سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شب قدر شب یک محاسبه عمیق و یک بصیرت عمیق هم هست. چون همین اتفاق درصحرای محشر هم روی می دهد. در صحرای محشر همه به خودشان بصیرت پیدا می کنند و دیگر معاذیری نمی توانند بیاورند «ولوالقا معاذیرة» همه می فهمند و خجالت می کشند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شب قدر به نوعی صحرای محشر ما است

 

قدر


شب قدر صحرای محشری است که امکان بازگشت از آن صحرا وجود دارد. صحرای محشر اگر روز رسوایی است، شب قدر هم شب رسوایی است.

اگر در صحرای محشر آدمیان رسوایی انسان را می بینند در شب قدر نزد وجود نازنین امام زمان علیه السلام ما رسوا می شویم و برای بعضی افراد این رسوایی خیلی مهمتر از رسوایی نزد مردم است.

شب قدر شب یک محاسبه عمیق و یک بصیرت عمیق هم هست. چون همین اتفاق درصحرای محشر هم روی می دهد. در صحرای محشر همه به خودشان بصیرت پیدا می کنند و دیگر معاذیری نمی توانند بیاورند «ولوالقا معاذیرة» همه می فهمند و خجالت می کشند.

کسانی شب قدر را درک می کنند که کمی نسبت به گذشته خودشان احساس صحرای محشر پیدا کنند. شما می بینید که برای برخی افراد خداوند می فرماید که اگر این افراد را به دنیا برگردانم با اینکه عظمت قیامت را دیده اند دوباره گناه خواهند کرد.

بعضی ها هم در شب قدر با اینکه این همه فرصت به آنها داده می شود راحت این فرصت ها را نادیده می گیرند و از فردای شب قدر گناه می کنند و اصلا از این فرصت هااستفاده نمی کنند. هرکس می خواهد شب قدر را درک کند باید گذشته را درک کند و بعد آینده را تمنا کند.

در صحرای محشر «یا لیت» گفتن دیگر به درد آدم نمی خورد اما در شب قدر می شود «یا لیتنی» گفت.

شب قدر شب یک محاسبه عمیق و یک بصیرت عمیق هم هست. چون همین اتفاق درصحرای محشر هم روی می دهد. در صحرای محشر همه به خودشان بصیرت پیدا می کنند و دیگر معاذیری نمی توانند بیاورند «ولوالقا معاذیرة» همه می فهمند و خجالت می کشند

این حسرتی که در صحرای محشر به انسان دست می دهد که هیچ فایده ای ندارد آن حسرتی که به آن «یوم الحسرة» گفته می شود این حسرت را هرکس شب قدر در دنیا داشته باشد قیمتی می شود. قیمت هرکس در شب قدر به اندازه حسرتی است که می خورد ؛به میزان «یا لیتنی کنت ترابا» ای کاش من خاک بودم این گناهان را انجام نمی دادم .

 خدا می فرماید این گناهان را برای بنده من پاک کنید. در مورد آینده می گویی ای کاش من در آینده اینگونه باشم خدا می فرماید آینده اش را درست بکنید.

شب قدر آن افرادی زیباست که سر به دیوار بگذارند و هر چند دقیقه یک بار یک آه بکشند و بگویند کاش ما یک ذره پیش خدا آبرو داشتیم. کاش ما از بنده های خوب خدا بودیم.

مادر حضرت موسی

خدایا! خسته شدم آنقدر خودم زندگی کردم. تو برای من زندگی کن. تو زندگی ام را طراحی کن. هیچ کس غیر تو نمی تواند به من کمک کند. از فردا هر اتفاقی در زندگی من رخ می دهد برای تکامل من باشد.

