وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معمولاً افراد برای برقراری ارتباط (کاری یا دوستانه) با یکدیگر در جامعه نیاز دارند که ابتدا با هم آشنا شوند. در آشنایی طرفین به بررسی رفتارها و گفتارهای فرد مقابل، احساسات و اخلاقیات او و... توجه نموده و براساس این اصول تصمیم می گیرند
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه‌های آشنایی برای ازدواج


معمولاً افراد برای برقراری ارتباط (کاری یا دوستانه) با یکدیگر در جامعه نیاز دارند که ابتدا با هم آشنا شوند. در آشنایی طرفین به بررسی رفتارها و گفتارهای فرد مقابل، احساسات و اخلاقیات او و... توجه نموده و براساس این اصول تصمیم می گیرند که ارتباط خود را با فرد مقابل  ادامه دهند یا قطع نمایند.

خواستگاری

البته متناسب با اهمیت ارتباط، آشنایی هم اهمیت می یابد. اگر فرد از برقراری ارتباط هدفی را دنبال می کند، ارتباط مهم محسوب می شود به همین دلیل دوران آشنایی نیز لازم و ضروری است. اما بالعکس اگر برقراری ارتباط بدون هدف و به دلایل واهی باشد افراد هم ضرورتی نمی بینند که به شناخت درست و دقیق فرد مقابل بپردازند.

یکی از مهمترین ارتباطاتی که در میان افراد جامعه برقرار شده و نیاز مبرمی به آشنایی و شناخت دقیق طرفین دارد؛ ازدواج است.

آشنایی با هدف ازدواج به فرایند تبادل اطلاعات و عواطف بین دو نفر از جنس مقابل به منظور تصمیم گیری برای ازدواج گفته می شود. (آموزش پیش از ازدواج، مهدی میرمحمد صادقی، ص 12.)

در این راستا بسیاری معتقدند كه نمی توانند مورد مناسبی برای ازدواج پیدا كنند و می گویند ما فرد مناسب از كجا پیدا كنیم؟

در پاسخ به این افراد باید گفت كه با قدری تامل و توجه به اطراف و آشنایان این مشكل كاملاً قابل حل می باشد.  در واقع دخترها و پسرها از طرق مختلفی با یکدیگر آشنا می شوند که در ذیل به برخی از آنها اشاره شده و درستی و نادرستی شان را بررسی می نماییم.

 

1. آشنایی در محیط های خانوادگی

یکی از مهمترین و رایج ترین راههای آشنایی و انتخاب همسر برای والدین و جوانانشان محیط های خانوادگی چون فامیل، همسایه ها، دوستان و ... است. در این راه، خانواده ها پس از مدتی رفت و آمد کم کم با یکدیگر و مشترکات و تمایزات هم آشنا می شوند.

محیط های خانوادگی یکی از بهترین محیط ها برای آشنایی است زیرا فرد مورد نظر را می توان در حالت های مختلف امتحان و بررسی کرد و واکنش های او را از نزدیک دید. در این صورت اگر افراد کاملاً به حرکات و اخلاق و روحیات فرد مقابل توجه نمایند می توانند به شناختی کامل و جامعی از وی دست یابند.

 

2. آشنایی در محیط های غیر خانوادگی

محیط های غیر خانوادگی چون محیط های کاری وتحصیلی هم، محلی دیگر برای آشنایی افراد با یکدیگر به منظور ازدواج می باشد. افراد در اینگونه محیط ها به دلیل داشتن برخوردهای مکرر وگاهی مستمر با فرد مقابل می توانند به شناخت نسبتاً جامعی از اخلاق، روحیات، عادات، ارزش ها و... وی دست یابند. چنانچه پس از بررسی و شناخت، به این نتیجه رسیدند که فرد مقابل مناسب است می توانند ارتباط شان را با وی افزایش داده و نزدیک تر نمایند تا به تصمیم نهایی برای ازدواج یا عدم آن برسند.

چنین آشنایی اگر با اصول و قوانین خاص خود و در چارچوب تعیین شده خانواده ها برقرار شود، مفید است.

