تبیان، دستیار زندگی
اگر تحت هر شرایطی، شخص قادر به دفع کامل سموم بدن از قبیل اسید اوریک، اسیدلاکتیک و اسید اکسالیک از طریق دستگاه ادراری، گوارشی و یا تعریق پوستی نباشد، بافت غبغب، ملتحمه، شانه‌های چاق، ساق فربه و نشیمنگاه حجیم فرد مبتلا، جایگاه لانه گزینی مواد سمی می‌گردد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توصیه‌های مفید برای پیشگیری از سلولیت


اگر تحت هر شرایطی، شخص قادر به دفع کامل سموم بدن از قبیل اسید اوریک، اسیدلاکتیک و اسید اکسالیک از طریق دستگاه ادراری، گوارشی و یا تعریق پوستی نباشد، بافت غبغب، ملتحمه، شانه‌های چاق، ساق فربه و نشیمنگاه حجیم فرد مبتلا، جایگاه لانه گزینی مواد زائد و سمی می‌گردد.

سلولیت

بافت ملتحمه مبتلا به سلولیت از ماده لنفی مملو از سموم انباشته شده و مرتباً به وسیله این مواد تحریک می‌گردد. در نتیجه تحریکات متوالی، بافت ملتحمه منقبض و از آب میان بافتی انباشته می‌شود. رفته‌رفته آب تجمع یافته جهت خنثی‌سازی و کاهش اثر سموم به صورت ماده لزج و نیمه جامدی تغییر شکل می‌دهد و نهایتاً ادامه این فرایند، موجب پرخون و دردناک شدن بافت‌ها خواهد شد که روز به روز شدت التهاب و دردناک شدن آن افزایش می‌یابد. زمانی که شدت التهاب به اوج خود می‌رسد، موجبات ظهور اسکلروز و یا آتروفی بافت فراهم می‌شود.

التهاب بافت و اعصاب سمپاتیک چنان انقباضی را ایجاد می‌کند که درد جانکاه ناشی از آن فرد مبتلا را به آه و فغان وامی‌دارد. متأسفانه، واکنش‌های پی در پی و زنجیروار راه خروج لنف مسدود شده را بسته و مانع از هدایت مواد پیش گفت به ارگان‌های دفعی می‌گردد. انباشتگی سموم به دام افتاده و زندانی شده جدار زندان خود را دچار التهاب و آماس بیشتر نموده و اقشار سفت و سخت‌تری را تشکیل می‌دهد. گرچه این بیماری بیشتر در خانم‌ها امکان ظهور می‌یابد، بین 25 تا 30 درصد از موارد بروز آن در مردان نیز مشاهده شده؛ اما به علت آنکه سلولیت ایجاد شده در مردان خفیف‌تر و سبک‌تر است، لذا کمتر موجبات شکوه و شکایت آن‌ها را فراهم می‌سازد.

توصیه‌های تغذیه‌ای:

1- تناسب و تعادل مصرف درشت مغذی‌های انرژی‌زا یعنی پروتئین‌ها، چربی‌ها و روغن‌ها و قندها (تک قندی، دو قندی و قندهای مرکب)، به طوری که تعادل میان دریافت و مصرف انرژی بسته به جنس و حالت فیزیولوژیک بدن به طور کامل حفظ گردد.

2- منابع غذایی انتخابی در جهت تنظیم جیره غذایی روزانه و هفتگی، باید دربردارنده کلیه ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن باشند تا از تحلیل و تهی شدن ویتامین‌های سیزده‌گانه، مواد معدنی شانزده‌گانه و اسیدآمینه‌های بیست‌گانه جلوگیری شود.

استفاده بیشتر از غذاهای آب‌پز، بخارپز یا فرپز به جای خورش‌های پرچرب و انواع گوشت‌های سرخ کرده قرمز و سفید (ماکیان و آبزیان) و سایر مواد غذایی سرخ‌

شده در روغن‌های حیوانی یا گیاهی هیدروژنه و جامد

3- تنوع در انتخاب گروه‌های غذایی بسیار ضروری است؛ چرا که هیچ ماده غذایی، حتی یک گروه غذایی دربردارنده انواع محصولات، قادر به تأمین نیاز بدن به پنجاه ریزمغذی و بیست متابولیت حاصل از درشت مغذی‌های گروه قندها و چربی‌ها نمی‌باشد.

البته در شرایط فیزیولوژیکی خاص و ابتلا به این یا آن بیماری با توجه به نوع تغییرات به وجود آمده، ممکن است نیاز به برخی مواد مغذی و گروه‌های غذایی حاوی آن، افزایش یا کاهش یابد.

احتیاط‌ها و توصیه‌های لازم در بیماری سلولیت:

الف- اجتناب از مصرف غذاهای سنگین و دیرهضم، گوشت‌های پرچرب، جگر به خصوص جگر مرغ، غاز، اردک و مرغ و خروس‌های درشت و پیر، کله پاچه و سیرابی، مغز، زبان، گوشت بناگوش، روغن‌های حیوانی، پیه خوک و گاو، لبنیات پرچرب و خامه‌ای، چاشنی‌هایی مانند سیرترشی، شورها و ترشیجات، به ویژه از نوع غیرخانگی، چیپس، سیب‌زمینی سرخ‌کرده تهیه ‌شده از بیرون یا سیب‌زمینی‌های آماده فریز شده، انواع شیرینی‌جات و بستنی‌های سنتی و خامه‌ای، مشروبات الکلی، نوشابه‌های رنگی و طعم‌دار، توتون و سیگار

ب- کاهش مصرف ادویه‌جات و نمک

ج- کاهش دریافت قهوه و چای، پنیرهای کهنه، گوجه‌فرنگی و لیموترش

د- استفاده بیشتر از غذاهای آب‌پز، بخارپز یا فرپز به جای خورش‌های پرچرب و انواع گوشت‌های سرخ کرده قرمز و سفید (ماکیان و آبزیان) و سایر مواد غذایی سرخ‌شده در روغن‌های حیوانی یا گیاهی هیدروژنه و جامد

مواد غذایی مفید برای مبتلایان به سلولیت:

1- انواع سبزیجات به صورت خام یا آب‌پز

2- سالادهای متنوع غنی‌شده با گندم یا ماش جوانه‌زده به همراه سس‌های تهیه شده از روغن زیتون یا کنجد، ماست، کچاپ، آب لیمو یا آب نارنج یا آب غوره خانگی

3- گوشت حیوانات جوان و فاقد چربی به صورت فرپز یا آب‌پز یا کباب شده به صورت غیرمستقیم (با کباب‌پزهای گازی، ذغالی یا برقی)؛ مانند دونر کباب

4- سیب‌زمینی آب‌پز، فرپز یا تنوری

5- تخم‌مرغ آب‌پز

6- ماهی کم‌چرب تهیه‌شده به صورت فرپز یا بخارپز یا کباب شده

7- لبنیات کم‌چرب

8- انواع نان‌های سبوس‌دار یا پردانه یا نان‌های تهیه شده از مخلوط آرد گندم و جوی غنی‌شده با مغز دانه‌های کنجد، خشخاش، تخم کدو، آفتابگردان یا تخم کتان به شرط آنکه خمیر این نان‌ها به وسیله خمیر ترش یا خمیر مایع تخمیر و ورآمده و از جوش شیرین در تهیه آن‌ها استفاده نشده باشد.

نوشیدنی‌های مفید: آب یا آب معدنی خالص، چای سبز، چای سیاه طبیعی فاقد ترکیبات طعم‌دهنده یا رنگ‌دهنده، دم‌کرده پوست سیب، کاکل ذرت، گزنه و گل گاوزبان

تخلیه سموم با استفاده از مواد غذایی زیر:

1- استفاده از کمپوت سیب بدون شکر و کته بدون روغن و نمک به مدت 24 تا 48 ساعت، بدون استفاده از سایر مواد غذایی.

2- افزودن گندم جوانه زده به سالادها و پیش‌غذاهای تهیه‌شده از چغندر قرمز خام یا پخته، کدوی سبز، کرفس، هویج، شلغم، ترب سفید و سیاه، زیتون سبز یا سیاه، والک، کاهو، خیار، پیاز سفید، کنگر، کاسنی، جعفری، ترخون، گل کلم، کلم قرمز، لوبیا سبز و سیب‌زمینی آب‌پز.

طرز تهیه گندم جوانه‌زده

گندم پاک شده و فاقد آلودگی را به مدت 24 ساعت در آب خیس نموده و سپس به مدت 48 ساعت در پارچه مرطوبی قرار دهید. بعد از این مدت گندم جوانه زده که با فشار دادن شیره ای از آن خارج می‌گردد، قابل مصرف بوده و می‌توان آن را به مدت چند روز در یخچال نگهداری کرد. استفاده از این ماده غذایی ارزشمند که از منابع غنی ویتامین E یا آلفاتوکوفرول می‌باشد و همچنین در اثر جوانه زدن، مواد مغذی مهم دیگری از گندم نیز آماده جذب بهتری شده‌اند، برای همه افراد توصیه می‌گردد.

3- استفاده از 300-200 گرم از انواع میوه‌جات فصل برای دسر یا میان‌وعده

4- نوشیدنی‌های مفید: آب یا آب معدنی خالص، چای سبز، چای سیاه طبیعی فاقد ترکیبات طعم‌دهنده یا رنگ‌دهنده، دم‌کرده پوست سیب، کاکل ذرت، گزنه و گل گاوزبان

توصیه‌های کلی:

با کاهش تدریجی وزن به موازات استفاده از مواد غذایی سالم، کم‌چرب، متنوع، متعادل، متناسب و فاقد هرگونه آلودگی و عدم استفاده از مواد غذایی غیرمجاز که به آن‌ها اشاره شد، اقدامات زیر نیز در جهت دستیابی به نتیجه مطلوب موثر است.

1- انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب و سبک مانند پیاده‌روی در فرصت‌های موجود

2- تنفس عمیق و شکمی در فضای باز فاقد آلودگی و سرشار از اکسیژن، به ویژه صبح زود در پارک، کوهپایه‌ها (روزهای بعد از بارش و وزش باد مناسب‌ترین زمان برای بهره‌گیری از هوای تمیز و سرشار از اکسیژن می‌باشد)

3- ماساژ ملایم نقاط انباشته شده از سلولیت با یک برس نرم یا دستکش حوله‌ای به طور مرتب و به شکل دورانی در جهت عقربه‌های ساعت

هر دو یا سه هفته یک‌بار، یک روز از سبزیجات و میوه‌جات خام و پخته استفاده

کرده و از مصرف کلیه مواد غذایی حیوانی، روغن‌های مایع و جامد گیاهی و حیوانی

و تنقلات مختلف خودداری کنید تا به سم‌زدایی بدن و آماده‌سازی و جوان شدن

بافت‌ها کمک شود

4- استفاده از دوش آب گرم و سرد به طور متناوب (2 دقیقه آب گرم، یک دقیقه آب سرد و انجام این عمل سه مرتبه پی در پی و پایان دادن آن با آب سرد) به ویژه با استفاده از دوش‌هایی که فشار آن‌ها قابل تنظیم است.

5- با استفاده از یک لوله خرطومی یا پلاستیکی یا آفتابه به طور مرتب از ناحیه بالای نشیمنگاه تا نوک پا آب سرد را جاری نموده، در ناحیه سرینی مدتی تأمل کنید. سپس سرازیر کردن آب به داخل ران‌ها را ادامه دهید و تا نوک پا برسانید.

6- هر دو یا سه هفته یک‌بار، یک روز از سبزیجات و میوه‌جات خام و پخته استفاده کرده و از مصرف کلیه مواد غذایی حیوانی، روغن‌های مایع و جامد گیاهی و حیوانی و تنقلات مختلف خودداری کنید تا به سم‌زدایی بدن و آماده‌سازی و جوان شدن بافت‌ها کمک شود.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: دنیای تغذیه - دکتر سید ضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی

مطالب مرتبط:

آیا سلولیت درمان می شود؟

چرا دچار سلولیت می شویم؟

نقش تغذیه و ورزش در درمان سلولیت

درمان چاقی موضعی (1)

درمان چاقی موضعی (2)

درمان چاقی موضعی (3)

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.