تبیان، دستیار زندگی
سیستم عامل بومی ایران با نام تجاری «زمین» که قرار است نسخه سرور آن تا یک سال آینده به انتشار عمومی برسد و نسخه دسک‌تاپ آن تا دو سال آینده نسخه بهره برداری نهایی شود، با هدف تحقق بومی‌سازی سیستم عامل در کشور به صورت آزمایشی پیاده‌سازی شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیاده‌سازی آزمایشی سیستم‌عامل بومی «زمین»


سیستم عامل بومی ایران با نام تجاری «زمین» که قرار است نسخه سرور آن تا یک سال آینده به انتشار عمومی برسد و نسخه دسک‌تاپ آن تا دو سال آینده نسخه بهره برداری نهایی شود، با هدف تحقق بومی‌سازی سیستم عامل در کشور به صورت آزمایشی پیاده‌سازی شد.

نسخه نخست سیستم عامل بومی «زمین» با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران، موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات و بخش خصوصی، با اعمال تغییراتی مناسب برای استفاده در کاربردهای مختلف و با درنظر گرفتن نیازهای بومی کشورمان در اردیبهشت ماه و هفته ارتباطات امسال وارد فاز اجرای آزمایشی شد تا با نیازهای مراکز مختلف برای انتشار عمومی آماده شود؛ براین اساس پیش بینی می‌شود که نسخه سرور این سیستم عامل با نام تجاری «زمین» تا یک سال آینده به انتشار عمومی برسد و بهره برداری نسخه دسک تاپ این سیستم عامل بومی در کشور تا دو سال آینده محقق شود.

راه‌اندازی خط تولید و عرضه نخستین محصول سیستم عامل زمین 

پیاده‌سازی آزمایشی سیستم‌عامل بومی «زمین»پیاده‌سازی آزمایشی سیستم‌عامل بومی «زمین»

در این راستا و در پنجمین نمایشگاه السیت که هفته نخست شهریورماه در مشهد برگزار شد، این سیستم عامل از سوی تیم پروژه مذکور به صورت آزمایشی پیاده‌سازی و الزامات تحقق بومی‌سازی سیستم عامل در کشور و همچنین ابعاد بومی‌سازی نرم‌افزارها مورد بررسی قرار گرفت. سیستم عامل زمین برای استفاده در مراکز داده و کاربردهای سازمانی طراحی شده و به تدریج در کاربردهای دیگر نیز عرضه خواهد شد؛ از اهداف طرح سیستم عامل بومی زمین می‌توان به کاهش وابستگی و رونق کسب و کار در این بخش از صنعت فناوری اطلاعات کشور اشاره کرد.

در همین حال از مهم‌ترین دستاوردهای این طرح تاکنون، راه‌اندازی خط تولید و عرضه نخستین محصول سیستم عامل زمین عنوان شده است.

سیستم‌عامل سرور زمین بر مبنای هسته گنو/لینوکس، همراه با قابلیت‌های ویژه مجازی‌سازی و توجه به کاربردهای رایانش ابری طراحی شده‌ است. همچنین خط تولید و عرضه زمین به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند فرآیندهای توسعه نرم‌افزارهای متن‌باز را پیاده‌سازی کند؛ براین اساس افراد متخصص می‌توانند در کل مسیر از دریافت متن کد بسته‌ها و برنامه‌نویسی تا تولید بسته کامل سیستم‌عامل، مشارکت کرده و به واسطه محیط تعاملی فراهم شده، هر شخص می‌تواند بخشی از میلیون‌ها خط کد سیستم‌عامل بومی را تولید کرده یا نگهداری و به روزرسانی کند.

 عرضه نسخه تکمیلی «زمین» در آینده نزدیک

در طرح سیستم‌عامل زمین برنامه‌ریزی‌های مختلفی برای تجاری‌سازی و جلب مشارکت بخش خصوصی و دانشگاهی صورت گرفته و دولت تنها نقش حمایتی و تشویقی از آن را بر عهده خواهد داشت.

این طرح از بهار سال 90 در موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات و با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصی آغاز شده و در آینده نزدیک نسخه‌های دیگر و تکمیلی آن نیز عرضه ‌خواهد شد.

سیستم عامل زمین برای استفاده در مراکز داده و کاربردهای سازمانی طراحی شده و به تدریج در کاربردهای دیگر نیز عرضه خواهد شد؛ از اهداف طرح سیستم عامل بومی زمین می‌توان به کاهش وابستگی و رونق کسب و کار در این بخش از صنعت فناوری اطلاعات کشور اشاره کرد

پیش از این نیز یک مقام مسوول در سازمان فناوری اطلاعات ایران به تشریح جزییات این طرح پرداخت و تاکید کرد: در بحث سیستم عامل، ما یکی از شاخه‌های توزیع لینوکس را انتخاب کردیم تا توزیع جدیدی از سیستم عامل لینوکس به تمام دنیا ارایه دهیم؛ یعنی هدف‌مان این است که به چیزی برسیم که ظرفیت جذب مشارکت جامعه متن باز جهانی را داشته باشد.

فارسی‌سازی و امنیت بومی در «زمین»

امیرحسین بروجردیان- مدیرکل مدیریت و پشتیبانی فنی شبکه سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: سیستم عامل بومی «زمین» یک سیستم عامل متن باز است که با لایسنس‌های باز که متعلق به هیچ سازمان یا شخصی نیست، اجرایی می‌شود و فارسی‌سازی و امنیت بومی از جمله ویژگی‌هایی است که در سیستم عامل بومی به کار گرفته خواهد شد.

پیاده‌سازی آزمایشی سیستم‌عامل بومی «زمین»پیاده‌سازی آزمایشی سیستم‌عامل بومی «زمین»

وی گفت: برای آنکه سیستم‌عامل بومی موفق شود به کمک همه جامعه نرم‌افزاری کشور نیاز است؛ حتی کسانی که نرم‌افزارهای کاربردی متن بسته و سیستم‌های اطلاعاتی و اداری می‌نویسند، نیز می‌توانند در این جنبش ملی مشارکت داشته باشند. براین اساس قرار است یک‌سری سیستم عامل در کشور در سطح سرور برای دستگاه‌های اجرایی راه‌اندازی شوند و شرکت‌های فعال در این بخش می‌توانند نرم‌افزارهای کاربردی‌شان را در این بازار جدید به فروش برسانند.

مدیرکل مدیریت و پشتیبانی فنی شبکه سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید براینکه بسیاری از کشورها سیستم عامل بومی دارند، گفت: سیستم عامل اپن سورس در اغلب کشورها وابسته به دولت‌ها نیست و بسیاری از شرکت‌ها در قالب کنسرسیوم و اجتماعاتی آن را نوشته و به سفارش کشورها توسعه داده‌اند. براین اساس کشورها نیز از این طرح‌ها برای برطرف کردن نیازهای خاص خود استفاده می‌کنند که نمونه آن اعمال خط و زبان کشورها در سیستم‌عامل‌های متن باز است.وی تصریح کرد: اعمال خط و زبان کشورها در سیستم‌های اپن سورس می‌تواند مورد استفاده دیگر مجامع نیز قرار گیرد و ادامه داد: هم‌اکنون کشورهایی مانند روسیه، ترکیه، برزیل، آلمان و آمریکا نیز از نسخه کاملا سفارشی شده سیستم عامل متن باز در صنایع خود استفاده می‌کنند.

 بخش دانش و زندگی تبیان

منبع: فناوران اطلاعات، مهرنیوز