تبیان، دستیار زندگی
تاكید شده كه در اول و آخر دعا زیاد صلوات بفرستید با ذكر «و عجل فرجهم» زیرا بزرگ‌ترین دعا، دعا برای فرج است ما با صلوات دعاهایمان را زینت می‌دهیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رمزی برای استجابت دعا


در حق دیگران خیلی دعا كنیم؛ زیرا آن‌ها به خودمان بازمی‌گردد و رعایت تمامی این موارد و سایر كارها در اجابت دعا نقش موثری دارند و اگر تزكیه نفس داشته باشیم برای اجابت دعا قدم بیشتری برداشته‌ایم.


استجابت

صلوات رمز استجابت دعا

بعضی از گناهان باعث می‌شود كه دعاها مستجاب نشود و مثل یك توده ما را در خودشان پیچیده كنند و نگذارند صدای ما به بالا برسد، از جمله این گناهان حق‌الناس است كه اگر بر گردن ما باشد دعا به اجابت نمی‌رسد و یا اگر پدر و مادر از ما رضایت نداشته باشند دعا مستجاب نمی‌شود چراكه رضایت آن‌ها جهت استجابت دعا خیلی مهم است.

هر چیزی یك مقدمه و مأخره‌ای دارد

برای اجابت دعا باید ادب دعا را رعایت كنیم، در متون دینی تاكید شده كه با وضو، رو به قبله و در زمان و مكان خاصی كه انرژی مثبت به ما می‌دهد دعا كنیم؛ مثلا در وقت سحر، هنگام اذان، زیر باران، مكان‌های زیارتی كه روح عبادت در آن‌ها جریان دارد دعا مستجاب می‌شود.

زنجیرهایی برای استجابت دعا

برای استجابت دعا سلسله زنجیرهایی به هم وصلند كه هركدام به نوبه‌ خود یك حلقه‌اند كه ما را به اجابت نزدیك كند، اما در روایات داریم كه اگر تمامی این شرایط را رعایت كردیم اما دعای ما اجابت نشد دلیلش حكمت است به دلیل رحمانیتی كه در ذات خداوند است شاید این دعا به صلاح بنده نبوده و یا شاید خداوند بخواهد از آن بهتر را نصیب بنده‌اش كند.

تاكید شده كه در اول و آخر دعا زیاد صلوات بفرستید با ذكر «و عجل فرجهم» زیرا بزرگ‌ترین دعا، دعا برای فرج است ما با صلوات دعاهایمان را زینت می‌دهیم.

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله می فرماید : سزاوارترین مردم به من در روز قیامت آن کس است که در دار دنیا بر من بیشتر صلوات فرستد. و همین حدیث را ترمذی در صحیح خود از ابن مسعود از رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم روایت کرده است

در حق دیگران خیلی دعا كنیم؛ زیرا آن‌ها به خودمان بازمی‌گردد و رعایت تمامی این موارد و سایر كارها در اجابت دعا نقش موثری دارند و اگر تزكیه نفس داشته باشیم برای اجابت دعا قدم بیشتری برداشته‌ایم.

اثرات شگفت انگیز صلوات

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله می فرماید : سزاوارترین مردم به من در روز قیامت آن کس است که در دار دنیا بر من بیشتر صلوات فرستد. و همین حدیث را ترمذی در صحیح خود از ابن مسعود از رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم روایت کرده است. 

صلوات

و در کتاب جامع الاخیار از آن حضرت منقول است که نزدیکترین مردم در روز قیامت به من در هر موطن آن کس است که بر من بیشتر صلوات فرستاده است، در دار دنیا.

و در بعضی از کتب عامّه مذکور است که رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: که در روز قیامت اوّل کسی که حلّه بهشت پوشد پدر من ابراهیم علیه السّلام است؛ و کرسی بر طرف راست عرش نهند. و او را بر آن نشانند. 

و امیرالمۆمنین علی بن ابی طالب صلوات الله و سلامه علیه در پیش روی من بایستد؛ و تمام امت در عقب سر من بایستند؛ با تفاوت و درجات، و هر بنده که در عقب هر نماز فریضه ده مرتبه بر من و آل من صلوات فرستد او را در نزد من جا دهند.

در حق دیگران خیلی دعا كنیم؛ زیرا آن‌ها به خودمان بازمی‌گردد و رعایت تمامی این موارد و سایر كارها در اجابت دعا نقش موثری دارند و اگر تزكیه نفس داشته باشیم برای اجابت دعا قدم بیشتری برداشته‌ایم

و مرا ببیند و من او را ببینم و روی او مانند ماه شب چهاردهم تابان باشد.

نظر امام سجاد درباره صلوات و تاثیر آن بر دیگر ادعیه

وجود مبارک امام سجاد علیه السلام حال گنهکار را در سحرهای ماه مبارک رمضان چنین ترسیم می‌کند؛ عرض می‌کند: خدایا! من‌ آنچنان نیستم که در برابر تو عِناد بورزم . من مهربانی تو را در دل جا دارم ، محبّت و صفا و وفای تو را در دل تعبیه کرده‌ام . طوری که اگر مرا برانی، باز دوست توام . مرا تعذیب کنی، ببندی، باز دوست توام؛ مرا رسوا و مفتضح کنی ، باز دوست توام . مرا بسوزانی، باز دوست توام . چون برای من روشن شده است که در کنار سفره تو نشستم و تو را معصیت کردم.

                                                                                                                                        فرآوری : زهرا اجلال

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منابع:

فضائل صلوات،ص 87

مطهره عابدینی ؛ ایسنا

بیانات آیت الله جوادی آملی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.