سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان که در بیستمین نمایشگاه بین المللی قران کریم در بخش رسانه های دیجیتال حضور داشت توانست با ارائه فعالیت های این موسسه هر چه بیشتر و بهتر در برابر بازدید کنندگان ظاهر شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هومن بهلولی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معرفی سایتی جذاب + هدیه رایگان

ابوالقاسم شکوری

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان که در بیستمین نمایشگاه بین المللی قران کریم  در بخش رسانه های دیجیتال حضور داشت توانست با ارائه فعالیت های این موسسه هر چه بیشتر و بهتر در برابر بازدید کنندگان ظاهر شود.

یکی از بخش هایی که در این غرفه به بازدید کنندگان اطلاعات خاصی را منتقل می کرد بخش شبکه تخصصی این موسسه است.

«برای معرفی همه دستاوردهای شبکه تخصصی قرآن به فضایی بیشتر، تبلیغات مۆثرتر و هم‌افزایی رسانه‌های دیگر نیازمندیم.»این پاسخ ابوالقاسم شکوری مسئول شبکه تخصصی قرآن کریم تبیان به این سوال است که استقبال بازدید کنندگان از این دوره از نمایشگاه چگونه بوده است؟

 

- لطفا در خصوص شبکه تخصصی قرآن تبیان به طور کامل توضیح دهید.

بسم الله الرحمن الرحیم. چنانکه مستحضرید تار جهان‌گستر اینترنت، این معجزه قرن بیستم،  محیطی است با محدودیت‌های خاص. همه‌ی داده‌های انتشاریافته و دسترس‌پذیر در این شبکه جهانی، لزوماً مناسب، غنی و حتی اخلاقی نیستند. به دیگر سخن، اینترنت به همان اندازه که فرصت است تهدید هم هست. کشورهای مختلف با عطف توجه به این مسئله، کوشیده‌اند در راستای هدایت سازمان‌یافته‌ی منابع اینترنتی، طرح‌هایی ملی و فراگیر ارائه کنند.  بر این اساس، تبیان نیز به عنوان یک موسسه پیشتاز در عرصه فرهنگی، اقدام به راه‌اندازی زیرساخت سراسری شبکه اینترانت نموده که از مجرای این شبکه،  بستری امن و سالم با دسترسی سهل‌الوصول و کم‌هزینه برای عموم کاربران به خدمات و اطلاعات انبوهی از پایگاه‌های تحت پوشش فراهم شده است؛ به عنوان مثال، تا کنون انبوهی از پایگاه‌های قرآنی جهان اسلام به گونه‌ای سازمان‌یافته، روی این بستر قرار گرفته‌اند که در کنار خدمات و اطلاعات منحصر به فرد مجموعه تبیان، مفهوم شبکه تخصصی قرآن را شکل بخشیده‌اند.

سال 89 که این شبکه نورانی راه اندازی شد، بیشتر روی شناسایی و معرفی پایگاه‌های قرآنی، وارد کردن آدرس وبی این پایگاه‌ها در شبکه اینترانت تبیان، و یکپارچه‌سازی فعالیت‌های قرآنی بخش‌های مختلف تبیان تمرکز داشتیم اما اکنون با تحقق این مهم، هدف غایی‌مان طراحی و ایجاد یک وب‌سایت جامع قرآنی است که با تولید محتوای غنی، در کنار معرفی خدمات قرآنی سایر وب‌سایت‌های تحت پوشش، بتواند نیازهای عمده جامعه قرآنی را پاسخ‌گو باشد؛ نمی‌دانم در این راه چقدر رهین توفیق بوده‌ایم؟ اما با مطالعه فراگیر پایگاه‌های قرآنی فعال در عرصه مجازی، می‌توانیم ادعا کنیم که کمتر پایگاهی تا کنون توانسته است چنین مجموعه‌ای گسترده از انواع داده‌های قرآنی اعم از محتوای مکتوب ( مقاله، دانشنامه، کتابخانه و...)، صوتی و چندرسانه‌ای را با رویکرد اطلاع‌رسانی، تعاملی و آموزشی در اختیار کاربر قرار دهد.

 

- آیا در شبکه تخصصی قرآن فرزندان کوچک مان هم می‌توانند عضو شوند و استفاده کنند؟

شبکه قرآن بر خلاف شبکه کودک، در عین حال که یک درگاه مستقل قرآنی است یکی از زیرسایت‌های سایت تبیان به شمار می‌رود و طبیعی است که سیستم عضوگیری مستقل از سایت تبیان ندارد. اگر چه پاره‌ای از محتوای موجود در شبکه قرآن(آیات مصور همراه با شرح صوتی) مناسب رنج سنی کودک و نوجوان است اما جامعه هدف و بیشتر سرمایه‌گذاری ما معطوف به کاربران سنین بالاتر است.

 

- کدام بخش از شبکه تخصصی قرآن تبیان بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

طبق بازخوردی که از مطالعه‌ی میزان آمار بازدید و رفتارشناسی مخاطبان به دست آورده‌ایم به ترتیب مقالات تولیدی، تراجم و تفاسیر شش‌گانه و همین‌طور اصوات و نغمات قرآنی بیشتر مورد اعتنا و اقبال کاربران بوده و هست.

 

- شما از کدام بخش شبکه قرآن استفاده می‌کنید؟

با توجه به اینکه علاوه بر مدیریت و نظارت، بر حسب وظیفه و علاقه،  تولید و تأمین بخشی از محتوا نیز بر عهده بنده است، از بخش‌های مربوط به تفاسیر مرجع، بانک مقالات و کتابخانه، دانشنامه موضوعی آیات و قاموس الفاظ قرآنی بیشتر استفاده می‌کنم.

 

- در خصوص نرم‌افزار "الحان تبیان" توضیح دهید؟

این نرم افزار نوید و هدیه‌ای است به هنرجویان فن اصیل تلاوت قرآن که نسخه‌ی همراه آن با همکاری دفتر خدمات ویژه تلفن همراه تبیان طراحی و تولید شده است.

نرم‌افزارهای مختلفی هستند که به آموزش شیوه قرائت قرآن می‌پردازند اما همگی مبتنی بر دسکتاپ‌اند ولی الحان تلاوت تبیان، به جهت شیوع گسترده‌ی استفاده از تلفن‌های همراه، ویژه این ابزار طراحی شده که در فاز نخست آن، نسخه مربوط به سیستم‌عامل‌های اندروید مورد توجه قرار گرفته است.

شاید برای نخستین‌بار است که مجموعه‌ای غنی از داده‌های متنی، صوتی و چندرسانه‌ای در قالبی زیبا و رابطی کاربرپسند، با هدف آشنایی و آموزش مقام‌های موسیقایی هنر تلاوت قرآن،  به شیوه‌ای روشمند و کاربردی برای دوستداران هنر تلاوت قرآن با این فرمت عرضه شده است.

در این نرم‌افزار، مجموعه‌ آموزشی آشنایی با نغمه‌های اصلی(هفت مقام) و فرعی(گوشه‌ها و ترکیب‌ها) تلاوت قرآن به تفکیک بخش‌های اصلی هر مقام شامل «قرار»، «جواب» و «جواب جواب» با تدریس یکی از اساتید مبرز شرق آسیا، و تمرین و هم‌خوانی گروهی از نوجوانان ارائه شده است.

همچنین ده‌ها قطعه‌ منتخب به عنوان نغمه‌های الگو از صدای مشاهیر قاریان جهان اسلام برای هر مقام تهیه شده است. مضاف بر اینکه مقام‌های اجراشده در تلاوت تنی چند از قاریان بلندآوازه‌ی کشور مصر نیز در اثنای فایل صوتی هر تلاوت تبیین و تفکیک شده است.

زندگینامه‌ تفصیلی 24 قاری مشهور ایران و مصر به همراه فایل صوتی معرفی هر قاری، آلبوم تصویری مشاهیر قاریان به همراه منتخبی از آثار، قطعه فیلم آموزشی هفت مقام اصلی با اجرای تحسین‌برانگیز قاری نخبه‌ مصر شیخ یاسر الشرقاوی بر اساس سبک مرحوم شیخ مصطفی اسماعیل،  اطلاعاتی جامع و تحقیقی پیرامون «تاریخچه‌ی موسیقی مقامی تلاوت قرآن»، «مفاهیم و اصطلاحات پایه در تلاوت قرآن»، «مقام‌ها و نغمه‌های رایج در تلاوت قرآن»، نیز بخش‌های دیگر این نرم افزار را شامل می‌شوند.

چنانکه گفته شد نرم افزار الحان تلاوت هدیه است رایگان از سوی شبکه تخصصی قرآن که در بیستمین نمایشگاه قرآن به محضر بازدیدکنندگان قرآن‌دوست تقدیم می‌شود.

 

- چنانکه کاربری نتوانست به صورت حضوری به غرفه تبیان در نمایشگاه قرآن مراجعه کند چگونه می‌تواند این نرم افزار را دریافت کند؟

عزیزانی که به هر دلیل موفق نشده‌اند به غرفه تبیان مراجعه کنند، می‌توانند از طریق لینک‌‌ : http://mc.tebyan.net/FreeProduct.aspx  نسبت به دریافت نرم‌افزار الحان تلاوت اقدام کنند.

 

- شبکه تخصصی قرآن تبیان چه ویژگی خاصی نسبت به سایر سایت‌های قرآنی دیگر دارد؟

سایت‌های قرآنی را می‌توان بر اساس یک شاخص‌گذاری به لحاظ 1. جامعیت 2. غنای محتوا3. بروزرسانی مستمر، 4. بستر فنی مناسب، 5. نحوه مطلوب ارائه محتوا، ارزیابی کرد. شبکه قرآن را اگر با هر یک از این شاخصه‌ها محک بزنیم می‌بینیم که خدا را شکر در وضع مطلوبی هستیم اگر چه هنوز به نقطه ایده‌آل و آرمانی که برای خود ترسیم کرده‌ایم، نرسیده‌ایم.

جامعیت و غنای محتوا و در مواردی ارائه‌ی آثار قرآنی در قالبی منحصر به فرد، مانند آنچه در بخش منابع قرآن‌پژوهی سایت شاهد آن هستیم، بارگذاری هزاران فایل صوتی و چندرسانه‌ای شامل انواع شیوه‌های تلاوت(تحقیق، ترتیل، تدویر، تحدیر)، 5 دوره تلاوت تحقیق کل قرآن، دو دوره ترجمه‌ی گویا و... همان چیزی است که شبکه تخصصی قرآن را خاص و خواستنی‌تر کرده است.

 

- به نظر شما استقبال از شبکه تخصصی قرآن در این دوره از نمایشگاه چگونه بود؟

با توجه به فضایی بسیار محدودی که در اختیار داشتیم نسبتاً رضایت‌بخش بود اما برای معرفی همه دستاوردهای شبکه تخصصی قرآن به فضایی بیشتر، تبلیغات مۆثرتر و هم‌افزایی رسانه‌های دیگر نیازمندیم.

 

 

مصاحبه: مونا ناصرپور

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین