تبیان، دستیار زندگی
پژوهشگران علوم تغذیه اعلام کرده‌اند عادت برخی مردم برای نوشیدن آب، هنگامی که احساس تشنگی به آن‌ها دست می‌دهد، اشتباه و مضر است!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آب خوردن، هم فایده دارد، هم ضرر!


پژوهشگران علوم تغذیه اعلام کرده‌اند عادت برخی مردم برای نوشیدن آب، هنگامی که احساس تشنگی به آن‌ها دست می‌دهد، اشتباه و مضر است!


آب

همان‌طور که هر کسی در مواجهه با کمبودها مهمترین نیاز را انتخاب می‌کند، مغز نیز برای تنظیم فعالیت‌های بدن، بخش‌های حیاتی‌تر و مهم‌تر را مبنای توجه قرار می‌دهد. این سیستم توجه و تخصیص باعث می‌شود به بخش‌های دیگر آب کمتری برسد.

فکر کنید اگر اوره در خون یا سموم حاصل از فعالیت کبد که باید با آب آمیخته و از راه ادرار دفع شود در تنگنای کمبود آب گرفتار شود، غلبه منتج از تجمع سموم در بدن، چه مضراتی خواهد داشت؟

آب، مایع حیاتی

آب یکی از نیازها و ترکیبات اصلی بافت‌های بدن است و علاوه بر نقشی که در دفع مواد سمی، سیستم تعریق و متعادل نگه داشتن حرارت بدن، گردش خون، کارکرد بهینه مغز و ... دارد، بسیاری از امور بدن نیز به آن وابسته‌ است. خودداری از خوردن آب در فواصل ساعتی و نوشیدن آن فقط هنگامی که احساس تشنگی دست می‌دهد، در واقع مانند مثل آن است که روغن یك خودرو خواص خود را از دست داده و اگرچه موتور همچنان کار می‌کند اما از عمر مفید بخش‌های جزئی‌تر درگیر با اصطکاک، به شدت کاسته می‌شود.

چراغ خطر

احساس تشنگی، حکم چراغ خطر روغن موتور در بدن را دارد که پس از تحلیل خواص لازم، هنگامی روشن می‌شود که روغن کاملاً ناکارآمد شده و دیگر نه‌تنها برخی اجزای کوچک، بلکه کل موتور در آستانه استهلاک و خرابی است.

افزون بر این، هنگام ابتلا به بیماری‌ها نیز باید در فواصلی کمتر، آب و مایعات نوشید تا نیاز بدن جبران و تأمین شود. به عنوان مثال هنگامی که به بیماری‌هایی همراه با اسهال و استفراغ مبتلا می‌شوید بخشی زیاد از آب در این روند از دست می‌رود و در صورتی که مقدار مورد نیاز جایگزین نشود، وضعیت بیماری مخاطره‌آمیز خواهد شد.

نوشیدن آب در هنگام غذا خوردن، باعث رقیق شدن شیره معده و ایجاد اختلال در جذب مواد مغذی می‌شود.

افزایش مقدار قند خون در مبتلایان به دیابت هم باعث کم آبی بدن می‌شود. ورزش، گرما، خوردن غذاهای پرنمک و محتوی ادویه، برخی داروها، فعالیت‌های روزمره و... همگی از جمله مواقعی است که نیاز بدن به مایعات بیشتر شده و آب موجود در بافت‌ها با شدت بیشتری تحلیل می‌رود.

نوشیدن آب و تأثیر بر اخلاق!

جالب است بدانید بررسی‌های دانشمندان مشخص کرده است كه بی‌علاقگی به نوشیدن آب یا کم نوشی آن، بر خلق و خوی افراد (به خصوص زنان)‌ اثرگذار است و آدمی را عصبی، کم تحمل، پرخاشگر و تندخو می‌کند. شاید به همین دلیل است که نیاکانمان معتقد بودند وقتی عصبانی می‌شوید یک لیوان آب بخورید!

آب نوشیدن

اگر به هر دلیل نمی‌توانید عادت‌های اشتباه خود را در تغذیه اصلاح کنید، یادتان باشد حداقل خودداری از نوشیدن آب را بیش از پنج ساعت کش ندهید، که اثرات کوتاه و بلندمدت آن اگر چه متفاوت، اما همانند ادامه حرکت با خودروی بدون روغن، زیان‌بار خواهد بود.

حین یا پس از غذا آب سرد نخورید

خوردن آب سرد در هنگام یا بعد از غذا سرطان‌زاست، هرچند كه نوشیدن آب هنگام غذا خوردن باعث رقیق شدن شیره معده و ایجاد اختلال در جذب مواد مغذی هم می‌شود.

نوشیدن آب سرد که نزد برخی افراد، كاری لذت‌بخش به شمار می‌رود، اثراتی به مراتب مضرتر دارد.

آب سرد، مواد روغنی بلعیده شده را سفت کرده، روند هضم غذا را کند می‌کند. رسوب چربی با اسید وارد واکنش شیمیایی شده و سریع‌تر در روده جذب می‌شود. نتیجه این روند علاوه بر حجیم شدن معده و چاقی، سرطان را در پی خواهد داشت.


باشگاه کاربران تبیان – ارسالی از: jtayebe

مطالب مرتبط:

توصیه‌های افزایش حجم آب دریافتی روزانه

هفت اثر شگفت انگیز آب بر سلامت بدن

زمان مناسب برای آب خوردن