تبیان، دستیار زندگی
دفتر دکتر علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در پاسخ به مطلب منتشره در شبکه «بی‌بی‌سی» به نقل از «مارتین نسیرکی»، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، بیانیه‌ای صادر کرد و در اختیار خبرگزاری‌ها گذارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بان‌کی‌مون در دیدار با رهبری چه گفت؟


دفتر دکتر علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در پاسخ به مطلب منتشره در شبکه «بی‌بی‌سی» به نقل از «مارتین نسیرکی»، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، بیانیه‌ای صادر کرد و در اختیار خبرگزاری‌ها گذارد.

بان کی مون

اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در ایران پایان یافته است، ولی هنوز خبر‌ها و بازتاب رخدادهای آن در تهران ادامه دارد؛ یکی از خبرهایی که با واکنش‌های بسیاری در عرصه جهانی روبه‌رو شد، دیدار ‌بان کی مون، دبیر کل سامان ملل متحد، با رهبر معظم انقلاب اسلامی بود؛ دیداری که حرف‌های رد و بدل شده در آن، مورد توجه رسانه‌های گوناگون قرار گرفت و برخی از رسانه‌ها، برداشت‌های خود از گفته‌های حاضرین در این دیدار را نوشتند، به گونه‌ای که سرانجام، علی اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبر انقلاب، به عنوان کسی که بخشی از سخنان مطرح در آن نشست را به رسانه‌ها انتقال داده بود، برای پایان دادن به حواشی، اصل سخنان بان کی مون را در بیانیه ای منتشر کرد.

به گزارش «تابناک»، دفتر دکتر علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در پاسخ به مطلب منتشره در شبکه «بی‌بی‌سی» به نقل از «مارتین نسیرکی»، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، بیانیه‌ای صادر کرد و در اختیار خبرگزاری‌ها گذارد.

بان کی مون

بنا بر این گزارش، در این بیانیه آمده است که:

آنچه جناب آقای دکتر ولایتی از سخنان بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در جلسهء دیدار وی با رهبر معظم انقلاب نقل کرده است، برگرفته از سخنان شخص آقای ‌بان کی مون می‌باشد و طبیعتاً اسناد صوتی و تصویری این جلسه که با حضور خبرنگاران برگزار شد، موجود است. در آن جلسه، دبیرکل سازمان ملل از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چنین یاد کرد:

«As a supreme leader and also religious leader of not only Iran, but also this region, you can play crucially important role.»

«به عنوان رهبر معظم و همچنین رهبر مذهبیِ نه تنها ایران بلکه این منطقه، شما می‌توانید نقش بسیار مهمی ایفا نمایید».

در جای دیگر نیز دبیرکل این گونه اظهار داشت:

«You have an important role to play; you have been playing in the situation in Lebanon, Iraq. I know you are very much concerned for situation in Bahrain.

These are all the areas that Iran has been playing and will continue to play an important role.

I like to focus on one area today, on Syria. One of my main purposes of coming to meet you is to ask you to exercise maximum influence in resolving this crisis in Syria.

I think in this region, only Iran can play this crucially important role...... »

«ایران دارای نقش مهمی است و شما این نقش را در ارتباط با وضعیت لبنان و عراق ایفا کرده‌اید و من معتقد هستم که شما بسیار نگران اوضاع بحرین می‌باشید.

بان کی مون

این‌ها موضوعاتی هستند که ایران تاکنون در آن نقش مهمی ایفا نموده و در آینده نیز این نقش را ادامه خواهد داد.

من مایلم امروز راجع به یک موضوع تأکید نمایم و آن موضوع سوریه است. یکی از اهداف ملاقات بنده با جنابعالی، درخواست از شما برای به‌کارگیری حداکثر نفوذ خود جهت حل و فصل بحران در سوریه می‌باشد.

من عقیده دارم که در این منطقه تنها ایران می‌تواند چنین نقش بسیار مهمی را ایفا نماید...».

البته مناسب بود که مسئولان سازمان ملل متحد به اندرز رهبر معظم انقلاب، مبنی بر شنیده نشدن سخن آمریکا از زبان آنان توجه کرده و چنین بیان آشکاری از دبیرکل را انکار نمی‌کردند.

در دنیای کنونی که هر حرف و لفظی به دقت ثبت و ضبط می‌شود، دیگر نمی‌توان سخنان کسی را مورد استفاده تبلیغاتی قرار داد. آنچه در این بیانیه آمده است، بسیار روشن و مشخص است و تردیدی در درست بودن سخنان آقای‌ بان باقی نمی‌گذارد.

بخش سیاست تبیان

منبع : تابناک