تبیان، دستیار زندگی
شاهد ورشكستگی و پایان تجارت یك شركت بودن، بسیار سخت است. 10 دلیل اصلی ورشكستگی در كسب و كارهای كوچك به شرح زیر است :
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موفقیت و مدیریت

10دلیل ورشکستگی کسب و کارهای کوچک
ورشكستگی سایت


شاهد ورشكستگی و پایان تجارت یك شركت بودن، بسیار سخت است. 10 دلیل اصلی ورشكستگی در كسب و كارهای كوچك به شرح زیر است :


1ـ فقدان سرمایه كافی

پول می تواند علت اصلی تمام ورشكستگی ها در تجارت باشد. صاحبان كسب و كارهای كوچك باید تخمین بزنند كه به چه مقدار پول نیاز دارند تا بتوانند كار خود را راه اندازی كنند. آن را خوب اداره كرده و سپس در سطح خوبی نگه دارند و به عنوان یك شركت بازرگانی موفق خود را مطرح كنند.

نورمن اسكاربورو استاد تجارت در كالج Presbyterian  در كارولینای جنوبی می گوید:

"زمانی كه سرمایه كافی ندارید و با فقدان سرمایه روبرو می شوید، این موضوع می تواند خود شروع یك حركت مارپیچی نزولی باشد كه شما نمی توانید از آن جلوگیری كنید."

2ـ به جریان انداختن ضعیف نقدینگی

هنگامی كه نقدینگی نتواند هزینه ها و دیگر مخارج را جبران كند، حتی مشاغلی كه مراحل نخستین رشد خود را طی كرده اند، نیز سقوط می كنند.

مراقب نرخ سوخته (rate burn) باشید. این اصطلاح را شركت های دات كام ابداع كرده اند برای آگاهی از اینكه چه مقدار از نقدینگی به هدر رفته یا به اصطلاح سوخت شده است، اسكاربورو می گوید : "نقدینگی تنها چیزی است كه واقعا ارزش دارد."

3ـ برنامه ریزی نامناسب و ناكافی

عدم برنامه ریزی صحیح در واقع، علت مشكلاتی از قبیل فقدان سرمایه كافی و جریان انداختن ضعیف نقدینگی است.

باید یك برنامه كاری منسجم را با در نظر گرفتن تمام امور مالی، بازاریابی، رشد و دیگر موارد خاص در نظر بگیرید. می تواند بسیار زمان بر باشد، زیرا یك برنامه ریزی صحیح و مناسب هفته ها یا ماهها تلاش نیاز دارد. عقاید و نظرات شما زمانی كارساز خواهد بود كه با برنامه ریزی صحیح جلو بروید. در غیر این صورت در آخر كار، سرمایه شما به هدر خواهد رفت.

4ـ در نظر نگرفتن رقابت
ورشکستگی

نظرات منحصر به فرد را به ندرت می توان یافت. بسیار مهم است كه بتوانید بهره برداری لازم را از كار خود بنمایید.

اسكاربورو می گوید : "بسیاری از صاحبان تجارت، كسب و كار خود را مشابه و همانند دیگران انجام می دهند. اطمینان حاصل كنید كه در كار شما چیزی منحصر به فرد و متفاوت از دیگر رقبا وجود دارد.

5ـ بازاریابی ضعیف

آیا مشتریان شما از فعالیت ها و كیفیت كالای شما رضایت لازم را دارند؟ ضروری است كه استراتژی بازاریابی خود را توسعه دهید تا دریابید كه چه كسانی و به چه علتی مشتریان شما هستند. اطمینان حاصل كنید كه استراتژی بازاریابی شما، مشتریان بیشتری را به سوی شما جذب می كند و به این ترتیب، شما را از دیگر رقبا متمایز خواهد كرد.

6ـ نداشتن انعطاف پذیری لازم

صاحبان كسب و كارهای كوچك می دانند كه یك رقیب بزرگتر با میزان نقدینگی بالاتر و تعداد كارمندان بیشتر، می تواند رقیبی بسیار جدی برای آنها باشد.هرگز فراموش نكنید كه انعطاف پذیر باشید. كالا، روند فعالیت و بازاریابی خود را به گونه ای تطبیق دهید كه بتوانید با رقبای بزرگ رقابت كنید.

7ـ نادیده گرفتن قدم بعدی

اجازه ندهید روند حركت كاری شما كند و آهسته شود مطمئن شوید كه شما و كارمندان تان بر روی حمایت و دادن خدمات به مشتری، تأكید لازم را می كنید.

8 ـ انجام دادن تمام امور به طور كامل و بی عیب و نقص

اكثر بازرگانان از ذكاوت لازم برای كار و تجارت برخوردارند. اما اداره كردن یك كسب و كار كوچك، پیچیدگی های خاص خود را دارد. سعی نكنید كه همه كارها را خودتان انجام دهید و بخواهید كه تمام كارها كامل و بدون نقص انجام شود. اگر می خواهید دانش و آگاهی خود را در مورد كارتان افزایش دهید، كتاب های تخصصی در این زمینه را بخوانید و حتما با یك كتابدار خوب مشورت كنید.

هنگام پیش آمدن مشكلات حقوقی، به جای تكیه بر دانش شخصی خود، سعی كنید از یك وكیل مجرب كمك بگیرید. توصیه می شود یك وكیل وارد به امور تجارت و بازرگانی برای امور حقوقی شركت خود داشته باشید.

9ـ رئیس در حد عالی، كارمندان در حد معمولی

نمونه هایی از ورشكستگی برخی از شركت ها حاكی از این است كه چگونه یك كسب و كار موفق و منسجم كه صاحب آن بسیار آگاه و علاقه مند به شغل خود است و معلومات وی در زمینه كاری اش در سطح عالی است، با داشتن كاركنانی بی تجربه و بی انگیزه می تواند سقوط كند و دچار ورشكستگی شود. اطمینان حاصل كنید كه حتما كاركنان شما هم از دانش و مهارت های لازم برخوردار هستند.

10ـ رشد كنترل نشده

یك تجارت كوچك كه خیلی ساده و سریع رشد می كند، می تواند موجبات ورشكستگی خود را فراهم آورد.

اگر تولید كالای شما همگام با تقاضای لازم در بازار نباشد، رشدی كه شما به عنوان صاحب تجارت توقع دارید و از آن خشنود هستید، می تواند موجودیت تجارت و سرمایه شما را تهدید كند. سعی كنید به رشد مورد نظر و پیش بینی شده در برنامه های خود برسید. اطمینان حاصل كنید كه هرگز كنترل رشد تجارت و كسب و كارتان از دست تان خارج نشود.

منبع:مجله پیام فردا


باشگاه كاربران تبیان – ارسالی از:  esmael1350