تبیان، دستیار زندگی
دنیای پر زرق و برق هالیوود، ستارگانش را به بهانه شهرت، فریفته این عرصه كاذب كرده و در مواردی سرنوشت بد و غم انگیزی را برای آنان رقم زده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرانجام تلخ ستاره ها


دنیای پر زرق و برق هالیوود، ستارگانش را به بهانه 'شهرت'، فریفته این عرصه كاذب كرده و در مواردی سرنوشت بد و غم انگیزی را برای آنان رقم زده است.

سرانجام تلخ ستاره ها

هفته گذشته 'تونی اسكات' كارگردان مشهور سینما و سازنده آثاری همچون 'تاپ گان' و 'روزهای تندر' با انداختن خود از روی پل، دست به خودكشی زد و با مرگ خود گمانه زنی های بسیاری را در رسانه ها بوجود آورد.

بگونه ای كه همچنان پس از گذشت چند روز این اتفاق به خبر داغ نشریات ایالات متحده تبدیل شد و علت مرگ او در ابهام به سر می برد.

در چند دهه اخیر نیز خودكشی های بسیاری در هالیوود رخ داده كه فقط برخی آنها به مرگ ختم شده و موارد دیگر نیز همچنان در میان فضای فرضیه خودكشی و قتل دست و پا می زنند!

اعتیاد به الكل و مواد مخدر شایع ترین دلایل سقوط این دسته از ستارگان است كه از همان دوران سینمای صامت موجود بوده و به مرور افزایش چشمگیری داشته است.

'جودی گارلند' بازیگر فیلم 'دزدان دریایی' كه در اوج شهرت از بیماری روحی رنج می برد، چندین بار دست به خودكشی زد كه هربار نجات یافته و در نهایت سرانجام وی به بستری شدن در بیمارستانی در ماساچوست ختم شد.

'كلارك گیبل' بازیگر مشهور فیلم جاودان 'بربادرفته' نیز پس از مرگ همسر خود به فكر از بین بردن خویش افتاد كه در نهایت موفق به انجام این كار نشد.

'سامی دیویس' كه ابتدا به عنوان خواننده به شهرت رسید و پس از آن به سینما راه یافت، در شب مراسم ازدواج خود به دلایلی نامعلوم قصد شلیك گلوله به سرش را داشت كه با دخالت اطرافیانش موفق به انجام آن نشد.

'الیزابت تیلور' نیز پس از جدایی از 'ریچارد برتون' همسرش، با استفاده از قرص های آرامبخش دست به خودكشی زد كه از مرگ نجات یافت.

اما بسیاری از این خودكشی ها پایانی تراژیك داشته و به مرگ ستارگان هالیوود ختم شده است.

علاوه بر آنها شایعات بسیاری نیز در رابطه صحت و سقم آن مطرح شده و هاله ای از جنایت آن را دربرگرفته است.

برای مثال می توان به 'مریلین مونرو' اشاره كرد كه به سبب ارتباط با 'جان.اف.كندی' رییس جمهور وقت ایالات متحده، خودكشی وی همواره در ابهام مانده است.

در آن دوران شایعاتی مبنی بر دست داشتن 'اف.بی.آی' در به قتل رساندن مونرو مطرح شد كه هیچگاه دلایل محكمی برای اثبات آن ارائه نشد.

اعتیاد به مواد مخدر نیز تلفات بسیاری در هالیوود برجای گذاشته كه گاه به خودكشی پهلو می زند.

به نظر می رسد دنیای پرزرق و برق هالیوود با همه داشته های فریبنده نمی تواند در دراز مدت جذابیت های اولیه خود را برای ستاره هایش حفظ كرده و گاه در پاره ای موارد به سرانجام غم انگیزی ختم می شود كه سینمادوستان را بهت زده می كند.

'جیم بلوشی' كه سابقه كار با كارگردان های مطرح هالیوود در ابتدای دهه 80 میلادی را در كارنامه دارد، به سبب زیاده روی در مصرف مواد مخدر درگذشت كه شایعاتی نیز مبنی بر خود خواسته بودنش به گوش می رسید.

این اتقاق در دهه 90 میلادی برای بازیگر جوان و با استعداد سینما، از جمله 'ریور فینیكس' كه آینده درخشانی نیز برای او تصور می شد، رخ داد.

وی نیز به سبب زیاده روی در مصرف مواد مخدر دچار ایست قلبی شد و شایعات بسیاری پیرامون وی شكل گرفت كه البته هیچگاه به اثبات نرسید.

این اتفاق تلخ شوك بزرگی را به سینمای آمریكا وارد كرد و بازیگران جوان صنعت سینما تا حدودی دست وپای خود را جمع كردند.

در 10 سال اخیر بار دیگر حوادثی از این دست رخ داده و برخی ستاره های سینما را به كام مرگ كشانده كه مشهورترین آنها 'هیث لجر' بازیگر نقش 'ژوكر' در فیلم 'بتمن؛ شوالیه تاریكی' است.

بازیگر با استعدادی كه جسد وی در 29 سالگی در آپارتمانش كشف شد و علت مرگ آن مصرف همزمان چند داروی آرامبخش ذكر شد.

مرگ 'هیث لجر' نیز كه هیچگاه موفق به تماشای بازی درخشان خود در 'بتمن' نشد، در ابهام فرو رفت و شائبه خودكشی وی با وجود تایید نشدن از سوی پزشكان در میان دوستدارانش رواج بسیاری یافت.

'تونی اسكات' كه فیلم های پرفروش و موفقی همچون 'تاپ گان' و 'دشمن حكومت' را در كارنامه خود دارد، آخرین نمونه خودكشی های هالیوودی است كه شبهه های بسیاری در ارتباط با آن مطرح شده كه تا به این لحظه، ابتلای وی به بیماری سرطان تنها علت اسكات برای اقدام به این كار اعلام شده است.

به نظر می رسد دنیای پرزرق و برق هالیوود با همه داشته های فریبنده نمی تواند در دراز مدت جذابیت های اولیه خود را برای ستاره هایش حفظ كرده و گاه در پاره ای موارد به سرانجام غم انگیزی ختم می شود كه سینمادوستان را بهت زده می كند.

بطور قطع خودكشی 'تونی اسكات' آخرین مورد نخواهد بود، و شعاع پر زرق وبرق شهرت دنیای هالیوودی قربانی های تازه ای را در بر خواهد گرفت.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع:ایرنا