تبیان، دستیار زندگی
امان از این آکنه های مزاحم روی صورت! اگر شما هم آکنه دارید باید بدانید خیلی از جوان‌ها و بزرگسالان از مشکل آکنه و جوش‌های صورت رنج می‌برند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ارتباط بین تغذیه و آکنه


امان از این آکنه های مزاحم روی صورت! اگر شما هم آکنه دارید باید بدانید خیلی از جوان‌ها و بزرگسالان از مشکل آکنه و جوش‌های صورت رنج می‌برند.


سۆال اینجاست سر و کله‌ی این جوش‌های مزاحم از کجا پیدا می‌شود؟ آیا غذایی که می‌خوریم ارتباطی با تشدید و یا کاهش آکنه دارد؟ چه غذاهایی باعث تشدید و چه چیزهای باعث کاهش آکنه می‌شود؟

به عقیده‌ی بسیاری از محققان تغذیه نقش چندانی در بروز و تشدید آکنه ندارد و این مشکل بیشتر جنبه‌ی هورمونی دارد.

در این مطلب قصد داریم دقیق‌تر به این سۆالات پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

آیا ارتباطی بین تغذیه و آکنه وجود دارد؟

خیلی سخت است که بگوییم تغذیه ارتباط مستقیمی روی آکنه دارد. البته خیلی از ما با رویت اولین آکنه و جوش روی صورتمان دنبال مقصر می‌گردیم و دست آخر آن را به خوراکی که شب قبل خورده‌ایم نسبت می‌دهیم. معمولاً هم خوراکی‌هایی مانند شکلات را مقصر می‌دانیم. برخی از متخصصان معتقدند که مواد غذایی سرشار از قند می‌تواند یکی از عوامل ایجاد کننده‌ی جوش باشد. اما با این حال اکثر پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد تغذیه نمی‌تواند عاملی برای جوش زدن باشد.

ارتباط بین تغذیه و آکنه بر اساس نتایج یک پژوهش علمی

دانشمندان به فرض این که تغذیه و مواد غذایی می‌تواند باعث پیدایش آکنه شود بررسی‌هایی انجام دادند. حتی با این فرضیه هم مشخص شد مواد غذایی مثل شکلات یا آب نبات باعث آکنه نمی‌شود. بلکه غلات غذایی که بیش از حد تصفیه می‌شوند می‌توانند عاملی برای جوش باشند.

نتایج بررسی‌ها نشان داد میزان آکنه در بین افرادی که میوه و سبزیجات کمتری مصرف می‌کنند بیشتر است. از طرف دیگر محققان متوجه شدند که افرادی که

دچار آکنه بودند در بین وعده های غذایی به جای مصرف میان‌وعده‌های سالم، هله‌هوله مصرف کرده‌اند

محققان احتمال می‌دهند محصولات غذایی تولید شده از غلات تصفیه شده باعث تشدید یا بروز آکنه در جوانان اروپایی می‌شود. البته توجه داشته باشید که نباید به این بهانه محصولات تهیه شده از غلات را از برنامه‌ی غذایی حذف کرد زیرا برای بدن لازم هستند. تنهای کاری که باید کرد این است که از محصولات غذایی کمتر تصفیه شده استفاده کنیم.

نتایج پژوهش‌های علمی که هر گونه ارتباطی بین تغذیه و آکنه را رد می‌کند

موضوع تغذیه و آکنه از آن دسته موضوعاتی است که همیشه در حال تحقیق و بررسی است. نتایج یک پژوهش علمی نشان می‌دهد که تغذیه نقشی در پیدایش آکنه ندارد. نتایج این پژوهش که روی 43 نفر انجام شد نشان می‌دهد داشتن یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین که در عین حال گلوسید کمی در آن وجود داشته باشد می‌تواند به درمان آکنه کمک کند. اما مواد غذایی نقش چندانی در بروز و تشدید آکنه ها ندارند. آکنه عوامل دیگری دارد مثل مشکلات هورمونی.

ارتباط میوه و سبزیجات با آکنه

در پژوهش دیگری که به همین منظور انجام گرفت افراد بین 10 تا 54 سال حضور داشتند. نیمی از این شرکت کننده ها از آکنه رنج می‌بردند و نیمی دیگر پوستی بدون آکنه و جوش داشتند.

همه‌ی شرکت کننده‌ها به پرسشنامه‌های مربوط به تغذیه‌شان پاسخ دادند. اینکه در روز چند وعده‌ی غذایی دارند؟ میان وعده چه می‌خورند؟ نوع مواد غذایی که مصرف می‌کنند چیست؟ میزان مصرفشان چقدر است؟ چه نوشیدنی‌هایی مصرف می‌کنند و غیره.

محققان معتقدند که ویتامین‌های گروه B و به خصوص ویتامین B6 نقش مهمی در کاهش تولید بیش از حد سبوم دارد

نتایج بررسی‌ها نشان داد میزان آکنه در بین افرادی که میوه و سبزیجات کمتری مصرف می‌کنند بیشتر است. از طرف دیگر محققان متوجه شدند که افرادی که دچار آکنه بودند در بین وعده های غذایی به جای مصرف میان‌وعده‌های سالم، هله‌هوله مصرف کرده‌اند.

واقعیت این است افرادی که قربانی آکنه‌اند افرادی هستند که نسبت به دیگران تغذیه نامناسبی دارند. آکنه حاصل التهاب موضعی است. میوه و سبزیجات نیز واکنش‌های التهابی را کاهش می‌دهند. توصیه‌ی متخصصان به جوانان و نوجوانان این است که تا می‌توانند میوه و سبزیجات را وارد برنامه‌ی غذایی خود کرده، مصرف هله‌هوله‌ها را کنار بگذارند و تغذیه‌ی سالمی داشته باشند.

برای مقابله با آکنه چه بخوریم؟

محققان معتقدند که ویتامین‌های گروه B و به خصوص ویتامین B6 نقش مهمی در کاهش تولید بیش از حد سبوم دارد. اگر چه نمی‌توان ادعا کرد با خوردن یک ماده‌ی غذایی معجزه می‌شود و تمام آکنه ها محو می‌شوند اما با این حال برخی از خوراکی‌ها می‌تواند با آکنه مقابله کرده و وضعیت پوست را بهتر کند:

* سویا(شیر سویا)

* موز، آجیل، پرتقال

* سیب زمینی، اسفناج، کلم‌ها

* کاکائو

* نان کامل (سبوس دار) مصرف نان‌های سبوس دار را به نان‌های تهیه شده از آرد سفید ترجیح دهید.

* مصرف برنج و گندم سبوس دار را در الویت قرار دهید.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

این ها را بخورید تا جوش نزنید

رژیم غذایی ضد آکنه

آكنه و تغذیه

هفت نکته برای حداکثر اثر درمان ضد آکنه(جوش صورت)

آکنه و راه های درمان آن

علت و بهبود جوش های پوستی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.