تبیان، دستیار زندگی
سال گذشته كه به نام جهاد اقتصادی نامگذاری شد، آغاز حركتی است كه به ثمر نشاندن آن به زمانی بیش از یكسال احتیاج دارد. قدم نهادن در راهی كه به از بین بردن موانع و معضلات اقتصادی كشور می انجامد.....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اقتصاد مقاومتی در امتداد جهاد اقتصادی


سال گذشته كه به نام جهاد اقتصادی نامگذاری شد، آغاز حركتی است كه به ثمر نشاندن آن به زمانی بیش از یكسال احتیاج دارد. قدم نهادن در راهی كه به از بین بردن موانع و معضلات اقتصادی كشور می انجامد.....

اقتصاد مقاومتی

سال گذشته که بنام جهاد اقصادی نامگذاری شد ، آغاز حرکتی است که به ثمر نشاندن آن به زمانی بیش از یک سال احتیاج دارد. قدم نهادن در راهی که به از بین بردن موانع و معضلات اقتصادی کشور می انجامد. به همین دلیل امسال که بنام تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده یکی از اهداف مهم اش ایجاد اقتصاد مقاومتی است که همان امتداد راه جهاد اقتصادی است.

در شرایط کنونی اقتصاد مهمترین عامل در هر دولتی است . به طوری که سرنوشت هر کشور در گرو تصمیمات اقتصادی دولت آن کشور است . در چنین شرایطی هر گونه تصمیم مدبرانه می تواند نقش مهمی در آینده ملت ایجاد کند. سال گذشته که بنام جهاد اقصادی نامگذاری شد ریشه در اهمیت همین موضوع داشت. شرایط اقتصادی ملموس ترین موضوعی است که هر شخصی می تواند آن را از نزدیک لمس کند اما علم اقتصاد چیزی است که کمتر کسی به طور صحیح آن را درک می کند.

جهاد اقتصادی به معنای شروع حرکتی موثر برای ساختن بنیان آینده ایست که امروز برای هر ایرانی یک آغاز است ، شروع زندگی در شرایطی بهتر و نه ایده آل.

اقتصاد مقاومتی نتیجه و ثمره اقتصادی است که با تکیه بر حرکت های جهادی و فداکارانه در برابر  احتکار و انحصار قد علم می کند و با تورم و گرانی مقابله می کند

جهاد اقتصادی از نگاه مقام معظم رهبری به معنای درک درست واقعیت های کوچه و بازار است و گرفتن تصمیماتی درست در زمینه اقتصاد ، تا مردم عادی و نه تنها علمای علم اقتصاد شاهد بهتر شدن شرایط زندگی خود باشند.

در سال گذشته اقداماتی در این زمینه انجام شد اما متاسفانه چندان چشمگیر نبود و بیشتر اقدامات به ظواهر و برگزاری همایش ها خلاصه می شد تا حرکتهایی موثر و آینده ساز.

در واقع انتظار می رفت در شرایط کنونی جامعه ما جدی تر به این موضوع  پرداخته شود و اوضاع بی سامان اقتصادی بیشتر سر و سامان بگیرد.اما با وجود تلاش برخی از افراد؛ کارشکنی های گروه های دیگر و وجود تورم تازنده و به بیان ساده گرانی؛ چتر بزرگی بر سر مردم انداخت.

جهاد اقتصادی به معنای شروع حرکتی موثر برای ساختن بنیان آینده ایست که امروز برای هر ایرانی یک آغاز است ، شروع زندگی در شرایطی بهتر و نه ایده آل.

مۆثرترین اقدامات در زمینه جهاد اقتصادی بخش کشاورزی صورت گرفت. در تولید گندم و سایر محصولات کشاورزی اقدامات خوبی برای محصول بهتر و بیشتر صورت گرفت.

جهاد اقتصادی

مقام معظم رهبری در ابتدای سال گذشته؛‌جهاد اقتصادی را انجام حرکت های مۆثر و برداشتن قدم های بزرگ و اولیه در بهبود همه جنبه های اقتصادی کشور تعریف فرمودند؛ که البته تا حدودی این قدم ها برداشته شد؛ اما جهاد اقتصادی موضوعی نبود که در یک سال خلاصه شود و یا به زودی منتظر نتایج به ثمر رسیدن آن باشیم.

جهاد اقتصادی نیازمند سعی مستمر و پیگیری مدام مسئولان است؛‌تا در چند سال به ثمر نشیند، به همین دلیل امسال نیز از سوی مقام معظم رهبری سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شد تا اقداماتی همسو و همجهت با حرکتهای سال گذشته صورت پذیرد.

اقتصاد مقاومتی نتیجه و ثمره اقتصادی است که با تکیه بر حرکت های جهادی و فداکارانه در برابر  احتکار و انحصار قد علم می کند و با تورم و گرانی مقابله می کند .

ایشان در فرمایشات خود صریحا به موضوع اقتصاد مقاومتی پرداختند به نوعی که می توان به درستی ایجاد اقتصاد مقاومتی در کشور را امتداد راه جهاد اقتصادی قلمداد کرد.

جهاد اقتصادی به معنای شروع حرکتی موثر برای ساختن بنیان آینده ایست که امروز برای هر ایرانی یک آغاز است ، شروع زندگی در شرایطی بهتر و نه ایده آل

ایجاد اقتصاد مقاومتی یعنی زمینه سازی برای  ساختن اقتصادی که از گزند تحریم ها و اقدامات سودجویانه در امان بماندٰ نه اینکه مقاومت در برابر خطر ایجاد شده باشد؛ بلکه نوعی مصونیت از احتمال خطر در آینده را برای آینده اقتصاد ما ایجاد کند. اقتصاد مقاومتی نتیجه و ثمره اقتصادی است که با تکیه بر حرکت های جهادی و فداکارانه در برابر  احتکار و انحصار قد علم می کند و با تورم و گرانی مقابله می کند تا مردم به آسایش نسبی در زندگی برسند. اقتصادی که در آن واردات بی رویه نفس تولیدکنندگان را نمی گیرد و نرخ بالای ارز تنها با افزایش قیمت ها به مصرف کننده فشار تحمیل نمی کند بلکه تولید کننده داخلی را به صادرات تشویق می کند. اقصادی که در آن افراد  تولید ملی  را به کالاهی خارجی ترجیح می دهند چون هم ارزانتر است هم با کیفیت تر و هم ثمره تلاش نیروی کار ایرانی است. کشوری که با سرمایه داخلی تولید می کند  و با ایجاد شرایط امن اقتصادی منجر به سرازیر شدن سرمایه ها به سمت تولیدات می شود. اقتصادی که محتکران و انحصارطلبان در آن جایی ندارند و همه مردم همسو و همراه با هم در راه آبادانی کشور تلاش می کنند . کشوری که مسئولان آن دلسوزانه و مدبرانه مدیریت می کنند و با حمایت های صحیح خود منجر به شکوفایی استعدادهای مردم می شوند. باید فضایی رقابتی ایجاد شود تا همه نیروی كار موجود دست در دست هم در افزایش تولید ملی بكوشند.

اینها گوشه ای از اهداف اقتصاد مقاومتی است  که تنها با امتداد راه جهاد اقتصادی میسر خواهد شدٰ ایجاد شرایطی نسبتا پایدار ، اقصادی ایمن و مقاوم و خودکفایی که آرزوی هر ملتی است .

سیده زینب لواسانی

بخش اقتصاد تبیان


 

لینک های مرتبط:

اقتصاد مقاومتی و مبارزه با فساد اقتصادی

اقتصاد مقاومتی و کنترل بازار ارز

پیشرفت اقتصادی با تحقق اقتصاد مقاومتی

هدف از اقتصاد مقاومتی چیست؟

بانک مرکزی و اقتصاد مقاومتی

سوءاستفاده از اقتصاد مقاومتی ممنوع...

راز پیروزی؛مقاومت نامتقارن اقتصادی

الزام مقاومت علیه هجمه‌های نظام سرمایه داری

اقتصاد مقاومتی؛ طرحی هوشمندانه

5 گزاره برای اقتصاد مقاومتی

اصل استراتژیک اقتصاد مقاومتی