تبیان، دستیار زندگی
معروف‌ترین رژیم لاغری کم کربوهیدرات رژیم اتکینز است. این رژیم در طولانی مدت بی تأثیر و برای سلامتی مضر است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

5 خطر رژیم‌های فاقد کربوهیدرات


معروف‌ترین رژیم لاغری کم کربوهیدرات رژیم اتکینز است. این رژیم در طولانی مدت بی تأثیر و برای سلامتی مضر است.

حذف کربوهیدرات

گرچه رژیم‌های لاغری فاقد کربوهیدرات باعث لاغری می‌شوند اما باید بدانید که این گونه رژیم‌ها در طولانی مدت به سلامتی‌تان آسیب می‌رسانند. در این مطلب ما شما را با 5 خطر این گونه رژیم‌ها آشنا می‌کنیم. معروف‌ترین رژیم لاغری کم کربوهیدرات رژیم اتکینز است. این رژیم در طولانی مدت بی تأثیر و برای سلامتی مضر است. افرادی که این رژیم را دنبال می‌کنند در نهایت دچار مشکلاتی از قبیل فشارخون  و کلسترول بالا می‌شوند. در نهایت تصمیم با شماست. آیا با وجود این خطرات باز می‌خواهید این رژیم‌ها را دنبال کنید یا راه‌های منطقی‌تری برای لاغری بر می‌گزینید.

1- شما احساس ناخوشی خواهید داشت

در فاز اول این رژیم تقریباً همه‌ی گلوسیدها حذف می‌شوند. در واقع مصرف گلوسیدها به 20 گرم در روز می‌رسد یعنی کمتر از 100 کالری. در یک رژیم 1200 کالری این اندازه کربوهیدرات فقط 12 درصد محسوب می‌شود. این در حالی است که متخصصان معتقدند گلوسیدها باید 45 تا 65 درصد کالری‌های دریافتی را تشکیل دهند. زمانی که مصرف گلوسیدها به زیر 100 گرم می‌رسد بدن شروع به سوزاندن بافت‌های عضلانی می‌کند تا از گلیکوژن (گلوکزهای ذخیره شده) موجود در آن‌ها استفاده کند. زمانی که ذخیره گلیکوژن تمام می‌شود در این صورت بدن به بافت‌های چربی مانند حمله می‌کند. اما این روش برای تولید گلوکز خون بی نتیجه است. تبدیل بافت‌های چربی به گلوکز باعث تولید «ستون» می‌شود که آن هم خستگی، سرگیجه، سردرد و حالت تهوع ایجاد می‌کند. این روش خوبی برای لاغری نیست. علاوه بر این بدن ما بدون گلوسیدها به سختی می‌تواند تمرکز داشته باشد. به گفته‌ی متخصصان، مغز انسان روزانه به حداقل 130 گرم کربوهیدرات نیاز دارد تا عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

2- سلامتی‌تان در معرض خطر است

اگر شما دچار اضافه وزن یا چاقی مفرط، مستعد دیابت و یا دیابتی هستید کاهش بارز مصرف گلوسیدها می‌تواند قند خون و ترشح انسولین‌تان را پایین بیاورد. میزان تری گلیسیرید و فشار خونتان نیز پایین می‌آید و این در حالی است که میزان کلسترول خوب خونتان بالا می‌رود. اما در برابر این فواید آنی مجبورید هزینه بدهید. زمانی که بدن از بافت‌های عضلانی برای تأمین انرژی مورد نیاز خود برداشت می‌کند مجبور است کالری زیادی بسوزاند. در نتیجه متابولیسم بدن کند می‌شود. برای همین هم بعد از حذف گلوسیدها دوباره وزن از دست رفته بر می‌گردد.

بدن ما بدون گلوسیدها به سختی می‌تواند تمرکز داشته باشد. به گفته‌ی متخصصان، مغز انسان روزانه به حداقل 130 گرم کربوهیدرات نیاز دارد تا عملکرد خوبی از خود نشان دهد

قلب شما نیز در این شرایط در امان نیست. به ویژه زمانی که در این گونه رژیم‌ها مجبورید تغذیه‌ای سرشار از چربی‌های اشباع شده داشته باشید. اگر این چربی‌های اشباع شده زیاد مصرف شوند میزان کلسترول بد خون را بالا می‌برد و اگر سبزیجات کمتری نیز مصرف کنید در این صورت «هموسیستئین» تان نیز بالا می‌رود. هموسیستئین اسیدآمینه‌ای است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را بالا می‌برد. به همه‌ی این آسیب‌ها این را هم اضافه کنید که کلیه‌ها برای خلاص شدن از شر «ستون» مجبورند بیشتر کار کنند و این شرایط نیز خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد.

3- دچار کمبود می‌شوید

اصلاً تصور زندگی بدون نان، میوه و بسیاری از خوردنی‌ها مفید دیگر سخت است. علاوه بر این که دل کندن از این مواد غذایی برایتان سخت خواهد بود بلکه بدن تان نیز از مواد مغذی لازم محروم می‌شود. این شرایط نتیجه‌ای جز کمبود ویتامین در بر ندارد.

دانه‌های کامل

دانه‌های کامل از ابتلا به سندرم متابولیک، دیابت، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و سرطان پیشگیری می‌کنند.

میوه و سبزیجات

میوه و سبزیجات از ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته‌ی مغزی و برخی از سرطان‌ها جلوگیری می‌کنند. این مواد غذایی مفید کم کالری بوده و احساس سیری ایجاد می‌کنند. خود همین باعث لاغر شدن و لاغر ماندن می‌شود.

