سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یکی از سۆال‌هایی که گاهی مطرح می‌شود، این است که چرا پای آقایان بیشتر از پای خانم‌ها بو می‌گیرد؟ و متأسفانه این بو در فصل تابستان، شدیدتر و غیرقابل تحمل‌تر هم می‌شود!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به سه دلیل پـای آقـایـان بیشتر بـو می‌دهد!


یکی از سۆال‌هایی که گاهی مطرح می‌شود، این است که چرا پای آقایان بیشتر از پای خانم‌ها بو می‌گیرد؟ و متأسفانه این بو در فصل تابستان، شدیدتر و غیرقابل تحمل‌تر هم می‌شود!


بوی بد پا

مطالعه این مطلب می‌تواند دلایل این موضوع را برایتان روشن کند و راه‌های کنار آمدن یا برطرف کردن بوی ناخوشایند پا را هم به شما نشان دهد.

دلیل اول: ماندن طولانی مدت پا در کفش

اولین و مهم‌ترین دلیل بو گرفتن پای آقایان این است که پای آن‌ها مدت زمان بیشتری در طول شبانه روز داخل کفش می‌ماند. وقتی پا برای مدت طولانی داخل کفش‌ها محبوس شود، فضای مناسب برای تعریق و رشد باکتری‌هایی که عامل ایجاد بوی بد پا می‌شوند، در محیط مرطوب کفش به وجود می‌آید. معمولاً کفش آقایان از کفش خانم‌ها پوشیده‌تر است و پای آن‌ها بیشتر در معرض تعریق و بو گرفتن قرار می‌گیرد.

همچنین کفش خانم‌ها فضای بیشتری برای تبادل هوا دارد و همین امر باعث می‌شود که پایشان کمتر بو بگیرد. ضمن اینکه خانم‌ها مدت کوتاه‌تری در طول روز خارج از منزل هستند.

چاره چیست؟

اگر می‌توانید، به محض رسیدن به محل کار کفش خود را در بیاورید و به جای آن یک صندل طبی راحت بپوشید. اگر هم امکان این کار برایتان وجود ندارد، حداقل سه تا چهار مرتبه در طول روز پای خود را چند دقیقه از کفش‌ها خارج کنید و اجازه دهید تا پا و داخل کفش‌هایتان کمی هوا بخورند.

با این کار زمینه تعریق زیاد، ایجاد رطوبت و باکتری در کفش‌هایتان فراهم نمی‌شود. چاره دیگر این است که در فصل تابستان کفش‌هایی که روزنه‌های ریز و درشتی برای تبادل هوا روی آن‌ها تعبیه شده است بپوشید، تا با مشکل بو گرفتن پاهایتان مواجه نشوید. ضمن اینکه شستن پاها بلافاصله پس از رسیدن به منزل می‌تواند از ماندگاری بوی بد در پاها پیشگیری کند.

معمولاً کفش آقایان از کفش خانم‌ها پوشیده‌تر است و به همین دلیل پای آن‌ها بیشتر در معرض تعریق و بو گرفتن قرار می‌گیرد.

دلیل دوم: بو گرفتن ژنتیکی پا

برخی از افراد به طور ژنتیکی با مشکل تعریق بیش از اندازه کف دست و پا مواجه هستند. اگر این افراد در شرایط استرس‌زا قرار بگیرند یا به بیماری‌های تیروئید مبتلا باشند، تعریق کف دست و پایشان آن قدر زیاد می‌شود که باید مسایل مطرح شده را بیشتر از سایر افراد رعایت کنند تا پاهایشان بو نگیرد.

چاره چیست؟

از آنجا که ممکن است پای این افراد در طول روز به شدت عرق کند و کفش آن‌ها کاملاً خیس شود، به آن‌ها توصیه می‌کنیم یا چند بار در طول روز پاهای خود را از کفش خارج کنند یا اگر می‌توانند در محل کار صندل‌های مناسب و روباز به جای کفش بپوشند.

بوی بد پا

دلیل سوم: توجه نداشتن به بهداشت کفش‌ها

متأسفانه یکی دیگر از دلایل بو گرفتن پای آقایان، توجه نداشتن آن‌ها به بهداشت پا و کفش‌هایشان است. معمولاً کمتر مردی پیدا می‌شود که مانند خانم‌ها حداقل یك ماه یا دو ماه یک مرتبه داخل و خارج کفش خود را کاملاً بشوید.

باید این را هم بدانید که رعایت نکردن بهداشت در ناحیه زیر بغل و کشاله ران آقایان هم می‌تواند آلودگی‌های باکتریایی و ابتلا به بوی ناخوشایند را در این نواحی به همراه داشته باشد. به طور کلی، تعریق از مۆثرترین عوامل ایجاد آلودگی‌های باکتریایی و بوی بد پاست.

چاره چیست؟

حداقل هر 35 تا 40 روز یک مرتبه کفش خود را با آب و مواد شوینده مناسب بشویید. اگر قرار است تمام روز پاهایتان داخل کفش بماند، یک جوراب اضافه داخل کیف تان بگذارید و در میانه روز جوراب‌های مرطوب و آلوده خود را با جوراب‌های خشک و تمیز عوض کنید.


باشگاه کاربران تبیان – ارسالی از: golabi45

 

مطالب مرتبط:

عرق شما و آزار دیگران!

درمان بوی عرق بدن

آنچه باید درباره عرق سوز شدن بدانیم

چگونه با تعریق كنار بیاییم؟

فواید عرق کردن

دلایل تعریق زیاد

چرا بعضی‌ها بیشتر عرق می‌کنند؟

چگونه عرق نکنیم؟

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین