باقی مانده روی صفحه کلید رایانه، دستگیره‌ها و ... را در عرض پنج دقیقه از بین ببرد.

یکی از مهم‌ترین عملکردهای اشک، محافظت چشم از ماده محرک خارجی است. در این شرایط چشم شروع به آبریزش می‌کند تا ماده محرک از چشم شسته شود.

بهبود دهنده خلق و خو

اشک حاوی 24 درصد پروتئین به نام «آلبومین» است که در تنظیم کردن سیستم متابولیک بدن موثر است.

دفع کننده سموم

اشک، سموم بدن را دفع می‌کند.

کاهش دهنده استرس

گریه، هورمون‌های مربوط به استرس را از بدن خارج می‌کند، علاوه بر آن با رفع استرس در پیش‌گیری از بیماری‌هایی مانند فشارخون بالا که بر اثر استرس به وجود می‌آید، موثر است.

ایجاد کننده احساس خوب

اگرچه تحت فشار قرار دارید، اما گریه کردن باعث تسکین می‌شود و در نتیجه فرد احساس خوبی پیدا می‌کند.

اشک

دانستنی‌های جالب

- هنگامی که ما دچار استرس هیجانی می‌شویم، مغز و بدن ما شروع به تولید ترکیبات شیمیایی و هورمون‌های خاصی می‌کند. گریه کردن کمک می‌کند تا این ترکیبات شیمیایی زائد که نیازی به آن‌ها نیست، از بدن حذف گردند.

- اشک‌های احساسی، در واقع مواد سمی‌ای که در پی استرس هیجانی در خون تجمع می‌یابند، را از بدن دفع می‌کند.

- اشک‌های احساسی سطح منگنز بدن را کاهش می‌دهند. این مواد معدنی بروی خلق و خو تأثیر مستقیم می‌گذارد. غلظت منگنز اشک احساسی 30 برابر بیشتر از منگنز موجود در سرم خون است.

- اشک احساسی نسبت به اشک پایه و رفلکس، حاوی 24 درصد پروتئین آلبومین بیشتری می‌باشد.

- گریه مانند ادرار و تعریق، باعث حذف مواد سمی و محصولات زائد بدن می‌شود

گریه یک مکانیسم رایگان، طبیعی و قدرتمند برای کنار آمدن با درد، استرس و اندوه است.

- انسان‌ها پس از گریه کردن از لحاظ جسمی و روانی احساس بهتری می‌کنند و در واقع سبک و خالی می‌شوند زیرا مواد انباشته شده در بدن هنگام گریه دفع می‌شود.

 

اما در كلام آخر می‌گوییم كه: باشگاه كاربران تبیان آرزو می‌كند كه تمام شما كاربران عزیز، فقط به یك علت گریه كنید و آن هم گریه‌ای از سر شوق و شادی باشد.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: neka57

برگرفته از انجمن: بهداشت و سلامت

 

مطالب مرتبط:

وای، این بچه چرا گریه میکنه؟

آنچه از چشم نمی‌دانید

ساختمان چشم انسان

فواید گریه کردن

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین