تبیان، دستیار زندگی
انجام تمرینات شکم و پهلو (و به طور کلی تمرین با وزنه) به منظور از بین بردن چربی‌های شکم باید متناسب با رژیم غذایی باشند، تنها با ورزش به سختی می‌توان به وزن مطلوب رسید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روش‌هایی برای لاغر کردن شکم


انجام تمرینات شکم و پهلو (و به طور کلی تمرین با وزنه) به منظور از بین بردن چربی‌های شکم باید متناسب با رژیم غذایی باشند، تنها با ورزش به سختی می‌توان به وزن مطلوب رسید.

چاقی شکمی

بعضی از افراد و بانوان با رسیدن به این فصل پیش خود می‌گویند «خوب، رسیدیم سر اصل مطلب» به جرأت می‌توان گفت بسیاری از بانوان صرفاً برای فرم بخشیدن به شکم و پهلو به تمرین با وزنه روی می‌آورند. متأسفانه اکثر آن‌ها توقع دارند با چند جلسه تمرین با وزنه، چربی‌ای که طی چندین سال در این ناحیه جمع شده از بین برود. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات بسیاری از بانوانی که به باشگاه مراجعه می‌کنند،‌ انجام بیش از حد تمرینات شکم و پهلو به منظور لاغری است.

در تمرینات شکم نکات زیر قابل ذکر است:

1- انجام تمرینات شکم و پهلو (و به طور کلی تمرین با وزنه) به منظور از بین بردن چربی‌های شکم باید متناسب با رژیم غذایی باشند، تنها با ورزش به سختی می‌توان به وزن مطلوب رسید.

2- تمرین بیش از حد شکم می‌تواند موجب ناراحتی در ناحیه‌ی کمر شود. بیش از میزان توصیه شده به تمرین این ناحیه نپردازید.

3- اگر مایل به رسیدن سریع‌تر به هدف هستید بهتر است برنامه‌ی غذایی خود را بیشتر تحت نظر داشته باشید یا مدت تمرینات ایروبیک خود مانند دوچرخه سواری، پیاده‌روی، دو و شنا را زیادتر کنید.

 4- حرکات شکم را به آرامی انجام دهید، انجام سریع آن‌ها نه تنها اثر کمتری خواهد داشت، بلکه ناحیه‌ی کمر شما را نیز تحت فشار قرار می‌دهد.

دراز و نشست، سطح شیب‌دار (سیت‌آپ)

معروف‌ترین حرکت تمرین عضلات شکم، حتی اشخاصی که با ورزش آشنایی چندانی ندارند، زمانی که صحبت از تمرین عضلات شکم می‌شود این حرکت را به خوبی می‌شناسند. حرکتی مفید و مۆثر برای فرم بخشیدن به ناحیه‌ی پهلو و شکم، نکته‌ی بسیار مهم در زمان اجرای این حرکت میزان پایین رفتن است که اگر ورزشکار بیش از حد توصیه شده پایین برود ناحیه‌ی کمر وی تحت فشار نامطلوبی قرار می‌گیرد که یا در حین یا بعد یا فردای تمرین بدن‌ساز احساس درد و ناراحتی در آن ناحیه خواهد کرد. اشتباهی دیگر که به آن اشاره نیز شد، تمرین بیش از حد است، نباید فکر کرد که با انجام زیاد این حرکت می‌توان بهتری گرفت.

نحوه‌ی انجام حرکت:

1- تخته شکمی با زاویه‌ی مناسب و متعادل انتخاب کنید. زیاد بودن زاویه‌ی تخته شکم لزومی ندارد و کمر را تحت فشار نامطلوب قرار می‌دهد (به تذکرات مراجعه کنید)

2- روی آن قرار گرفته و دست‌ها را پشت سر خود جفت کنید.

3- به آرامی و مقاومت در مقابل نیروی جاذبه بدن خود را به سمت پایین حرکت دهید تا حدی که کمر شما با تخته شکمی زاویه‌ای حدود 45 تا 60 درجه داشته باشد. کمتر از آن کمر تحت فشار زیادی قرار می‌گیرد.

4- زاویه‌ای که بین ران‌ها و بالاتنه در بالاترین نقطه‌ی حرکت ایجاد می‌شود، باید همواره بیشتر از 90 درجه باشد، کمتر از آن فشار از عضلات شکم برداشته می‌شود.

5- سپس مجدداً بدن خود را تا جایی که عضلات شکم شما تحت فشار باشند، رو به بالا بکشید.

تنفس: هنگام پایین رفتن (بخش نگاتیو) عمل دم و در زمان بالا آمدن (بخش پوزیتیو) عمل بازدم انجام می‌شود.

تذکرات:

* اگر گرفتن دست پشت سر اجرای حرکت را برای شما مشکل می‌کند، می‌توانید دست‌ها را به صورت ضربدری روی سینه‌ی خود قرار دهید.

* در پایین‌ترین نقطه‌ی حرکت، کمر شما نباید در امتداد پاهایتان قرار گیرد. این مسئله ارتباطی با زاویه‌ی تخته شکم ندارد و در هر شرایطی باید رعایت شود، در غیر این صورت به کمر شما فشار وارد می‌شود.

* اشخاصی که در ناحیه‌ی کمر دچار ناراحتی هستند باید از انجام این حرکت خودداری کنند. به جای آن، حرکت شکم کنترل را می‌توان در برنامه‌ی تمرین این بانوان گنجاند.

* در بالاترین نقطه‌ی حرکت،‌ بیش از حد بالا نیایید،‌ زیرا عضلات شکم از حالت انقباض خارج می‌شوند و دیگر فشاری به آن‌ها منتقل نمی‌شود.

* انجام این حرکت باید با حالتی آرام، روان و یکنواخت صورت گیرد، نه با ضربه زدن در پایین‌ترین نقطه‌ی حرکت. در صورتی که سرعت اجرای حرکت زیاد باشد،‌ عضلات فرصت انقباض و انجام کار مناسب را نخواهند داشت. در نتیجه هم به ستون مهره‌ها فشار بیشتری وارد می‌شود و هم کالری کمتری مصرف می‌شود.

* برای اجرای حرکت، تخته‌ی شکمی با شیب مناسب توان خود انتخاب کنید، زیاد بودن زاویه تخته‌ی شکم، هرچند فشار بیشتری به عضلات شکم وارد می‌سازد،‌ اما این عضلات باید قدرت کافی داشته باشند تا از وارد شدن فشار بیش از حد به کمر جلوگیری کنند. اگر مایل هستید تمرین شکم سنگین‌تر و سخت‌تر برگزار شود بهتر است ابتدا به تعداد تکرارها بیفزایید (حداکثر 25 بار) و حرکت را با کنترل کامل و با حداقل سرعت انجام دهید و در آخرین مرحله شیب میز را زیاد انتخاب کنید.

حرکات شکم را به آرامی انجام دهید، انجام سریع آن‌ها نه تنها اثر کمتری خواهد داشت، بلکه ناحیه‌ی کمر شما را نیز تحت فشار قرار می‌دهد

شکم کنترل

شکم کنترل (شکم 90 درجه) یکی از بهترین و مناسب‌ترین حرکات برای تحت فشار قرار دادن عضلات ناحیه شکم است. در این تمرین عضلات شکم به خوبی تقویت شده و فرم داده می‌شوند. بانوانی که با اجرای حرکات دیگر تمرینات شکم دچار کمردرد می‌شوند، می‌توانند با این حرکت، به شرط اجرای صحیح هم عضلات این ناحیه را تقویت کرده و هم از وارد شدن فشار به ناحیه‌ی کمر خود پیش‌گیری کنند.

نحوه انجام حرکت

1- ناحیه ساق پای خود را طوری روی نیمکت قرار دهید که با ناحیه ران تشکیل زاویه 90 درجه دهد.

2- دست‌ها را پشت گردن قلاب کنید.

3- به آرامی و با کنترل کامل تا حدی که تنها نیمه‌ی بالایی بالاتنه شما از زمین بلند شود (ناحیه کمر روی زمین است) عضلات شکم را منقبض کنید.

4- پس از پنج ثانیه مکث به آرامی و با کنترل کامل به حالت اول باز گردید.

تنفس: هنگام بالا رفتن (بخش پوزیتیو) عمل بازدم و هنگام پایین رفتن (بخش نگاتیو) عمل دم صورت می‌گیرد.

تذکرات:

* بخش پوزیتیو و نگاتیو این حرکت باید به آرامی و با کنترل کامل انجام شوند.

* بهتر است مدت زمان انجام هر مرحله سه تا پنج ثانیه باشد و در بالاترین نقطه‌ی حرکت نیز پنج ثانیه مکث کرد تا هر تکرار حدود 15 ثانیه طول بکشد.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: سایت پزشکان

مطالب مرتبط:

تغذیه‌ای درست، شکمی تخت

این‌ها را بخورید تا چربی‌هایتان راحت‌تر آب شود

چطور چربی شکم خانم‌ها آب می‌شود؟

7 توصیه برای داشتن شکمی تخت

بدترین غذاها برای دور شکم شما

آیا رژیم خاصی برای چاقی شکمی وجود دارد؟

از کجا بفهمیم شکم مان چاق است؟

ارتباط افسردگی با چاقی شکمی

چاقی شکمی

چاقی یک قسمت از بدن (موضعی)

شکم‌ بزرگ، عمر را کوتاه می‌کند

رژیم غذایی برای چاقی شکمی

كلسترول بالا و چاقی شکم، بیماری قلبی را در زنان افزایش می‌دهد

چاقی شکم خطرناک‌تر است

بزرگی شکم و درمان آن

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.