تبیان، دستیار زندگی
سكسكه می‌تواند یكی از نشانه‌های سكته قلبی باشد. چون سكسكه بر اثر انتقال موج و تحریك اعصاب مختلف است، شوك عصبی باعث می‌شود از انتقال امواج از معده به مغز جلوگیری شده و تحولی در آن سیستم ایجاد شود و سكسكه فرد را قطع كند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سکسكه مشکوک!

سکسکه


به گفته یك متخصص گوارش، سكسكه می‌تواند یكی از نشانه‌های سكته قلبی باشد. چون سكسكه بر اثر انتقال موج و تحریك اعصاب مختلف است. شوك عصبی باعث می‌شود از انتقال امواج از معده به مغز جلوگیری شده و تحولی در آن سیستم ایجاد شود و سكسكه فرد را قطع كند.

دكتر محمدرضا زالی در خصوص سكسكه بیان داشت: با این كه سكسكه از علائم اختصاصی هیچ بیماری خاصی نیست اما سكسكه‌های ناگهانی می‌تواند یكی از نشانه‌های سكته قلبی، آلرژی و ریفلاكس معده و عصب فرنیك باشد.

وی درباره علت به وجود آمدن سكسكه، گفت: سكسكه ناشی از تحریك اعضا و اندام‌هایی است كه در قسمت قفسه سینه قرار گرفته‌اند و مهم‌ترین آنها پرده دیافراگم، معده، مری و قلب است.

به گفته وی، شایع‌ترین علت سكسكه ناراحتی‌هایی است كه به معده و مری وارد می‌شود و در راس این ناراحتی‌ها ریفلاكس و برگشت اسید معده است.

این متخصص گوارش با بیان اینكه سكسكه در همه افراد ظاهر می‌شود افزود: سكسكه‌های ناگهانی در اثر خوردن دارو، غذای زیاد یا غذای ناسالم و اتصاع شدید معده به وجود می‌آید و سكسكه‌های مزمن و طولانی نیز بر اثر بی‌احتیاطی‌های غذایی ایجاد شده و تا مدت طولانی فرد را درگیر می‌كند.

سکسکه

وی در ادامه با اشاره به سكسكه‌های طولانی مدتی كه گاهاً چندین ماه به طول می‌انجامد افزود: در این موارد به دلیل تحریك سیستم اعصاب كه از قسمت فوقانی معده و انتهای مری و پرده دیافراگم سرچشمه می‌گیرد به وجود می‌آید كه گاهی التهابات مزمن یا همان بازگشت اسید است اما حالت تیك عصبی را در فرد ایجاد می‌كند كه این تیك‌های عصبی فرد را به سكسكه می‌اندازد.

وی تاكید كرد: هر فردی كه سكسكه می‌كند باید از نظر بیماری عضوی كاملاً بررسی شود تا خلاف آن ثابت شود. در غیر این صورت ممكن است از یكی از نشانه‌های بیماری چشم‌پوشی كند.

دكتر زالی، نحوه درمان سكسكه را با توجه به علت آن در افراد مختلف متفاوت دانست و افزود: اگر فردی دچار بیماری قلبی است باید ابتدا بیماری قلبی خود را درمان كند و كسی كه ناراحتی معده دارد باید به مداوای معده‌اش بپردازد. همچنین اگر پرده دیافراگم به علل مختلف مثل سینه پهلو، سرماخوردگی یا ورود ویروس به بدن دچار ضایعه‌ای شده باشد، برای درمان سكسكه باید ابتدا آن ضایعه را برطرف كند.

وی درباره نقش آلرژی‌های غذایی در ایجاد سكسكه، گفت: آلرژی به مواد غذایی مانند بیماری آسم و كهیر نیست و با آنها متفاوت است و به صورت تهوع، دل درد، برگشت اسید، سرفه، سكسكه، نفخ و اسهال ظاهر می‌شود.

وی افزود: در مورد سكسكه اگر علت یا بیماری خاصی را پیدا نكردیم، باید عامل تحریك‌ كننده خارجی از جمله غذا را هم در نظر داشته باشیم، زیرا ممكن است فرد غذای سالمی را مصرف نكند و یا اینكه غذای خاصی به بدنش نسازد و در او سكسكه ایجاد كند.

به گفته وی، سویا، ماهی، میگو، شیر گاو، گندم و پسته شامی از جمله مواد خوراكی هستند كه باعث بروز سكسكه در فرد می‌شود.

وی در خصوص ارتباط مشكوك عصبی و قطع سكسكه گفت: چون سكسكه بر اثر انتقال موج و تحریك اعصاب مختلف است، شوك عصبی باعث می‌شود از انتقال امواج از معده به مغز جلوگیری شده و تحولی در آن سیستم ایجاد شود و سكسكه فرد را قطع كند.


باشگاه كاربران تبیان _ ارسالی از: jtayebe

مطالب مرتبط:

سکسکه؛ خنده ‌دارترین بیماری دنیا

سکسکه و درمان آن

سکسکه وراه های مقابله با آن

در مورد سکسکه بیشتر بدانید

سکسکه چیست؟

سکسکه وراه های رفع ان

چطور دچار سکسکه می‌شویم؟

سكسكه

16 روش درمان خانگى سكسكه

سكسكه‌ چیست و درمان سکسکه کدامست

چگونه سکسکه دست از سر ما بر می دارد؟

« راهی برای درمان سكسكه »

راه های متوقف کردن سکسکه