در این گروه شیوه ای دیگر از آشنایی وجود دارد و آن آشنایی افراد در خیابان ها، پارک ها، میهمانی های گروه همسالان و... است. معمولاً در این گونه آشنایی ها افراد خیلی سریع و بدون هیچ شناخت کافی و تنها براساس ظواهری چون زیبایی، ثروت، طبقه اجتماعی و ... عاشق فرد مقابل شده و تصمیم به ازدواج می گیرند.

مشکل اساسی این ازدواج ها آن است که از سویی معمولاً جاذبه ها مانع شناخت دقیق فرد مقابل می شوند و از سوی دیگر رفتار افراد در این رابطه ها کاملاً مصنوعی و غیر واقعی است پس احتمال شناخت درست  فرد مقابل بسیار کم است.

معرف شخص ثالثی از دوستان و آشنایان است که دختر و پسر را به خوبی می شناسد و با بررسی هایی که به عمل می آورد به این نتیجه می رسد که این دو مناسب یکدیگرند

3.آشنایی از طریق معرف

راه دیگر آشنایی دخترها و پسرها برای ازدواج معرفی آنها به یکدیگر توسط «معرف» است. معرف شخص ثالثی از دوستان و آشنایان است که دختر و پسر را به خوبی می شناسد و با بررسی هایی که به عمل می آورد به این نتیجه می رسد که این دو مناسب یکدیگرند. آنچه در این راستا حائز اهمیت می باشد نحوه برخورد و عملکرد طرفین و خانواده ها می باشد. دختر و پسر و خانواده هایشان باید در امر ازدواج جدای از فرد معرفی کننده به بررسی و کسب اطلاعات لازم در مورد فرد معرفی شده بپردازند. آنها باید توجه داشته باشند که معرف براساس نظام فکری ارزشی خود دختر و پسر را برای یكدیگر مناسب دانسته است و صرف تکیه بر این انطباقات و اطلاعات حاصله، عاقلانه نمی باشد. پس طرفین و خانواده ها نباید به دلیل اطمینان زیادی که به معرف دارند از اموری مانند تحقیق، بررسی درستی مطالب موجود و وجود هماهنگی لازم میان زن ومرد غافل شوند.مزیت مهم این راه سهولت و سرعت کسب اطلاعات و شناخت بیشتر و بهتر روحیات، اخلاقیات و... فرد مقابل از طریق معرف می باشد.

 

ازدواج اینترنتی

4. وسایل ارتباطی

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی  و وجود وسایلی چون تلفن، اینترنت و... ارتباط میان انسان ها در هر کجای دنیا راحتر و بیشتر شده است. پس این گزینه هم می تواند راه دیگری برای آشنایی افراد به منظور ازدواج باشد. مهمترین ایراد این راه آشنایی این است که شناخت درست و دقیقی را حاصل نمی کند، زیرا شناختی که از فرد حاصل می شود تنها از طریق گفته ها و سخنان خودش حاصل میشود و این منبع معتبری نیست.

هیچ کس نمی تواند بدون دیدن رفتار و کردار فرد مقابل و فقط به صرف شنیده هایش او را بشناسد.

 

5. مراکز و سایت های همسریابی

شیوه جدیدی که به دلیل فرایند مدرن شدن و کنار رفتن شیوه های سنتی چند سالی است در کشور ما رواج یافته است، آشنایی افراد از طریق مراکز یا سایت های همسریابی است. این مراکز و سایت ها با ثبت نام از افراد و گرفتن مشخصات آنها اقدام به معرفی افرادی می کنند که در بیشتر زمینه ها با هم تفاهم دارند. این روش امروزه مشکلات اساسی چون عدم اطمینان به صحت اطلاعاتی که افراد از خود می دهند، عدم کار تخصصی مراکز و سایت ها در معرفی افراد با یکدیگر و... می باشد. 

البته وجود این مراکز و سایت ها برای افرادی که دارای شرایطی خاص هستند، لازم و ضروریست.  افرادی که دارای شرایطی خاص چون معلولیت، شرایط ژنتیکی ویژه و... هستند نمی توانند با هر کسی ازدواج کنند. با وجود این مراکز یافتن همسر برای این افراد راحت تر و سریع تر است.

 

 

اکرم اشرفی نژاد

بخش کلوب ازدواج تبیان


فیلم مرتبط:

شناخت در ازدواج

راهکارهای انتخاب عاقلانه و عاشقانه

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین