تبیان، دستیار زندگی
تصمیم گیری برای ازدواج یكی از سخت ترین تصمیم هایی است كه یك فرد در طول حیات خود می گیرد و برخی از افراد از گرفتن این تصمیم طفره می روند و این كار را به دیگران وا می گذارند، شما چه طور؟ تا كنون موفق به گرفتن این تصمیم شده اید؟ از انتخاب خود راضی هستید؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه پیشنهاد ازدواج دهیم؟
ازدواج
تصمیم گیری برای ازدواج یكی از سخت ترین تصمیم هایی است كه یك فرد در طول حیات خود می گیرد و برخی از افراد از گرفتن این تصمیم طفره می روند و این كار را به دیگران وا می گذارند، شما چه طور؟ تاكنون موفق به گرفتن این تصمیم شده اید؟ از انتخاب خود راضی هستید؟ چه شرایطی را رعایت كرده اید؟

1- مطمئن گردید كه فرد مناسبی را برگزیده اید

واضح است نه! امــا حـقـیقت امر آن است كه ازدواج چیزی نیست كه بخواهید بـه خاطـر انــگیــزه هــای آنــی وارد آن گردید. ممكن است شما دیوانه وار همدیگر را دوست داشته باشید اما اگر هــمسرتان خواهان فرزند باشد اما شما نه، ازدواج شما قطعاً زیاد دوام نخواهد آورد و یا آنكه ارزش های شما با ارزش های همسرتان متفاوت باشد. اگر در مورد فردی كه می خواهید با وی ازدواج كنید تردید دارید، بهتر است بیشتر درباره آن بیاندیشید.

2- مطمئن شوید هر دوی شما آمادگی دارید:
ازدواج

پیـش از آنـكه پیـشنهاد ازدواج دهید درباره آن كه در زندگی به دنبال چه اهدافی هستید، حتــی اهداف 50 سال آینده خود با یكدیگر صحبت كنید. هر چه بیشتر بــا یـكدیگر در مــورد آن چـه بــرای شـما حائز اهمیت است گفتگو كنید بیشتر متوجه آن می گردید كه آیا با یكدیگر تفاهم و سازگــاری داریـد یــا خیر. همچنین باید از لحاظ مالی آمادگی داشته باشید. اگر شما قادر نیستــیـد كــه مخارج خود را تامین كنید، بهتر است نامزدی خود را به تعویق بیاندازید.

3- از پدر و مادر وی اجازه بگیریـد:

شـما ابـتـدا باید بدانید كه آیا اگر پـیش از ازدواج با پدر و مادر وی مشورت كرده و اجازه بخواهید، آنها را خوشنود می سازید یا خیر. ایـن نـكته شـایـد عـجیـب بــه نظر آید اما شما كه نمی خـواهید پـدر زن و مادر همسر آیـنـده خود را برنجانید؟ این عمل برای آنكه دل شان را به دست بیاورید بسیار موثر خواهد بود.

٤- به طریقی پیشنهاد بدهید كه خوشایند وی باشد:

به پیـشنهاد ازدواج هـمچون یك هدیه به بانوی زندگی خود بنگرید. آن را به طریقـی طـرح ریزی كنید كه باب میل و سلیقه وی بوده و مطابق با شخصیتش باشد. آیا وی رومـانتـیـك اسـت و یـا اهـل تـفریح و شوخ طبعی؟ آیا میل دارد به طور محرمانه از وی خواستـگـاری كنـیـد و یا روی دیــوار درخـواست خود را بنویسید؟

5- در باره هدیه دادن به وی تصمیم بگیرید:

بـرای دختـرهـا و زنـان هیچ چیز مبهوت كننده تر از یك هدیه غیر منتظره و غافلگیر كننده حلقه برلیان نمی بـاشد. امـا اگـر تـوان مالی شما اجازه این كار را به شما نمی دهد، برای یك حلقه مناسب بودجه شما كفایت می كند.

اما حتما پیش از آنكه حلقه را خریداری كنید از نوع سلیـقه وی اطلاع یابـید. ایـن كار را می توانید با سوال كردن از دوستان و یا خانواده وی و یـا مشـاهـده نوع جواهرآلاتی كه وی استفاده می كند انجام دهید.

اما بسیاری از دختران تـمایـل دارند هنگام انتخاب حلقه خودشان حضور داشته باشند. به هرحال باید به خواسته های وی احترام بگذارید.

6- مطمئن گردید پاسخ وی مثبت است:

هنگامی كه پیشنهاد ازدواج می دهید، بـاید مطمئن باشید كه پاسخ وی "بله" خواهد بود. شما باید از قبـل در مــورد ازدواج بـه انــدازه كافی صحبت كرده و كــامـــلاً از آن چه طرف مقابل از یك شریك زندگی بلند مدت انتظار دارد، آگاهی یافته باشید. درست است كه می خواهید پیشنهاد ازدواج شــما برای او سورپریز باشد اما نباید بی مقدمه دست به این كار بزنید.

7- افراد زیادی را از قصد و تصمیم خود آگاه نسازید:

شـما مـمكن اسـت وسوسه شوید كه قصد خود را با دوستان و خانواده خود در میان بگذارید. امـا عـاقلانه تر آن است كه این خبر را تنها با یكی دو تا ازدوستان و یا نزدیكان صمیـمــی خود در میان گذاشته و به آنها اطمینان داشته باشید كه رازدار و محرم اسرار شما است.

8- پیشنهاد خود را از حفظ نكنید:

صرفنـظر از آنـكه كـجـا و چــگـونــه پــیشنهاد ازدواج می دهــید، باید آن با نهایت صداقت و ابراز عشق حقیقی شما نسبـت بـه وی هـمــراه باشد. از قبل در مورد حرف هایی كه می خواهید به او بـزنــید یادداشت بردارید اما دقیقا آنها را از بر نكنید. در آن لحظه به وی بگویید كه چرا وی یـك فرد استـثـنایی بـوده و چـرا شما خواهان آن هستید كه باقی عمر خود را با وی سپری كنید. بـایـد جملات شما از دل تان برآید او می خواهد با یك مرد ازدواج كند و نه یك ربات!

9- مكان و زمان مناسب را بیابید:

مكانی كـه پیـشـنهاد ازدواج مـی دهـید می تواند: رسـتوران، پارك، سینما و یا لب دریا باشد. اما بهتر است مكانی انتخاب گردد كــه بــرای هر دوی شما خاطره انگیز بوده و شما را به یاد خاطرات گذشته بیندازد. فـاكتور زمان نیز بسیار مهم می بـاشــد اگر وی شرایط سختی را سپری می كند، اگر خسته و یا گرفتار دغدغه های شخصی و شغلی خود است و یا آنكه از دست كسی عصبـانـی اسـت، زمان مناسبی برای این كار نیست.

10- او را دستپاچه نكنید:

شما ممكن است بخواهیـد پیـشنـهاد خود را برای جهانیان فریاد بزنید و یا حداقل برای همسایگان مجاور خود! امـا مـراقب باشیـد اشـتـیاق بـی حد شما كار دست تان ندهد. اگر وی شخص درونگرا بوده و از آن كه مـركز تـوجـه دیـگـران واقع گردید بیزار می باشد، بهتر است این كار را به طور خصوصی با وی در میان بگذارید.

11- انتظار همه نوع پیشامدی را داشته باشید:

صـرفنـظر از هـمـه نقشه ها و طرح ریزی ها، امكان دارد امور، دقیقاً آن طوری كه شما و یا وی تصور می كردید پیـش نرود. خود را برای واكنش های احتمالی آماده كنید. او مـمكن است دستپـاچـه شـده و یا هیجان زده گـردد و یـا آن كه كاملا آرام و بی تفاوت باقی بماند. وی ممكن است بگوید: "بله-خیـر" " و یــا "شاید". شمـا مـمكن است تصور كنید وی را كاملا می شناسید امـا از پـیـش داوری و آنكه پاسخ وی چگونه خواهد بود پرهیز كنید چون ممكن است مایوس گردید.


باشگاه كاربران تبیان - ارسالی از : shadbi

مطالب مرتبط:

ازدواج شاد به سلامت زنان كمك میكند.

مهریه، کی نداده؟ کی نگرفته؟

لزوم مشاوره و آموزشهای پیش از ازدواج

چرا ازدواج ها شکست می خورند؟

ازدواج دانشجویی...

زن زیبا بهتر است یا زن باهوش؟؟؟؟

افرادی که قصد ازدواج دارند.

افزایش سن ازدواج : فکر می کنید گناهش به گردن کیه؟

یک تست خوب وجذاب / واقعیت های درونیتان را بشناسید