تبیان، دستیار زندگی
كانادا هم مثل آمریكا یك جمعیت كلان بومی دارد كه از ابتدای تاسیس و پاگیری این كشور در آنجا حضور داشته و زندگی و فعالیت كرده‌اند. برای رسانه تلویزیون كانادا، تولید مجموعه‌هایی در ارتباط با این‌ آدم‌ها همیشه اهمیت ویژه‌ای داشته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اهل همین شهر بودند

سریال شمال 60 زندگی بومیان کانادا را به نمایش می گذارد


كانادا هم مثل آمریكا یك جمعیت كلان بومی دارد كه از ابتدای تاسیس و پاگیری این كشور در آنجا حضور داشته و زندگی و فعالیت كرده‌اند. برای رسانه تلویزیون كانادا، تولید مجموعه‌هایی در ارتباط با این‌ آدم‌ها همیشه اهمیت ویژه‌ای داشته است.

سریال شمال60

در طول دهه‌های گذشته، تهیه‌كنندگان و فیلمنامه‌نویسان زیادی به طرح مشكلات و مسائل این بخش از جامعه كانادا پرداخته و كارهای هنری زیادی در این رابطه تولید كرده‌اند. درام خانوادگی و اجتماعی «شمال60» كه از شبكه دو سیما در حال پخش است، یكی از این مجموعه‌هاست كه با استقبال بالای تماشاگران تلویزیونی در داخل و خارج كانادا روبه‌رو شد. خط كلی و اصلی این مجموعه تحسین‌شده در ارتباط با سختی‌ها و محنت‌هایی است كه مردم بومی و سكنه اولیه كانادا در شهر خیالی لیونكس كشیدند. این قصه تلاش دارد زندگی مردم بومی را به شكلی واقعگرا به تصویر بكشد و بیننده را با گوشه‌هایی از واقعیت‌های زندگی آنها آشنا كند.

ویلیام فلاهرتی، تهیه‌كننده و فیلمنامه‌نویس قدیمی تلویزیون كانادا خالق و نویسنده فیلمنامه مجموعه شمال60 است. او كه سال 2002 خودش را بازنشسته كرد، فیلمنامه شمال 60 را در دوران اوج كاری نوشت و برای آن، هم از سوی منتقدان تلویزیونی تحسین شد و هم جوایزی دریافت كرد. این فیلمنامه‌نویس فعالیت هنری خود را از سال 1972 شروع كرده و زمانی كه فعالیت‌های تلویزیونی خود را متوقف كرد، برای 11 مجموعه پرطرفدار و پربیننده، فیلمنامه نوشته بود.

اولین قسمت مجموعه شمال 60، سال 1992 روی آنتن رفت و نمایش صادقانه زندگی جماعت بومی در جنگل‌های شمال كانادا (كه نام مجموعه هم اشاره‌ای به آن است)‌ با استقبال عمومی همراه شد. شبكه تلویزیونی CBC ـ تهیه‌كننده این مجموعه ـ انتظار چنین واكنش و استقبالی را از سوی تماشاگران كانادایی آن نداشت. تعجب آنها زمانی بیشتر شد كه بسیاری از شبكه‌های تلویزیونی خارجی هم آن را برای پخش خریداری و تماشاگران غیركانادایی هم از آن استقبال كردند. با آن كه مجموعه حال و هوایی واقعگرا دارد و برگرفته از رخدادهای واقعی است، اما قصه فیلمنامه خیالی و ساخته و پرداخته ذهن فلاهرتی فیلمنامه‌نویس است. او در قصه فیلمنامه دست به خلق یك جامعه خیالی به نام لیونكس ریور زد. این جامعه شامل شهری با ساكنان بومی می‌شود كه بیشتر افراد آن را اهالی قوم‌های قدیمی و اصیل تشكیل می‌دهند. با این حال، اهالی غیربومی هم در این منطقه زندگی می‌كنند و این شخصیت‌های غیربومی در كنار شخصیت‌های بومی قصه، نقش مهمی در قصه مجموعه و رخدادهای آن دارند. در بین این شخصیت‌ها می‌توان به كسانی مثل مالك رستوران، هتل، مدیر بانك و پرستار اشاره كرد. مسائلی مثل فقر، اعتیاد به الكل و دیگر مخدرها، ملاحظات و تفاوت‌های فرهنگی، تضادهای مربوط به اسكان اهالی، مكاشفات مربوط به منابع طبیعی و بالاخره مالكیت زمین‌ها، ازجمله موضوعاتی است كه خط اصلی قصه و اپیزودهای مختلف این مجموعه 90 اپیزودی را تشكیل می‌دهد و ماجراهای آن را به جلو می‌برد.

تینا كیپر، تریسی كوك، تام جكسون، گوردون توتوسیس و راكوتا هاوس از بازیگران اصلی این مجموعه هستند. فصل اول مجموعه در سال 1992 توانست بهترین نقدها را كسب كند و از نظر درجه‌بندی كارهای تلویزیونی مقام بالایی را به خود اختصاص دهد. این موفقیت‌ها، مسئولان شبكه تلویزیونی CBC را به فكر تولید فصل‌های بعدی آن انداخت و تا سال 1997 كه آخرین قسمت آن روی آنتن رفت، شش فصل این مجموعه تولید شد. سازندگان شمال60 برای حفظ تماشاگران خود در این سال‌ها سعی كردند اپیزودهای آن را به گونه‌ای متنوع و متفاوت تولید كنند. به همین دلیل، آنها از ژانرهای كمدی، ترس و درام بهره گرفتند تا حال و هوای مجموعه یكنواخت و تكراری به نظر نرسد. فلاهرتی در این رابطه می‌گوید: «ما در حال تولید یك مجموعه پلیسی یا خانوادگی نبودیم كه معمولا مورد پسند كامل تماشاگران قرار می‌گیرد. مجموعه ما حال و هوای اجتماعی داشت و یك درام غیرمتعارف بود. همین مساله كار ما را سخت می‌كرد و ما مجبور بودیم از همه عوامل و امكانات استفاده كنیم تا چیزی به بیننده ارائه كنیم كه موردپسند و تائید او قرار گیرد.

تینا كیپر، تریسی كوك، تام جكسون، گوردون توتوسیس و راكوتا هاوس از بازیگران اصلی این مجموعه هستند. فصل اول مجموعه در سال 1992 توانست بهترین نقدها را كسب كند و از نظر درجه‌بندی كارهای تلویزیونی مقام بالایی را به خود اختصاص دهد

رسانه تلویزیون اختصاص به كارهای مردم‌پسندی دارد كه به زبان ساده گفته می‌شود و برای عموم بینندگان جذابیت دارد. در چنین شرایطی، شما حساب كنید ما بخواهیم قصه زندگی و مشكلات اقوام بومی جامعه كانادا را تبدیل به كاری فراگیر و پرمخاطب كنیم. در نهایت، آنچه حاصل كار از آب درآمد، یك مجموعه تماشایی و جذاب بود كه قدرت جذب عموم بینندگان را داشت».

پس از پایان فصل ششم شمال 60 در سال 1997، تهیه‌كنندگان آن چند بار تلاش كردند تا مجموعه‌ای را به‌عنوان دنباله آن تولید كنند.

این امر در سال 1998 محقق شد و آلن سیموندز با كارگردانی فیلم درام تلویزیونی 120 دقیقه‌ای «در محوطه آبی» سعی كرد آن چیزی بسازد كه شبكه CBC می‌خواست. با آن كه تینا كیپر و تریسی كوك ـ دو بازیگر اصلی مجموعه ـ در این فیلم سینمایی تلویزیونی نقش‌های اصلی را بازی كردند، ولی ویلیام فلاهرتی بعنوان فیلمنامه‌نویس با این فیلم تلویزیونی همكاری نداشت.

اندرو ورگیت فیلمنامه در محوطه آبی را نوشت. قصه فیلم در همان مكانی رخ می‌دهد كه لوكیشن قصه مجموعه شمال 60 بود.

این قصه با مرگ یك زمین‌شناس در لیونكس ریور آغاز می‌شود. چند تن از اهالی بومی در مظان اتهام قتل قرار دارند، ولی موضوع پیچیده‌تر از این است. آدمی مرموز از گذشته برگشته تا از شخصیت‌های اصلی ماجرا انتقام بگیرد و موتور محركه قصه فیلمنامه باشد. خط اصلی قصه فیلم هیجان‌انگیز بود، ولی منتقدان تلویزیونی در نقدهای خود نوشتند؛ بهتر است تهیه‌كنندگان شمال 60 به فكر تولید مجموعه‌های جذاب و تازه‌ای باشند و پرونده درام اجتماعی پربیننده خود را برای همیشه ببندند، اما مسئولان این شبكه این نصیحت را گوش نكردند و در سال 2001 یك فیلم سینمایی تلویزیونی دیگر به نام «توفان رویایی» با بازی همان بازیگران اصلی مجموعه شمال 60 تهیه كردند. دوباره اندرو ورگیت نویسنده فیلمنامه بود و قصه در لیونكس ریور اتفاق می‌افتاد. استیسی استوارت كرتیس، كارگردان این فیلم تلویزیونی بود. پس از این فیلم تلویزیونی، شبكه CBC دیگر به سراغ ماجراجویی‌های اهالی بومی لیونكس ریور نرفت و تماشاگران برای همیشه با این لوكیشن و شخصیت‌های متنوع و متفاوت آن خداحافظی كردند.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع:جام جم / IMDB / ترجمه: كیكاووس زیاری