تبیان، دستیار زندگی
در روزی که دربی پایتخت می‌توانست یکی از روزهای خوب خود را رقم بزند، اتفاقاتی از جمله پرتاپ سنگ‌ از سوی تماشاگران سرخابی به زمین بازی، باعث شد این دیدار در نهایت انتظارات جامعه فوتبال را برآورده نکند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به اتفاقات دربی 75


در روزی که دربی پایتخت می‌توانست یکی از روزهای خوب خود را رقم بزند، اتفاقاتی از جمله پرتاپ سنگ‌ از سوی تماشاگران سرخابی به زمین بازی، باعث شد این دیدار در نهایت انتظارات جامعه فوتبال را برآورده نکند.
در حالیکه تیم‌های سرخابی در نیمه نخست هفتاد و پنجمین دربی پایتخت عملکرد خوبی داشتند و برتری پرسپولیسی‌ها هم محسوس بود اما در نیمه دوم اتفاقاتی که از سوی تماشاگران رخ داد، از هیجانات بازی کاست و در نهایت زمینه‌ساز تساوی شماره 33 بین دو تیم شد.

بر پایه این گزارش، به غیر از حاشیه‌سازی‌های تماشاگران دو تیم که صحنه‌های زشتی را در این بازی ایجاد کرد، اتفاقات دیگری هم رخ داد تا این بازی برنده نداشت باشد. در مطلب زیر به 10 اتفاق مهم این بازی اشاره می‌شود:

داربی

خطای بچه‌گانه

هنوز ثانیه 31 از جریان بازی نگذشته بود که امیرحسین فشنگچی خطای بی دلیل را روی فریدون زندی انجام داد. این مسئله باعث شد استقلالی‌ها در یک دقیقه، دو ضربه ایستگاهی خطرناک را روی دروازه پرسپولیس ارسال کنند و دروازه‌ سرخپوشان را با خطری جدی مواجه سازد.

اعتراض ژوزه به ترکی

توپ‌‎گیری غلامرضا رضایی در دقیقه 16 از پژمان منتظری در یک کش و قوس با خطای مدافع استقلال همراه شد. محسن ترکی از این صحنه به راحتی عبور کرد تا مدافع استقلال در ادامه حرکت خود توسط مهرداد پولادی متوقف شود. داور دربی بلافاصله به بازیکن پرسپولیس اخطار داد، اخطاری که اشتباه خود داور عامل دریافت آن بود. ژوزه هم به این دو تصمیم داور در نگرفتن خطای روی بازیکنش و دادن اخطار به پولادی اعتراض کرد.

مهار اشتباه

علی حمودی در دقیقه 24 در مهار امیرحسین فشنگچی اشتباه کرد. وی در نهایت مجبور شد روی شماره 16 پرسپولیس خطا کرده و موقعیت بسیار خوبی را به تیم سرخپوشان هدیه کرد.‏ مهدی مهدوی‌کیا پشت این توپ ایستاد اما ضربه وی توسط سیدمهدی رحمتی دفع شد تا موقعیت بسیار خوبی از پرسپولیس سلب شود.

ضربه کرنر ارسالی علی کریمی برای پرسپولیس نتیجه‌ای نداشت اما پیراهن محسن بنگر در درگیری‌های محوطه جریمه آبی‌پوشان توسط جواد نکونام پاره شد. این مدافع ابتدا با چسب قرمز پارگی پیراهنش را برطرف کرد اما در نهایت پیراهن دوم را روی پیراهن اول برتن کرد تا بازی کردن با پیراهن وصله پینه‌ای حادثه تلخ دیگری را در دربی رقم نزند. مصدومیت مشکوک نیلسون در این دقایق باعث شد، بنگر فرصت حضور در زمین مسابقه را بدست آورد

حسرت بزرگ

جرقه حرکات زیبای علی کریمی در دقیقه 31 زده شد. شماره 8 سرخپوشان حرکات تکنیکی خود را از سمت راست دفاع استقلال آغاز کرد و در نهایت با یک پاس عرضی زیبا محمدی قاضی را در موقعیتی بسیار خوب صاحب توپ کرد اما مهاجم شماره 11 پرسپولیس قدر این موقعیت را ندانست و با ضربه‌ای ضعیف، بهترین موقعیت مسابقه را به راحتی از دست داد.

تصاویری که قطع شد

خطای شدید حنیف عمران‌زاده در دقیقه 38 بازی روی محمد قاضی مهاجم پرسپولیس باعث شد داور به این مدافع استقلال کارت زرد بدهد. خطای وی به نحوی بود که احتمال مصدومیت شدید مهاجم پرسپولیس وجود داشت. بار دیگر مهدی ‏مهدوی‌کیا از فاصله‌ای دور ضربه زیبایی را به سمت دروازه استقلال زد اما رحمتی به صورت درازکش توپ را مهار کرد. پس از ضربه مهدوی‌کیا تصاویر تلویزیونی قطع شد و برای دو دقیقه تماشاگران تلویزیونی از دیدن صحنه‌های پایانی نیمه نخست محروم شدند.

آغاز اتفاقات تلخ

علی کریمی برای ارسال ضربه کرنر در دقیقه 60 به سمت راست دروازه استقلال رفت اما پرتاب اشیاء مختلف از جمله سنگ و گوجه فرنگی باعث شد برای چند دقیقه بازی متوقف شود. محسن ترکی به کنار زمین رفت و با ناظر بازی در این خصوص صحبت کرد اما در نهایت با پایان این اتفاقات، داور حکم به ادامه بازی داد.

داربی

پیراهنی که پاره‌ شد

ضربه کرنر ارسالی علی کریمی برای پرسپولیس نتیجه‌ای نداشت اما پیراهن محسن بنگر در درگیری‌های محوطه جریمه آبی‌پوشان توسط جواد نکونام پاره شد. این مدافع ابتدا با چسب قرمز پارگی پیراهنش را برطرف کرد اما در نهایت پیراهن دوم را روی پیراهن اول برتن کرد تا بازی کردن با پیراهن وصله پینه‌ای حادثه تلخ دیگری را در دربی رقم نزند. مصدومیت مشکوک نیلسون در این دقایق باعث شد، بنگر فرصت حضور در زمین مسابقه را بدست آورد.

تکرار اشتباهات

پس از چند رفت و برگشت روی دروازه دو تیم، در دقیقه 66 این اتفاقات از سوی تماشاگران منتسب به تیم پرسپولیس رخ داد. جانواریو که برای ارسال ضربه کرنر به جناح راست زمین پرسپولیس رفته بود، با پرتاب سنگ‌ها و اشیاء مختلف مواجه شد و این اتفاق برای دقایقی بازی را متوقف کرد. با درخواست کریمی و مهدوی‌کیا این اتفاقات تلخ به پایان رسید و جانواریو ضربه کرنر را ارسال کرد که با دخالت سرخپوشان توپ از سمت دیگر زمین به خارج رفت.

داربی

توقف 5 دقیقه‌ای بازی

تکرار صحنه‌هایی که زیبایی‌ها دربی را زیر سوال برد، تماشاگران پرسپولیس در سوی دیگر سکوها، مجددا باعث توقف بازی شد. یک سنگ دقیقا به پشت سر حنیف عمران‌زاده که برای پرتاب توپ به کنار زمین آمده بود، برخورد کرد و این مدافع برای دقایقی روی زمین افتاد. بی‌توجهی تماشاگران به درخواست پرسپولیسی‌ها باعث شد محسن ترکی توپ را برداشته و به کنار زمین برود. پس از حدود 5 دقیقه و بازگشت آرامش روی سکوها، داور مسابقه رای به ادامه بازی داد.

لیزرهایی که نادیده گرفته می‌شوند

‎انداختن لیزر به صورت بازیکنان دو تیم از سوی تماشاگران، به ویژه در زمان‌های شروع ‏مجدد بازی بارها و بارها در دربی 75 دیده می‌شد. در اواخر بازی و زمانیکه پرسپولیسی‌ها قصد ارسال یک ضربه ایستگاهی بودند، دوربین‌های تلویزیونی موفق به شکار صحنه‌ای شد که لیزر روی سر و صورت سیدمهدی رحمتی دروازه‌بان استقلال افتاده بود. البته در جریان بازی بارها لیز به صورت نفرات مطرحی از جمله مهدی مهدوی‌کیا، علی کریمی و جواد نکونام انداخته شد.

بخش ورزشی تبیان

منبع : مهر