تبیان، دستیار زندگی
مصرف غذاهای غنی از کوئرستین، مانند پیاز قرمز به کاهش علائم کهیر کمک می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غذا در مقابله با کهیر


مصرف غذاهای غنی از کوئرستین، مانند پیاز قرمز به کاهش علائم کهیر کمک می‌کند.

کهیر

کهیر بثورات خارش‌داری است که مدت ظهور آن‌ها بسیار کوتاه بوده و به سرعت ناپدید می‌شوند و معمولاً بیش از 24 ساعت دوام نمی‌آورند. کهیر ممکن است در هر قسمتی از پوست به وجود آید.

کهیری که بیش از یک ماه از روی بدن محو نشود، کهیر مزمن است. معمولاً کهیر مشکل بزرگی ایجاد نمی‌کند و فقط در مواردی مشکل ساز می‌شود که علاوه بر کهیر مشکلات تنفسی نیز به وجود آید که نیاز به توجه پزشکی و پیگیری دارد. برخی کهیرها صاف و برخی دیگر برجسته هستند و اندازه آن‌ها از بسیار کوچک تا بسیار بزرگ متفاوت است.

در صورتی که کهیر پس از چند روز خود به خود درمان نشد و یا پس از چند روز مجدداً قسمت دیگری از پوست درگیر شد، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

درمان کهیر

بهترین روش درمان کهیر، شناسایی علل آن است. در برخی موارد به راحتی می‌توان این علل را شناسایی و درمان کرد. برخی عوامل احتمالی کهیر عبارتند از:

* حساسیت‌های غذایی

* عفونت‌ها

* داروها

* گزش حشرات

* قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها، مواد شیمیایی و یا مواد افزودنی غذاها

* محصولات آرایشی و بهداشتی

* دمای خیلی گرم و یا خیلی سرد

* آب داغ

اگر کهیر ناشی از حساسیت به مواد غذایی باشد، در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از خوردن غذا، روی پوست ایجاد می‌شود؛ ولی اگر ناشی از مصرف دارو باشد، ممکن است حتی تا یک هفته پس از مصرف دارو بروز نکند.

* یکی دیگر از دلایل کهیر که تمامی ما به نوعی با آن درگیر هستیم، استرس است. در زندگی مدرن امروزی استرس بخشی از زندگی شده که ممکن است برای برخی افراد تغییر و یا حذف آن از زندگی کاری بس دشوار باشد. بدن ما به صورت معجزه‌واری خلق شده است و نه تنها به عوامل خارجی واکنش نشان می‌دهد، بلکه افکار و احساسات و درون ما نیز روی آن تأثیر می‌گذارد و در برابر آن واکنش نشان می‌دهد.

درمان خانگی کهیر

اگر موفق به کشف علل ایجاد کهیر بر روی بدنتان نشدید، بهترین روش درمان، درمان خانگی است که با این کار می‌توان تا حدودی قرمزی و خارش پوست را تسکین داد و به بدن کمک کرد تا به تعادل برسد. رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم، همیشه بهترین روش برای مقابله با هر نوع بیماری و یا مشکل پوستی است. برخی از پوست‌های حساس تحمل استرس‌های محیطی و یا شیمیایی را ندارند و به محض اولین احساس ناراحتی از خود واکنش نشان می‌دهند. با دوری از سموم و مدیریت استرس‌های روزمره در حد امکان و البته مراقبت از پوست می‌توانید تا حدودی از ایجاد کهیر جلوگیری کنید.

اگر کهیر ناشی از حساسیت به مواد غذایی باشد، در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از خوردن غذا، روی پوست ایجاد می‌شود؛ ولی اگر ناشی از مصرف دارو باشد، ممکن است حتی تا یک هفته پس از مصرف دارو بروز نکند

کمپرس سرد خارش ناشی از کهیر را کاهش می‌دهد. از قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید خودداری کرده و در حمام از آب ولرم استفاده کنید و لباس‌های گشاد بپوشید. لباس پلاستیکی مشکل را بیشتر می‌کند. تا آنجا که می‌توانید آرامش خود را حفظ کنید و به یاد داشته باشید که حتی در طب سنتی نیز بسیاری از گیاهان می‌توانند موجب کهیر شوند. اگر داروهای خانگی مۆثر واقع نشد و خارش پوست شما را اذیت کرد، بهتر است از مواد و داروهای شیمیایی استفاده کنید. بیشتر پزشکان در این موارد آنتی‌هیستامین تجویز می‌کنند که البته موجب خواب آلودگی و حالت گیجی می‌شود. باید به این موضوع توجه داشته باشید که حتی ایمن‌ترین داروها نیز عوارض جانبی محدودی دارند.

رژیم غذایی و کهیر

زمانی که پوست بدن به ورود یک ماده جدید واکنش نشان می‌دهد و سیستم ایمنی بدن تحریک می‌شود، سلول‌ها مقادیر زیادی هیستامین آزاد می‌کنند که پاسخ التهابی شدیدی را به همراه خواهد داشت. در مورد کهیر علائم معمولاً برجستگی صورتی و یا قرمز رنگ و برآمده هستند. علاوه بر داروها، عوامل تغذیه‌ای نقش مهمی در جلوگیری از کهیرهای حساسیتی دارند. این اختلال می‌تواند در هر جایی از پوست رخ دهد؛ از جمله پوست سر، لب‌ها و کف دست و پا و ...

کاهش امگا -6 و افزایش امگا-3

امگا - 6، اسیدهای چربی هستند که مقادیر معینی از آن‌ها برای حفظ عملکرد مناسب بدن کافی است و مقدار بیش از حد آن برای افراد مبتلا به کهیر مضر است. مصرف بیش از حد امگا -6 می‌تواند موجب التهاب شود و تولید پروستاگلاندین التهابی را افزایش دهد. از سوی دیگر اسیدهای چرب امگا- 3 خاصیت ضد التهابی دارند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اجداد ما این دو نوع چربی را به مقدار مساوی مصرف می‌کردند؛ حتی مدرن‌ترین رژیم‌های غذایی در کشورهای غربی نیز حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا- 6 و مقداری امگا-3 هستند. با کمی تغییر در رژیم غذایی می‌توان مقدار دریافتی این دو نوع اسید چرب را به تعادل رساند. به سادگی با مصرف کمتر روغن‌های گیاهی همچون ذرت و دانه آفتابگردان (که مملو از امگا -6 هستند)، این کار را انجام دهید. اسیدهای چرب امگا- 3 را نیز می‌توان با افزایش تخم کتان، گردو، سویا و ماهی‌های آب سرد مانند ماهی آزاد، به حد تعادل رساند.

ویتامین C

اگرچه پژوهش‌ها نشان می‌دهند که توانایی ویتامین C برای کاهش علائم کهیر محدود است، ولی در تئوری‌ها آمده که مقادیر بالای ویتامین C به کاهش آزاد شدن هیستامین در بدن کمک می‌کند و موجب شکسته شدن سریع هیستامین‌ها می‌شود. اثرات مثبت ویتامین C، ممکن است به همراه مصرف ویتامین E افزایش یابد؛ زیرا این دو ویتامین تأثیر یکدیگر را تقویت می‌کنند.

اگرچه ممکن است فردی با خوردن نوعی غذای خاص، واکنش حساسیتی نشان

دهد و فرد دیگری با خوردن همان غذای خاص، هیچ حساسیتی نداشته باشد، ولی

به طور کل می‌توان گفت برخی از غذاها عامل ایجاد کهیر هستند. تخم‌مرغ، محصولات لبنی، گوشت، شکلات، گندم و آجیل از جمله این مواد غذایی می‌باشند

غذاهای غنی از کوئرستین

مصرف غذاهای غنی از کوئرستین، مانند پیاز قرمز به کاهش علائم کهیر کمک می‌کند. کوئرستین بیوفلاونوئیدی است که حاوی آنتی‌اکسیدان بوده و خواص ضدالتهابی و ضدهیستامینی دارد.

شواهد حاکی از آن است که می‌تواند در افراد مستعد، کهیر را کنترل کند. برخی از بهترین منابع غذایی کوئرستین عبارتند از: سیب، پیاز قرمز، کلم بروکلی، انگور قرمز، گیلاس، چای، تمشک، توت‌ها و زغال اخته.

غذاهای ایجاد کننده کهیر

اگرچه ممکن است فردی با خوردن نوعی غذای خاص، واکنش حساسیتی نشان دهد و فرد دیگری با خوردن همان غذای خاص، هیچ حساسیتی نداشته باشد، ولی به طور کل می‌توان گفت برخی از غذاها عامل ایجاد کهیر هستند. تخم‌مرغ، محصولات لبنی، گوشت، شکلات، گندم و آجیل از جمله این مواد غذایی می‌باشند.

برخی از مواد افزودنی و مواد نگه‌دارنده همچون بنزوآت، تارتازین و سولفیت‌ها، مواد نگه‌دارنده ضدباکتری و میکروبی هستند که در تهیه محصولات مختلف مثل نوشابه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مواد می‌توانند حساسیت‌زا باشند. تارتازین از جمله مواد رنگی است که معمولاً در آب نبات، شیرینی‌ها، نوشابه، چیپس، کنسرو، غلات فرآوری شده، سس و سوپ‌های فوری یافت می‌شود. سولفیت‌ها برای تهیه غذاهای بسته‌بندی و ... استفاده می‌گردند. بهترین راه پیشگیری، دوری از این مواد مصنوعی است.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: زندگی آنلاین - دکتر سعید حسینی، پزشک و متخصص تغذیه

مطالب مرتبط:

3 ماده‌ی غذایی مفید برای درمان اگزما

نکاتی درباره‌ی حساسیت‌های غذایی

بخور نخورهای اصلی در حساسیت فصلی

7 ماده‌ی غذایی آلرژی‌زا

آلرژی غذایی و اگزما در کودکان

5 نکته‌ی غذایی برای مقابله با آلرژی

آلرژی به لبنیات

تغذیه در مبتلایان به آسم و آلرژی

غذاهای التهاب زا و ضد التهاب

پیشگیری و طب مکمل در آلرژی غذایی

برای آن ها که آلرژی غذایی دارند

آلرژی کودکان ایرانی به 4 ماده غذایی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.