حبوبات

حبوبات سرشار از پروتئین، گلوسیدهای پیچیده، ویتامین‌های گروه B و فیبرهای حلّال و از طرف دیگر فاقد چربی‌های اشباع شده‌اند. این مواد غذایی مغذی حاوی ترکیباتی هستند که شما را در برابر بیماری‌های قلبی و سرطان ایمن می‌کنند.

فیبرها

تمام مواردی که در بالا اشاره کردیم تأمین کننده‌ی فیبرها هستند. فیبرها از ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت پیشگیری می‌کنند. حبوبات، میوه و سبزیجات سرشار از فیبرهای حلّال هستند که به کاهش قند  و میزان کلسترول بدن خون کمک کرده و گرسنگی را کنترل می‌کند. زمانی که شما احساس گرسنگی نکنید کمتر به سراغ مواد غذایی می‌روید و این راهی برای لاغر شدن و لاغری ماند بدون دردسر است.

ویتامین‌ها، املاح معدنی

دانه‌های کامل سرشار از ترکیباتی مانند لیگنان‌ها هستند که از ابتلا به دیابت جلوگیری می‌کنند. زمانی که شما خود را از مصرف میوه و سبزیجات محروم کنید امید کمی برای جذب ویتامین C و آنتی اکسیدان های مفید دیگر می‌ماند.

4- چربی‌های مضر زیادی دریافت می‌کنید

اگر رژیم اتکینز به سرعت به شهرت رسید و همه گیر شد به این دلیل است که مصرف غذاهایی مانند همبرگر پنیر (البته بدون نان) که در رژیم‌های دیگر قدغن است در این رژیم بلامانع اعلام شد. در نسخه‌های جدید این رژیم، مانند رژیم‌های مشابه دیگر، جایگاه خوبی به مصرف چربی‌های خوبی مانند ماهی و روغن زیتون داده شده است. اما زمانی که شما از مصرف نان، میوه و سبزیجات و حبوبات صرف‌نظر می‌کنید بیشتر به سمت مصرف محصولات غذایی چرب حیوانی رو می‌آورید. بالاخره باید یک جوری شکم آدم پر شود!

اگر رژیم اتکینز به سرعت به شهرت رسید و همه گیر شد به این دلیل است که مصرف غذاهایی مانند همبرگر پنیر (البته بدون نان) که در رژیم‌های دیگر قدغن است در این رژیم بلامانع اعلام شد

رژیم‌های سرشار از چربی‌های اشباع شده که در رژیم اتکینز تا 26 درصد کالری دریافتی را تشکیل می‌دهد (درحالی‌که باید 10 درصد و یا کمتر باشد) برای سلامتی خوب نیست زیرا میزان کلسترول بدن خون را بالا می‌برد. درست است که در نسخه های جدید این رژیم روی مصرف گوشت مرغ کم چرب و غذاهای دریایی تاکید می‌شود اما به دلیل آزاد بودن خوردن کره و مواد غذایی چرب دیگر است که بسیاری از افراد به این رژیم رو می آورند. متأسفانه مصرف زیاد چربی‌های اشباع شده به سندروم متابولیک، دیابت و بیماری‌های قلبی منجر می‌شود.

5- دوباره چاق خواهید شد

نتایج دو پژوهشی که در New England Journal of Medicine  به چاپ رسید نشان می‌دهد داشتن رژیم کم کربوهیدرات و سرشار از چربی و یا بر عکس داشتن تغذیه‌ای کم چرب و سرشار از کربوهیدرات هر دو باعث چاقی افراد می‌شوند. هر دوی این رژیم‌ها پرکالری هستند. در پژوهش اول که 6 ماه طول کشید رژیم کم کربوهیدرات در ظاهر نتایج امیدوارکننده‌ای داشت. افرادی که این رژیم را دنبال کرده بودند 6 کیلوگرم لاغر شدند در حالی که افراد دیگری که رژیم کم چربی داشتند فقط 2 کیلو گرم وزن کم کرده بودند.

در پژوهش دوم که 6 ماه بیشتر نیز طول کشید، محققان مشاهده کردند افرادی که رژیم کم کربوهیدرات داشتند وزن بیشتری از دست دادند اما به مرور زمان وزن کاهش یافته دوباره برگشت. در واقع محققان معتقدند که رژیم‌های کم کربوهیدرات در طولانی مدت بی تأثیر هستند و افرادی که از این طریق وزن کم می‌کنند بعد از مدتی به وزن قبلی خود بر می‌گردند و در مواردی حتی چاق‌تر هم می‌شوند.

از ما گفتن بود شما اگر می‌خواهید با سرعت لاغری شوید و به رژیم اتکینز یا رژیم‌های کم کربوهیدرات دیگر نظر دارید بهتر است کمی فکر کنید و سلامت خود را در معرض خطر قرار ندهید.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

هرم غذایی جدید چگونه است؟

كاهش وزن سریع، مضر است

كاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نامتعادل(2)

آشنایی با رایج‌ترین رژیم‌های لاغری

رژیم‌های سریع و زودگذر، آری یا نه؟

رژیم های لاغری نامتعادل و رژیم متعادل

مضرات رژیم غذایی بدون کربوهیدرات

رژیم‌های غذایی غیر اصولی چه بر سرتان می‌آورد؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.