تبیان، دستیار زندگی
ظروف مناسب برای آشپزی از دو جهت مورد بررسی قرار می گیرند: 1. بهترین ظروف برای سرخ کردن غذاها 2. بهترین ظروف برای پخت و پز معمول
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین ظروف جهت طبخ غذا

پرسش: بهترین ظروف جهت طبخ غذا چه ظروفی هستند؟

پاسخ: ظروف مناسب برای آشپزی از دو جهت مورد بررسی قرار می گیرد:

1. بهترین ظروف برای سرخ کردن غذاها

2. بهترین ظروف برای پخت و پز معمول

3. ظروف غیر قابل توصیه

بهترین ظروف برای سرخ کردن غذاها

بهترین ظرف برای سرخ کردن، ظروف سرامیکی یا ظروف با پوشش سرامیک هستند. زیرا با کمترین روغن می تواند سرخ کردن غذاها را انجام داد و در ضمن غذا به ته ظرف نمی چسبد. البته کمی گران هستند. ظروف سرامیکی سنگین تر از ظروف با پوشش سرامیک هستند و در ضمن خطر شکستن آنها نیز وجود دارد، ولی در عوض دیگر نگران جدا شدن پوشش سرامیکی نخواهید بود.

سفالی كه لعاب می ‌خورد و مجدداً پخته می ‌شود به سرامیک تبدیل می ‌شود. امروزه ظروف سرامیكی معمولاً به عنوان

قابلمه سرامیکی

ظروف غذاخوری استفاده می‌ شوند و ظروف سفالی بیشتر جنبه تزئینی دارند، چون سفال اگر لعاب نداشته باشد چربی و رطوبت را پس می ‌دهد. در استفاده از ظروف سفالی و سرامیک باید از استفاده از ظروف بی ‌رنگ به‌ عنوان ظروف غذاخوری پرهیز كرد، چون این ظروف دارای تركیبات سربی هستند و احتمال بروز مسمومیت غذایی را ایجاد می‌ كنند.

غیر از این، در مذمت ظروف سرامیک و خطرات آن برای سلامت، هیچ مطلب دیگری نمی ‌توانید پیدا كنید، اگرچه از محاسن این ظروف می ‌توان به سبک بودن و قیمت كمترشان نسبت به ظروف چینی و كریستال اشاره كرد.

در مرتبه بعدی ظروف تفلون برای این منظور مناسب هستند. ظروف تفلون تا زمانی که سالم باشند مشکل خاصی ندارند، اما اگر لایه آنها جدا شده و وارد غذا شود خطراتی را در پی دارد. لایه تفلون به خاطر فلزات سمی که دارد اگر جدا شده و وارد بدن شود مسمومیت در پی دارد.

در استفاده از ظروف سفالی و سرامیک باید از استفاده از ظروف بی ‌رنگ به‌ عنوان ظروف غذاخوری پرهیز كرد، چون این ظروف دارای تركیبات سربی هستند و احتمال بروز مسمومیت غذایی را ایجاد می‌ كنند.

بهترین ظروف برای پخت و پز معمول

بهترین ظروف برای این منظور ظروف استیل و پیرکس هستند. ظروف استیل از تركیب آهن و فلزات دیگر ساخته شده اند و بسیار با دوام و در مقابل فرسودگی مقاوم اند. این ظروف حاوی كروم، نیكل، مولیبدن و تیتانیوم هستند كه به ظرف حالت سختی می دهند و آن را در مقابل آسیب ناشی از حرارت بالا، خراشیده شدن و ساییده شدن مقاوم می سازند.

زنان خانه‌دار به دلیل اینكه این ظروف غذا را زود می ‌سوزانند، آنها را برای آشپزی مناسب نمی ‌دانند و باید طرز استفاده صحیح از این ظروف را آموزش ببینند. ظروف استیل حرارت را به طور یكنواخت منتقل نمی كنند و غذا را باید مرتب در آنها هم زد تا یكنواخت حرارت ببیند. برای انتقال بهتر گرما به ته بیشتر این ظروف لایه آلومینیومی یا مسی می دهند. تولید كنندگان این ظروف هشدار می دهند كه غذاهای اسیدی(مثل گوشت ،گوجه فرنگی،لو ،چغندر و ...) و نمكی برای مدت طولانی در ظروف استیل نگهداری نشوند.

قابلمه پیرکس

ظروف پیركس از انواع بلور با نوعی عملیات حرارتی تنش ‌زدایی (دمای 620 تا 630 درجه سانتی‌ گراد) ‌و با افزودن نوعی ماده با نام تجاری «بوراكس» به مواد اولیه تولید می ‌شوند. طبخ غذا در ظروف پیركس بسیار بهتر است، زیرا تقریباً تمام انواع غذاها را می ‌توان در آنها درست كرد و مواد اسیدی یا بازی، روی آنها تأثیری ندارند. باید به این نكته دقت شود كه پیركس، حرارت را به خوبی، ولی به ‌طور غیر یكنواخت منتقل می‌كند. بنابراین باید دقت كرد كه این ظروف با المنت‌ های برقی و حرارت بسیار زیاد به‌ صورت مستقیم تماس نداشته باشند، بلكه در مایكروویو یا اجاق گاز به شكل غیر مستقیم حرارت ببینند و مرتب غذا را در آن هم زد تا حرارت یكنواخت منتقل شود.

طبخ غذا در ظروف پیركس بسیار بهتر است، زیرا تقریباً تمام انواع غذاها را می ‌توان در آنها درست كرد و مواد اسیدی یا بازی، روی آنها تأثیری ندارند.

ظروف غیر قابل توصیه

ظروف سفالی و مسی برای آشپزی توصیه نمی شود. ظروف سفالی بیشتر جنبه تزئینی دارند، چون سفال اگر لعاب نداشته باشد چربی و رطوبت را پس می ‌دهد. مس گرما را به خوبی هدایت می ‌كند و با آن به راحتی می‌ توان دمای پخت و‌ ‌پز را كنترل كرد. تنها با دادن حرارت كم یا متوسط می ‌توان بهترین نتیجه را از آن گرفت. ‌مقادیر اندک مس برای سلامتی مفید است ولی مقادیر زیاد آن می ‌تواند‌ ‌مسمومیت ‌زا باشد.

قابلمه مسی

مس با غذاهای اسیدی واكنش می‌ دهد و به این خاطر ظروف مسی را‌ ‌معمولا با لایه‌ای از یک فلز دیگر مثل قلع استیل یا نیكل می‌ پوشانند تا از ورود‌ ‌مس به غذا جلوگیری شود. این لایه در هنگام پخت و پز به مقدار كم در غذا حل می ‌شود. (‌به خصوص اگر غذاهای اسیدی برای مدت طولانی در این ظروف پخته یا نگهداری شوند) بنابراین باید از پختن غذاهای اسیدی در ظروف مسی پوشش داده نشده دوری كرد. همچنین با خراشیدن یا ساییدن این ظروف در هنگام شست‌ و شو، لایه پوششی‌ ‌محافظ از بین می رود.

هنگامی كه مس در مقادیر زیاد وارد غذا می ‌شود، موجب تهوع، استفراغ و اسهال می ‌شود‌. پخت غذا در ظروف مسی ارزش غذا را کاهش می ‌دهد. به دلیل اینکه مس با ماده غذایی تداخل ایجاد می ‌کند و ارزش غذایی را از بین می ‌برد. بنابراین به طور کلی پخت و پز در ظروف مسی توصیه نمی شود، مگر ظروف لعاب دار.

مشاوره سلامتی

مشاور پاسخگو: آرین

تنظیم: گل محمدی

 مرکز مشاوره