تبیان، دستیار زندگی
بسیاری از متخصصان برای درمان افسردگی داروهایی را تجویز می‌کنند که بیشتر این داروها برای گروه سنی بزرگسال تولید شده و عوارض جانبی به همراه دارند، از این رو برای مبتلایان به بیماری افسردگی که در سنین نوجوانی یا پیری قرار دارند داروی مناسبی وجود ندارد که حدا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درمان افسردگی
پاد زهر افسردگی کشف شد


بسیاری از متخصصان برای درمان افسردگی داروهایی را تجویز می‌کنند که بیشتر این داروها برای گروه سنی بزرگسال تولید شده و عوارض جانبی به همراه دارند، از این رو برای مبتلایان به بیماری افسردگی که در سنین نوجوانی یا پیری قرار دارند داروی مناسبی وجود ندارد که حداقل عوارض را برای بیمار به همراه داشته باشد.

به همین دلیل متخصصان طب مکمل و جایگزین برای درمان بیماری افسردگی در گروه‌های سنی نوجوان و سالمند شیوه‌های درمانی را توصیه می‌کنند که کمترین عوارض و خطر را برای این گروه سنی به همراه داشته باشد.

متخصصان طب مکمل و جایگزین به این دلیل که هنوز تحقیق‌های جامعی روی داروهای ضدافسردگی برای گروه سنی نوجوان و سالمند صورت نگرفته، معتقدند بهتر است از این داروها برای درمان افسردگی استفاده نکرده و به تکنیک‌های دیگری چون شیوه‌های درمانی طب مکمل و جایگزین اشاره کرد.

باید با نور آشتی کنید

یکی از شایع‌ترین عوامل بروز افسردگی در بیماران دریافت نکردن نور کافی از خورشید است. همین مسئله یکی از دلایل

اصلی بروز و تشدید این بیماری در فصل‌های پاییز و زمستان است. برای درمان این نوع افسردگی متخصصان توصیه می‌کنند تا بیماران به‌صورت روزانه در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرند.

در حقیقت متخصصان معتقدند، به واسطه تاثیرات نور خورشید می‌توان این نوع از افسردگی را که در اصطلاح افسردگی فصلی نامیده می‌شود، درمان کرد.

افسردگی‌های فصلی عموما با آغاز فصل پاییز در بیمار به‌وجود آمده و تا نیمه فصل بهار با بیمار همراه است.

بهترین گزینه برای درمان این نوع افسردگی در معرض نور خورشید قرار گرفتن به‌ویژه در ساعت‌های آغازین روز است. کارشناسان طب مکمل معتقدند تابش نور خورشید در درمان بیمارانی که دچار انواع دیگر افسردگی هستند نیز پرفایده است. این شیوه یکی از تأیید شده‌ترین شیوه‌های درمانی در جهان است که برای دریافت افسردگی به بیماران توصیه می‌شود.

ماساژ ضد افسردگی

دریافت ماساژ و دیگر مهارت‌های یداوی که از جمله شیوه‌های درمانی طب مکمل و جایگزین در جهان است، تاثیر زیادی در روند درمان افسردگی در کودکان و بزرگسالان دارد. براساس یافته‌های متخصصان دریافت ماساژ از سوی درمانگران می‌تواند تاثیر زیادی بر هورمون استرس کورتیزول داشته باشد.

در حقیقت ماساژ می‌تواند میزان ترشح هورمون استرس را در بدن کاهش داده و انتقال هورمون سروتونین و هورمون دوپامین که برای ایجاد آرامش و ریلکسی اعصاب لازم است را در بدن تقویت کند. این هورمون‌ها از جمله مهم‌ترین هورمون‌هایی هستند که تاثیر بسیار قدرتمندی بر درمان افسردگی در کودکان و بزرگسالان دارند.

علاوه بر ماساژ درمانی، تکنیک‌های دیگری چون ریلکسیشن، گوش سپردن به موسیقی‌های خاص و تمرینات تنفسی نیز از دیگر شیوه‌های طب مکمل و جایگزین است که برای درمان افسردگی کارایی بسیار زیادی دارد.

افسردگی

هنر هم می‌تواند دارو باشد

بسیاری از متخصصان طب جایگزین معتقدند استفاده از هنر درمانی و خلق آثار هنری در درمان انواع افسردگی مۆثر است. در شیوه هنر درمانی از انواع هنرهای بصری برای درمان افسردگی کمک گرفته می‌شود. در این شیوه افکار، اندیشه‌ها و احساسات بیمار به واسطه خلق آثار هنری و خلاقانه به درمانگر منتقل شده و متخصص برای درمان بیمار اقدامات لازم را انجام می‌دهد. در این روش متدهای مختلفی از مکتب هنر درمانی مثل نقاشی درمانی، قصه درمانی، رنگ درمانی، تئاتر درمانی و دیگر متدهای هنر درمانی مورد استفاده درمانگران قرار می‌گیرد. این شیوه‌ها با کمک تکنیک‌هایی خاص، بیمار را دعوت به خلق اثر هنری کرده و به این وسیله روند درمانی را به سرانجام می‌رسانند.

ادامه مطلب را در لینك زیر مطالعه كنید.

كاربران تبیان، شما از این روش ها تا به حال استفاده كرده اید؟ یا این روش ها را موثر می دانید؟


باشگاه كاربران تبیان توسط : baharrrrr88