یکی درد و یکی درمان پسندد

یکی وصل و یکی هجران پسندد

من از درمان و درد و وصل و هجران

پسندم آنچه را جانان پسندد

 

سوره «نور»می فرماید: من به مادر موسی دستور دادم که موسی را به دریا بینداز. مادر می ترسد. خدا گفت بینداز من اداره اش می کنم. این بنده معمولی من نیست. این انتخاب شده است. مهر بچه را در دل فرعونیان انداختم. خدا می فرماید دیدم مادرش خیلی ناراحت است. زمینه را فراهم کردم که مادرش دایه اش بشود. بعد در دامن فرعون بزرگت کردم. بعد زمینه مبارزه با فرعون را برایت فراهم کردم. بعد تو آن دو نفر را کشتی. سر یک چاه به چند دختر مظلوم کمک کردی که آنها دختران پیغمبر بودند و من خودم آنها را سر راهت قرار دادم. رفته بودی هیزم بیاوری تو را به پیامبری مبعوث کردم. آخر این ماجراها می فرماید:«واصطنعتک لنفسی» موسی من تو را برای خودم ساخته ام.

مادر شهید بهشتی نقل می کند که وقتی شهید بهشتی به دنیا آمد چهار خانم مجلل آمدند و بچه را به من دادند و گفتند مادر این بچه متعلق به ما است. خدایا بعضی ها را موقع تولد انتخابشان می کنی. خدایا با ما چه کار داشتی ما را صدا زدی؟ «یا باسط الیدین بالعطیه» خدایا دستانت را نشان بده چه چیزی برای ما آوردی؟ خدایا یک شب هم تو به من بگو «واصطنعتک لنفسی» تو را من برای خودم می خواهم. چطور حر را برگزیدی پس می توانی یک شبه هر که را بخواهی عوض کنی «یهدی من یشاء».

مساله این نیست که ما از دین چه می خواهیم .از دین هر چه بخواهیم دین به مامی دهد .

مهم این است که ما خواسته های اساسی خود را مطرح کنیم .

شب قدر آن افرادی زیباست که سر به دیوار بگذارند و هر چند دقیقه یک بار یک آه بکشند و بگویند کاش ما یک ذره پیش خدا آبرو داشتیم. کاش ما از بنده های خوب خدا بودیم

 خدا می فرماید :بنده من تو فکر کردی آفریدمت که زجرت بدم؟ نه من متکفل امور تو ام. تو خواستی از من من برایت فراهم نکردم امشب ما اومدیم توبه کنیم

گنهکاری یعنی چی؟!!

گناه انجام دادن! گناه یعنی بی اعتمادی به خدا

ولایت یعنی چی ؟

ولایت یعنی علی بن ابی طالب می آید دم در خانه ای و می گویند من یکی از اتاق های این خانه را گه گاهی که به تو ضرر نزنه را می خواهم قبول می کنید؟

ابلیس خبیث یعنی چی ؟

یعنی بگویید که بر چه حساب کتابی؟ آقا دیگه بهت جواب نمی دهد و بعد می گویی آقا اگر خیلی اصرار دارید باید قرار داد بنویسیم آخه من باید زمانش را بدانم و آقا به تو می گوید نترس من مصالح تو را بهتر از خودت می دانم تو اطمینان بکن به من .اما تو می گویی باید قرار داد بنویسیم و آقا خداحافظی می کند. اطاعت از ولایت مطلقه یعنی این.

درد علی ولایت ناپذیری بود !! ولایت پذیری یعنی چی؟

یعنی آقا امیر المومنین می آید به تو می گوید گوشه یکی از اتاق هایت را به من می دهی برای برخی اوقات می خواهم و من صلاح تو را بهتر می دانم ولی با تو قرار داد نمی بندم حاضری اتاقت را به من بدهی؟

آن وقت اگر ولایت پذیر باشی دست آقا را می گیری می بری محضر همه خانه خود را به نام آقا می کنی . آن وقت تو به آقا می گی آقا خونه برای شماست آیا اجازه می دهی که من برم داخل این خانه و استراحت کنم. و این می شود ولایت مطلقه داشتن.

خدایا در این شب های بزرگ به ما فهم شناخت ولی و ولایت پذیری را عطا بفرما .

                                                                                                                                        فرآوری : زهرا اجلال

بخش اخلاق و عرفان السلامی تبیان


منابع:

1. سایت سبز نبوی

2.سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در مورد شب قدر

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین