سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شمال ایران جایی است که تا دلتان بخواهد می توانید غذاهای خوش طعم و متفاوت بخورید. طعم غالب غذاهای شمالی ترش و شیرین است و البته سبزیجات شمال از همه جای ایران خوش بوتر و تازه ترند. بنابراین تا می توانید در شمال سبزی بخورید!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طبیعت شمال را به دندان بکشید
غذاهای شمالی

 


شمال ایران جایی است که تا دلتان بخواهد می توانید غذاهای خوش طعم و متفاوت بخورید. طعم غالب غذاهای شمالی ترش و شیرین است و البته سبزیجات شمال از همه جای ایران خوش بوتر و تازه ترند. بنابراین تا می توانید در شمال سبزی بخورید!

 

مازندران

اگر به مازندران می روید، حتما می دانید که مازندرانی ها فسنجان معروفی دارند. فسنجان با گوشت مرغابی و انواع پرندگانی که شکم شان با دانه های انار ترش جنگلی و سبزی های معطر پر شده است، از غذاهای رسمی سنتی مازنی اند.

فسنجان

مازندرانی ها یک غذای مجلسی دیگر هم به نام خورش مرغ و آلو دارند که باید هر طور شده طعم ترش و لذیذ آن را بچشید. در این خورش به جز مرغ و آلو از زرشک و رب هم استفاده می شود و با برنج معطر ایرانی بسیار خوش طعم خواهد بود.

اما از همه اینها گذشته، نمی شود تا شمال بروید و ماهی دریایی نخورید. بنابراین، سعی کنید هر طور شده خودتان را به یکی از رستوران های خوب شهر محل اقامتتان برسانید و ماهی شکم پر مازندرانی ها را بخورید.

شامی

اگر گذارتان به بابل بیفتد هم، شامی بابلی منتظر شماست. نمونه این شامی را هیچ جای دیگر ایران پیدا نخواهید کرد. در این شامی از سیب زمینی، تخم مرغ، سبزیجات محلی و آرد نخودچی استفاده می شود و طعم و عطر بسیار متفاوتی دارد که حتما می پسندید.

بورانی

بورانی کدو حلوایی و بورانی بادمجان کبابی، ماست دلالی و نازخاتون که ترکیبی از بادمجان کبابی و سبزی معطر و آب غوره است، از چاشنی های سفره های مازندرانی هاست.

مربای بهارنارنج و مربای تمشک هم خوراکی های هیجان انگیزی هستند که می توانید سر سفره صبحانه مازندرانی ها بخورید.

غذا

گلستان

معروف ترین غذاهای گلستان، هل آش، گوجه آش و ماش آش هستند. چوروک نان سنتی این منطقه است و می توانید این خوراک های خوشمزه را در هر کجایی از این استان میل کنید.

نان روغنی قاتلمه را اما فقط در گرگان و شاید در مناطق سنتی این شهر بتوانید پیدا کنید. در این نان از آرد، تخم مرغ، نمک، روغن استفاده شده و نان سنگین و حجیمی است.

خوراک ساک هم یکی از معروف ترین غذاهای گرگانی است که قدمت زیادی دارد و در واقع جایگاهی شبیه به قرمه سبزی در غذاهای ایرانی دارد. ساک را با گوشت گوسفند، نخود، اسفناج، سیر و آب نارنج درست می کنند و با برنج می خورند.

باقلاقاتوق و میرزاقاسمی، غذاهای محبوبی هستند که اکثر ایرانی ها آن ها را امتحان کرده اند. در واقع این دو غذا تا حد زیادی به فرهنگ غذایی همه مردم راه پیدا کرده. اما درباره شیش انداز باید بگوییم که شیش انداز با مغر گردو و بادمجان آماده می شود و در آن از چاشنی رب انار استفاده می کنند

گیلان

در گیلان بدون شک اولین انتخابتان باید کباب ترش گیلانی باشد. کباب ترش را با خواباندن گوشت در رب انار و ماست و ادویه درست می کنند و با برنج دودی می خورند. اما اگر خواستید به جز کباب ترش چیزی را امتحان کنید، پیشنهاد ما به شما شیش انداز، باقلاقاتوق، میرزاقاسمی و کوکوی اشپل (تخم ماهی) است.  به خصوص اگر این غذاها با ماست و دلار سرو شوند یا زیتون پرورده رودباری!

ماهی

باقلاقاتوق و میرزاقاسمی، غذاهای محبوبی هستند که اکثر ایرانی ها آن ها را امتحان کرده اند. در واقع این دو غذا تا حد زیادی به فرهنگ غذایی همه مردم راه پیدا کرده. اما درباره شیش انداز باید بگوییم که شیش انداز با مغر گردو و بادمجان آماده می شود و در آن از چاشنی رب انار استفاده می کنند.

کوکوی اشپل هم مثل همه کوکوهای ایرانی، از ترکیب یک ماده اصلی با تخم مرغ تهیه می شود که در این مورد، تخم ماهی با تخم مرغ مخلوط و سرخ می شود و ترکیب متفاوتی را به وجود می آورد.

 

 

رستم زاد

بخش گردشگری تبیان


تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین