تبیان، دستیار زندگی
راه های زیادی برای باهوش شدن در این دنیای پر از رقابت وجود دارد. انجام بعضی از آنها کمی تا قسمتی و انجام بعضی دیگر اثر فراوانی روی توانایی مغز شما دارند. در ادامه با ما باشید تا بعضی از آنها را معرفی می کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چهار روش برای باهوش تر شدن


راه های زیادی برای باهوش شدن در این دنیای پر از رقابت وجود دارد. انجام بعضی از آنها کمی تا قسمتی و انجام بعضی دیگر اثر فراوانی روی توانایی مغز شما دارند. در ادامه با ما باشید تا بعضی از آنها را معرفی می کنیم.

چهار روش برای باهوش تر شدن

محیط کارتان را تغییر دهید

توصیه های بسیاری برای ورزش کردن شده است. ما هم یک توصیه دیگر می کنیم. فعالیت های ورزشی نه تنها ذهن شما را خالی و آماده به کار می کند، بلکه هوش شما را نیز ارتقا می بخشد. در مطالعه ای که توسط دانشگاه ساوت کارولینا انجام شده است، با ورزش کردن تعداد میتوکندری ها (یکی از اجزای سلول که مسئول تولید انرژی است) نه تنها در عضلات افزایش می یابند که در سلول های مغز نیز تعداد آنها بالا می رود. این قضیه باعث می شود که مغز شما سریع تر و موثرتر کار کند. زمانی که تصمیم به ورزش گرفتید، به تغذیه تان نیز توجه کنید. غذاهایی که گرسنگی را رفع کند، لزوما هوش شما را بالا نمی برد. ماهی، میوه های توتی (Berry) و آنتی اکسیدان ها از زوال عقل جلوگیری می کنند، روغن اومگا-3 می تواند بازسازی سلول های مغزی را افزایش دهد و بالا نگه داشتن قند خون در طول روز با خوردن شیرینی عملکرد مغز شما را بالا می برند.

با ورزش کردن تعداد میتوکندری ها (یکی از اجزای سلول که مسئول تولید انرژی است) نه تنها در عضلات افزایش می یابند که در سلول های مغز نیز تعداد آنها بالا می رود. این قضیه باعث می شود که مغز شما سریع تر و موثرتر کار کند

نکته: خوردن شیرینی جات فراوان در طولانی مدت ریسک ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. پس اگر طول عمر طولانی می خواهید، از خوردن آنها پرهیز کنید. فقط در زمان هایی که کار ذهنی شدید (یادش به خیر، جلسه کنکور!) دارید، قند خون را بالا نگه دارید، یا اگر چند ساعت روی یک مشکل گیر کرده اید و راه دیگری به ذهن تان نمی رسد، از سر آن کار برخیزید و کمی شیرینی، شکلات و اگر هیچ نبود، آب قند! بخورید و پر انرژی به سر کار برگردید.

در آخر هم، هر چند وقت یک بار سری به فست فود کثیف جنوب شهرتان بزنید! زیرا مطالعه ای نشان داده است که بعضی باکتری هایی که در محیط های کثیف یافت می شوند، می توانند سرعت عمل مغز را بالا ببرند!

در مطالعه بالا که روی موش ها انجام شده، هوش موش ها بر اساس سرعت پیدا کردن مسیر خروج در یک ماز (maze) پیچ در پیچ سنجیده می شده. زمانی که غذای موش ها به باکتری مایکوباکتریوم واکا آلوده شده، سرعت پیدا کردن مسیر دو برابر سریع تر شده است. پس از بررسی متوجه شده اند که این باکتری با تحریک سیستم ایمنی موش ها، نهایتا منجر به فعال شدن دسته ای از نورون ها (سلول های عصبی) در مغز می شده است و موش ها باهوش تر می شده اند.

همین جا این را هم بگویم که یکی از هم خانواده های باکتری بی خطر مایکوباکتریوم واکا، مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است که عامل بیماری توبرکلوز یا همان سل محسوب می شود. پس این راه را با مسوولیت خودتان انجام دهید و مراقب باشید باکتری را اشتباهی نگیرید!!!

شیوه زندگی تان را تغییر دهید

شیوه زندگی (lifestyle) نیز تاثیر زیادی روی هوش دارد. شاید احمقانه به نظر برسد اما حتی لباسی که می پوشید می تواند روی قدرت ذهن شما برای تمرکز بیشتر و انجام دقیق تر کارها تاثیر بگذارد. در تحقیق جدیدی دانشمندان وضعیت ذهنی را در افرادی که کت سفید پوشیده بودند، با وقتی که لباس معمولی به تن داشتند، بررسی کردند. نتیجه جالب بود. کت سفیدها دو برابر سریع تر تست ها را انجام دادند. علاوه بر این، تیم تحقیق یافت که وقتی به آنها گفته می شد لباسی که پوشیده اند، قبلا توسط یک شخص مهم پوشیده شده، باز هم عملکرد آنها بهبود می یافت. به طور کلی هر چه لباس ما به لباس افراد باهوش و موفق شبیه تر باشد، قدرت تحلیل ذهنی مان نیز افزایش بیشتری می یابد.

تیم تحقیق یافت که وقتی به افراد گفته می شد لباسی که پوشیده اند، قبلا توسط یک شخص مهم پوشیده شده، عملکرد مغزی آنها بهبود می یافت

داشتن خواب خوب و منظم، عامل بسیار مهم دیگری برای به حداکثر رساندن قدرت مغزتان است. اگه با خواب تان مشکل دارید، ابتدا با تغییرات کوچک شروع کنید. مثلا قبلا از خوب قهوه، چای یا مواد کافین دار نخورید. دستی به سر و روی اتاق خواب بکشید. اگر جواب نگرفتید، سراغ تغییرات بزرگتر بروید. پیش دستی کنید و یک روز بی خوابی به خود بدهید تا بتوانید شب زودتر بخوابید. صبح نیز زود بیدار شوید و سعی کنید همین روند را تبدیل به یک عادت کنید.

مطالعات زیادی درباره اثر موتسارت روی افزایش قدرت مغز شده است. اما اجماع عمومی بر این است «گوش دادن به هر آهنگ مورد علاقه تان که بتواند در مغز دوپامین آزاد کند، قدرت ذهنی را افزایش می دهد». آزاد شدن دوپامین در مغز را معادل احساس لذت بدانید. هر چه ماده ای دوپامین بیشتری آزاد کند، لذت بخش تر خواهد بود.

مانند انسان های باهوش رفتار کنید

بله. در اینجاست که دلیل غیرعادی و عجیب بودن انسان های باهوش مشخص می شود. زیرا این رفتار عجیب و هوشمند بودن یکدیگر را تقویت می کنند. همان طور که پوشیدن لباس یک شخص مهم باعث افزایش قدرت ذهنی می شود، در اینجا نیز تقلید از این رفتارهای افراد باهوش، کمک شایانی به هوش شما می کند.

چهار روش برای باهوش تر شدن

کار را از یک مورد جالب شروع می کنیم: «با خودتان صحبت کنید.» تحقیق اخیری نشان داده است که تکرار کلمات به تمرکز ذهن روی آن کلمات کمک می کند. در حقیقت، این کار به شما کمک می کند تا چیزهایی را کشف کنید که در حالت عادی به آنها توجه نمی کرده اید. در آزمایش ها، محققان نشان دادند که مردمی که به دنبال چیزی هستند - مثلا یک قوطی خاص در یک فروشگاه بزرگ - با تکرار کردن اسم آن، بسیار سریع تر پیدایش می کنند!

اگر حرف زدن با خود، به نظرتان بچگانه می آید، پس بیایید با اجرای توصیه دوم ما، کودک درون تان را کامل در آغوش بگیرید: «خیال بافی کنید!» بررسی هایی که توسط انستیتو Max Planck در زمینه علوم مغزی و درکی انسان صورت گرفته نشان داده است که گنجایش حافظه در آنهایی که خیال بافی می کنند، بالاتر است.

اصلا بگذارید خیال تان را راحت کنم، مطالعات نشان می دهند خیال بافی مستقیما با IQ ارتباط دارد و به عبارت ساده تر افراد خیال باف IQ بالاتری دارند

محاسبات شدید داشته باشید

اگر تمام روش های بالا جواب نداد، پس زمان آن فرا رسیده است که خطر کنید. پس کت خود را در آورده، آستین ها را بالا زده و وارد گود شوید. برای شروع این را بدانید که روش هایی برای تحریک مغز با اتصال الکترودهای خاصی به سر وجود دارد که آنها را تحریک مستقیم از ورای جمجمه می نامیم! در طی آزمایش هایی که شرکت پیشروی DARPA روی نظامی ها انجام داده است، این تحریکات باعث می شود سربازان بهتر بازی های کامپیوتری را انجام دهند و مدت دوره آموزش خلبانی آنها به نصف برسد. حتی از نظر تئوری وصل کردن الکترودهای یک باتری 9 ولتی به دو طرف سرتان هم تاثیرات مثبتی دارد! طبعا هنوز مدت زیادی از ورود این تکنیک ها نمی گذرد و آثار مفید یا مضر آنها در هاله ای از ابهام است. پس آنها را انجام ندهید.

و حالا بدترین و مشکل ترین راه حل برای باهوش شدن: «انجام کارهای سخت و مشکل و به چالش کشیدن مغز». با افزایش سن قسمت هایی از مغز شروع به تنبل شدن می کنند و روی هوش سیال شما که مسئول افکار انتزاعی و حل مسائل جدید است، تاثیر می گذارند. روان شناسان دانشگاه میشیگان به این نتیجه رسیده اند که انجام بازی های N-back خیلی سریع (در عرض 20 روز) باعث افزایش هوش سیال می شود. البته هنوز شبهاتی به این نتیجه گیری وارد است، اما استفاده از این بازی ضرری هم ندارد.

بخش دانش و زندگی تبیان

برگرفته از نارنجی