تبیان، دستیار زندگی
حتما بسیار پیش آمده كه در موقعیتی قرار گرفته‌اید كه نمی‌دانسته‌اید مشكل‌تان را چگونه حل كنید یا این‌كه نسبت به شرایط حقوقی محقق شدن آن فعل و آثار احتمالی آن آگاه كافی نداشته‌اید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از طلاق غیرقابل رجوع تا ادعای اعسار و مجازات سقط جنین


حتما بسیار پیش آمده كه در موقعیتی قرار گرفته‌اید كه نمی‌دانسته‌اید مشكل‌تان را چگونه حل كنید یا این‌كه نسبت به شرایط حقوقی محقق شدن آن فعل و آثار احتمالی آن آگاه كافی نداشته‌اید.

در مجموعه نوشتاری تحت عنوان «آیا می‌دانید؟» شما را با برخی از این موارد آشنا می‌كنیم.

مجموعه «آیا می‌دانید؟» با یادآوری برخی نكات حقوقی كه با زندگی روزمره انسان‌ها سر و كار دارد، تلاش خواهد كرد تا بر داشته‌های حقوقی شما در این حوزه بیفزاید. بخش دوم این مجموعه به این شرح است:

طلاق

* آیا می‌دانید طلاقی که از طرف دادگاه به تقاضای زوجه به علت عسر و حرج صادر می‌‌شود، طلاق بائن است و مرد حق رجوع ندارد؟

هر گاه طلاق در شرایط ذیل صادر شود، طلاق بائن است و مرد حق رجوع ندارد:

1- طلاقی که قبل از زناشویی واقع شود

2- طلاق زن یائسه

3- طلاق خلع و مبارات (یعنی طلاقی که زوجه در قبال طلاق، مالی را به زوج ببخشد و کراهت از طرف زوجه یا از هر دو طرف باشد) و سومین طلاق بعد از سه وصلت پی در پی که موجب حرمت زن می‌‌شود.

* آیا می‌دانید افرادی که خود را صاحب حق می‌‌دانند اما توان و تمکن مالی برای پرداخت هزینه دادرسی ندارند می‌‌توانند درخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی كنند؟

اگر شخص بتواند اعسار خود را در دادگاه ثابت كند، می‌‌تواند از تمام یا قسمتی از هزینه‌‌های دادرسی معاف شود و از وکیل مجانی استفاده كند اما اگر پس از صدور حکم اعسار معلوم شود که مدعی اعسار به دروغ خود را معسر اعلام کرده است، به مجازات حبس محکوم خواهد شد.

همچنین اگر پس از صدور حکم اعسار معلوم شود شهود به دروغ به نفع معسر شهادت داده‌‌اند، شهود نیز به حبس محکوم می‌‌شوند.

چنانچه پزشک غیر از موارد مجاز از نظر قانونی، اقدام به سقط جنین کند به مجازات حبس از 2 تا 5 سال محکوم و ملزم به پرداخت دیه جنین خواهد شد

* آیا می‌دانید برابر قانون، آزار و اذیت زنی که باردار است چنانچه موجب سقط جنین شود، جرم است؟

قانونگذار کسانی را که زن حامله را به سقط جنین راهنمایی می‌‌کنند، چه پزشک باشد و چه فرد عادی، قابل تعقیب و مجازات می‌‌داند.

همچنین چنانچه پزشک غیر از موارد مجاز از نظر قانونی، اقدام به سقط جنین کند به مجازات حبس از 2 تا 5 سال محکوم و ملزم به پرداخت دیه جنین خواهد شد.

درخواست صدور مجوز سقط جنین فقط هنگامی پذیرفته می‌‌شود که جهت درمان باشد و قبل از چهار ماهگی جنین به درخواست زوجین و با معرفینامه پزشک، نتایج آزمایشات پزشکی به اداره کل پزشکی قانونی استان تقدیم می‌‌شود.

اگر مادر در غیر از موارد قانونی جنین خود را سقط کند باید دیه آن را بپردازد.

* آیا می‌دانید در امور مدنی خواهان و خوانده در هر مرحله از دادرسی می‌‌توانند دعوی خود را از راه سازش خاتمه دهند اما این سازش باید در دفتر اسناد رسمی یا در دادگاه تنظیم شود؟

بخش حقوق تبیان

منبع : ایسنا