تبیان، دستیار زندگی
نام و یاد خدا سبب می گردد، فضای فكر و ذهن دارای رنگ الهی شود. در این صورت از كارهای پست و كوچك انسان دور می شود، زیرا نام و یاد كسی را در دل و جان دارد كه بزرگ است و وقتی دل انسان یاد بزرگی را بجا می آورد نمی شود به كار كوچك مشغول شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راهکارهای معنوی گشایش بخت !


با براهین قاطع عقلی اثبات شده كه خدا رحمان و رحیم می باشد و محال است بدخواه بنده ی خویش باشد. او كه قبل از خلقت انسان، غذای او را در سینه ی مادرش قرار می دهد و مهر او را در دل والدینش می كارد تا مراقب و مواظب او باشند، چگونه ممكن است بدخواه انسان باشد؟!

ازدواج

ازدواج این سنت پسندیده رسول خدا صلی الله علیه و آله این روزها به یکی از معضلات جامعه مسلمان ما تبدیل شده است، در این مجال ما به دنبال دلایل و ریشه های بحران ازدواج جوانان نیستیم، همین قدر می دانیم که ازدواج جزو برنامه های فطری بشر است، زن و مرد را خداوند به گونه ای آفریده که خلأهای وجودی همدیگر را پر کنند و در اعتلای ابعاد شخصیتی و انسانی هم نقش بسیار مهمی دارند .

اما متأسفانه ما می بینیم که به دلایل اقتصادی و اجتماعی عدیده ای ازدواج جوانان به تأخیر افتاده و آنان را با مشکلات روحی و جسمی بسیاری درگیر کرده است .

دختران و پسران به دنبال نیازهای عاطفی و جسمی خود تن به روابط نامشروعی می دهند که مورد رضایت خداوند نیست، با آن ها که صحبت می شود می گویند : این کار را نکنیم چه کنیم؟ حس تنهایی، نیاز شدید عاطفی، گرایش غریزی و فطری به جنس مخالف، تحریکات وحشتناک جامعه و رسانه های مختلف باعث شده عنان اختیار از دست بدهیم و رو به روابطی بیاوریم که چندان هم با روح ما سازگار نیست و شاهد افسردگی‌ها و تبعات دیگر آن نیز هستیم، در واقع این روابط به نوعی مسکّن دردهای روحی و عاطفی ماست.

در این میان عده ای از جوانان عزیز هستند که راهی دیگرگونه ای را پیش می گیرند و به خاطر ارزش های دینی و مذهبیشان هرگز حاضر نیستند به این روابط تن دهند و در خلوت خود می سوزند و می سازند، بر درگاه خداوند بی نیاز دعا و ناله می کنند و چشم به فردا دارند؟ اما آیا اینها غریزه ندارند نیاز به هم صحبت غیر همجنس و محبت او ندارند؟ فشار نیازها همه این عزیزان را از تیپ های شخصیتی مختلف به این پرسش وا می دارد که چرا خداوند زمینه ازدواج را برای ما فراهم نمی کند آیا دوست دارد که ما به بیراهه برویم؟ دختران ناراحتند که چرا خواستگار ندارند و پسرانی که باید خواستگار آن ها باشند در غم کار و یک لقمه نان هستند ... متأسفانه شاهدیم که شرایط اقتصادی کشور به شدت مشوش است تحریم های خارجی، کارشکنی های داخلی، همه و همه دست به دست هم داده و همه ابعاد زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است.

متوسل شدن به امامان معصوم (علیهم السلام) به ویژه حضرت جوادالائمه (علیه السلام). چه موانع متعدد و بزرگی که با دعا کردن و توسل از پیش روی انسان برداشته می شود و مسیر زندگی انسان صاف و هموار می گردد. نقل است که حضرت آیه الله العظمی بهجت (رحمةالله علیه) دراین گونه موارد نماز جعفر طیار (که در مفاتیح الجنان آمده است) را سفارش می کردند

چاره چیست؟

حالا حرف حساب ما چیست؟ حرف ما این است که دست پر قدرت خداوند متعال ورای همه قدرت هاست، رزق و روزی را اوست که تقسیم می کند، می خواهیم بگوییم می دانیم شرایط واقعا سخت است، اما ما خدایی داریم که نبض عالم هستی در دست اوست، و بر بندگانش عاشق است، چرا باید مشکلات ما را ناامید کنند و از میدان به در کرده و منزوی کنند، می خواهیم بگوییم خدا هوایمان را دارد باید بکوشیم و توجهش را جلب کنیم دعا کنیم و منتظر بمانیم و باور داشته باشیم از عمق وجود که به زودی زود مشکلات مرتفع خواهد شد و ما را به مراد دلمان می رساند إن شاء الله .

همان خدایی که بهترین بندگان خویش را برای راهنمایی بشر فرستاد و فرشتگان را واداشت که بر مقام والای انسان سجده کنند چگونه ممکن است راضی شود که بنده اش بی جهت سختی بکشد؟!

پس بی شک و تردید، بلاها و سختی هایی که انسان به آنها دچار می شود در صورتی که نتیجه ی عمل زشت خود شخص نباشد، برای به کمال رساندن انسان و از سر رحمت اوست. لذا او تنها کمال بنده ی خود را می خواهد و کاری را با او انجام می دهد که به نفع خود اوست. اگر ثروت و رفاه و سلامتی و ازدواج به نفع کمال حقیقی شخصی باشد، به او ثروت و رفاه و سلامتی می دهد و شرایط ازدواج او را فراهم می کند و اگر فقر و بیماری و مشقّت و مجرد بودن به نفع کمال حقیقی شخصی باشد، فقر و بیماری و مشقّت و تجرد را نصیب وی می کند.

امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «إِنَّ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عِبَاداً فِی الْأَرْضِ مِنْ خَالِصِ عِبَادِهِ مَا یُنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ تُحْفَةً إِلَى الْأَرْضِ إِلَّا صَرَفَهَا عَنْهُمْ إِلَى غَیْرِهِمْ وَ لَا بَلِیَّةً إِلَّا صَرَفَهَا إِلَیْهِمْ، برای خدای عزّ و جلّ بندگانی در زمین هست از بندگان خالص که خدا تحفه ای از آسمان نمی فرستد مگر اینکه آن تحفه را از آن بندگان برمی گرداند به سوی دیگران؛ و بلایی نازل نمی شود مگر اینکه آن را متوجّه اینان می کند.» (الکافی، ج2، ص253 )

لذا شیفتگان محبّت پروردگار به عمق حوادث نظر کرده، از پشت زلف سیاه و آشفته ی بلایا، صورت زیبای یار را دیده می گویند: «اگر با من نبودش هیچ میلی، چرا ظرف مرا بشکست لیلی؟»

امام جواد

بیان راهکارهای معنوی حل مشکل:

1. متوسل شدن به امامان معصوم (علیهم السلام) به ویژه حضرت جوادالائمه (علیه السلام). چه موانع متعدد و بزرگی که با دعا کردن و توسل از پیش روی انسان برداشته می شود و مسیر زندگی انسان صاف و هموار می گردد. نقل است که حضرت آیه الله العظمی بهجت(رحمةالله علیه) در این گونه موارد نماز جعفر طیار (که در مفاتیح الجنان آمده است) را سفارش می‌کردند.

2. از امیرالمۆمنین نقل شده که هر کس قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گزارد؛ در هر رکعت پس از حمد، سوره یاسین بخواند و پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد.

3. دو دعا را نیز زیاد بخوانید در قنوت نماز، بعد از هر نماز، در سجده یا هر وقت دیگر:

الف. «اللهم اغننی بحلالک عن حرامک و بطاعتک عن معصیتک؛ خدایا مرا بی نیاز کن با حلالت از حرامت و با فرمانبرداریت از نافرمانیت». برخی از بزرگان توصیه کرده اند این دعا 114 مرتبه در یک مکان مقدس مانند مسجد یا زیارتگاه خوانده شود.

دو رکعت نماز بخواند مانند نماز صبح بعد از نماز تسبیحات حضرت زهراء علیهاالسلام را بخواند و بهتر است سر به سجده بگذارد و 14 مرتبه صلوات بفرستد و بعد از آن 100مرتبه بگوید «اللهم خِرلِی و اختَرلِی» و بعد از آن دوباره 14مرتبه صلوات بفرستد انشاءالله تعالی این نماز را و دعای بعد آن را در روزهای مختلف تکرار نماید تا خداوند در امر ازدواج گشایش نماید.

ب. «ربِّ انّی لِما أنزلتَ الیّ مِن خیرٍ فقیرٌ؛ خدایا! بی تردید من به خیری که تو بر من فرو می فرستی نیازمند و محتاجم».(قصص، آیه 24) قرآن مجید می فرماید که وقتی موسی گرسنه و تنها و بی سرپناه این دعا را خواند به لطف خدای عالی حضرت شعیب دختر خود را به سوی او فرستاد و او را به دامادی برگزید.

4. برخی به حسب تجربه خواندن و مداومت بر تلاوت آیه 21 سوره روم را برای این منظور کارساز و مفید می دانند و آن آیه چنین است: وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکمْ مِنْ أَنْفُسِکمْ أَزْواجاً لِتَسْکنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِک لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکرُونَ) ؛و از نشانه‏هاى خداوند این است که همسرانى از جنس خود شما براى شما آفرید، تا در کنار آنها آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد، در این نشانه‏هایى است براى گروهى که تفکر مى‏کنند.

5. دعای «معراج» و «نادعلی» برای گشایش همه گرفتاری ها مفید است.

نماز

6. امام صادق (علیه السلام) به ابوبصیر می فرمایند: هرگاه خواستی ازدواج کنی ابتدا دو رکعت نماز بجا بیاور سپس حمد و سپاس خداوند نما و بعد بگو «اللهم أنی اُرید أن أتزوّج، اللهم فاقدر لی مِن النساء اعفهن فرجا، و احفظهن لی فی نفسها و فی مالی، و اوسعهن رزقا و اعظمهن برکه، و اقدر لی منها ولدا طیبا تجعله خلفا صالحا فی حیاتی و بعد موتی»؛ خداوندا! من می‌خواهم ازدواج کنم، خداوندا! برای من پاکدامن ترین زنان را مقرر فرما و کسی که خویشتن دار از همه نسبت به خود و نگهداری کننده ترین فرد در مالم باشد، که به واسطه آن نفسم (حالم) و مالم محفوظ بماند، کسی که فراخ ترین روزی و بیشترین برکت را در زندگی داشته باشد، و از وی برای من فرزندی طیب در نظر بگیر که جانشینی شایسته در حیات و ممات من باشد.

7. دعاى زیر در اواخر جلد 103 بحارالانوار کتاب النکاح باب «الدعاء عند التزویج» از امیرالمومنین (علیه السلام) نقل گردیده است. این حدیث ضمن آنکه درخواست از خداست خود بیانگر عالى ترین معیارها در گزینش همسر نیز هست: هر که قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گزارد در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد و این دعا را بخواند: «اللهم ارزقنى زوجه صالحه ولودا ودودا غیورا قنوعا ان احسنت شکرت و ان اسئت غفرت و ان ذکرت الله تعالى اعانت و ان نسیت ذکرت و ان خرجت من عندها حفظت و ان دخلت علیها سرت و ان امرتها اطاعتنى و ان اقسمت علیها ابرت قسمى و ان غضبت علیها ارضتنى یا ذالجلال والاکرام هب لى ذلک فانما اسالک ولا اجد الا ما قسمت لى»

مطمئن باشیم اگر به خداوند متعال توکل کنیم و تمام امور زندگى خود را به او واگذار کنیم، خداوند به بهترین وجه و شکل به آن رسیدگى خواهد کرد زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از آنها مى‏داند.

مطمئن باشیم اگر به خداوند متعال توکل کنیم و تمام امور زندگى خود را به او واگذار کنیم، خداوند به بهترین وجه و شکل به آن رسیدگى خواهد کرد زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از آنها مى‏داند.

راه حل آیت الله وحید خراسانی برای ازدواج

برای حل مشکل ازدواج و گشایش در آن چه دستوری را توصیه می فرمایید؟

فرد دو رکعت نماز بخواند مانند نماز صبح. بعد از نماز تسبیحات حضرت زهرا علیهاالسلام را بخواند و بهتر است سر به سجده بگذارد و 14 مرتبه صلوات بفرستد و بعد از آن 100مرتبه بگوید «اللهم خِرلِی و اختَرلِی» و بعد از آن دوباره 14مرتبه صلوات بفرستد انشاءالله تعالی این نماز را و دعای بعد آن را در روزهای مختلف تکرار نماید تا خداوند در امر ازدواج گشایش نماید.

همچنین نماز استغاثه به حضرت زهرا سلام الله علیها خوانده شود و کیفیّت آن چنانکه در مفاتیح آمده چنین است که دو رکعت نماز خوانده و بعدِ سلامِ نماز، 3 مرتبه تکبیر گفته و تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام را بخواند و بعد سجده رفته و صد مرتبه بگوید «یا مولاتی یا فاطمة اغیثینی» و بعد طرف راست را روی زمین بگذارد و دوباره صد مرتبه بگوید «یا مولاتی یا فاطمة اغیثینی» و بعد سجده نموده و آن را صد مرتبه در سجده بگوید و بعد طرف چپ صورت را بر زمین گذارده و آن را صد مرتبه بگوید و بعد مجدداً سجده نموده و صد و ده بار آن را در سجده بگوید و حاجت خود را یاد کند.

یک نصیحت دوستانه

به دنبال دختر شاه پریان یا شاهزاده ای با اسب سفید نباشیم، دعا کنیم خدواند بر طبق صلاح دید خودش کسی را برای همسری ما برگزیند که برای ما بهترین باشد نه آنچه ارزش های کاذب جامعه او را بهترین می نامد.

یادمان باشد که خداوند به قدر ایمان و توکل ما کارگشاست پس دعا کنیم و توکل کنیم و خوش باشیم که خوب خدایی داریم و درخشان آینده ای...

شاد باشید و پیروز التماس دعا 

                                                                                                                                            فرآوری : محمدی

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منابع : سایت شعائر

سایت پرسمان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.