تبیان، دستیار زندگی
عجایب بسیاری در جهان ما وجود دارد که اگر راجع به آنها فکر کنیم قطعا بندگی ما در مقابل به وجود آورندۀ این عجایب بیشتر خواهد بودو خدا مارا از متفکرین قرار دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شفاف‌های شگفت‌انگیز
عجایب بسیاری در جهان ما وجود دارد که اگر راجع به آنها فکر کنیم قطعا بندگی ما در مقابل به وجود آورنده این عجایب بیشتر خواهد بودو خدا مارا از متفکرین قرار دهد.

موجودات شگفت انگیزی که ظاهری شبیه به بیگانگان فضایی دارند در آبهای یخ زده شمال غربی روسیه زندگی می کنند.

این موجودات شگفت انگیز در آبهای یکی از دورافتاده ترین و غیرمسکونی ترین دریاهای زمین واقع در در عمق 130 پایی (39.6 متری) در زیر ورقه های یخی دریای سفید واقع در شمال روسیه سکونت دارند.

علیرغم اینکه اعماق این دریا محیطی با حداقل شرایط مهمان نوازی است، الکساندر سمنوف، 25 ساله اهل مسکو که درحال حاضر رئیس بخشی غواصی ایستگاه زیست دریایی دریای سفید است تصاویری مستند از این گونه های عجیب تهیه کرده است.

وی در این خصوص گفت: "بیشتر این ارگانیسمها بدنی نیمه شفاف دارند. این جانوران که در زیر عمق یک ستون آب زندگی می کنند نیاز دارند خود را از چشم حیوانات شکارچی مخفی کنند. این درخشش شدیدی که در عکسهای من دیده می شود از نور داخل بدن آنها است که بر روی بخشهای خارجی بازتاب کرده است. بدون این نور در آبهای عمیق تقریباً تمام آنها نامرئی هستند."

براساس گزارش دیلی میل، کارایی تکنیک نورپردازی این عکاس غواص آنقدر بالا است که حتی می تواند نشان دهد که این حیوانات چگونه همدیگر را می خورند.

الکساندر سمنوف افزود: "شما می توانید همه غذاهایی را که داخل بدن آنها است ببینید. گاهی اوقات من می دیدم که بعضی از ارگانیسمهایی که این مخلوقات خورده بودند هنوز در بدن شکارچی خود زنده بودند و حرکت می کردند. ماموریت اصلی من این بود که به همه نشان دهم دنیای زیر آب چقدر شگفت انگیز است."این غواص گفت: "بیشتر مردم فکر می کنند که این حیوانات زیبا و رنگی نمی توانند در تاریکی و آبهای سرد دریاهای شمالی پشت دایره قطبی زندگی کنند. دریای سفید با بیگانگانی که دارد دنیایی دیگر را به شما نشان می دهد."

1)این پروانه دریایی شفاف در زیر آبهای دریای سفید واقع در شمال روسیه زندگی می کند. به ظاهر این ارگانیسم که شبیه به دیو است توجه کنید!

شفاف‌های شگفت‌انگیز

2) این Dryodora Glandiformis که به نظر می رسد ریسه های لامپ به خود آویزان کرده است در عمق 130 پایی دریا سکونت دارد.

شفاف‌های شگفت‌انگیز

3) عروس دریایی یالدار

الکساندر سمنوف می گوید که این عکسها نشان می دهد که دنیای زیر آب چقدر شگفت انگیز است.

شفاف‌های شگفت‌انگیز

4) این "ماه- عروس دریایی" یکی از چندین مخلوقی است که در قاب تصویر این عکاس غواص جاودانه شده است.

شفاف‌های شگفت‌انگیز

5) کرم مدرج. این عکس از بازتابش نور درون بدن این مخلوق گرفته شده است.

شفاف‌های شگفت‌انگیز

6) پرماجرا

این یک عروس دریایی Hydromedusan است.

شفاف‌های شگفت‌انگیز

7)  Coryphella قطبی

این تصاویر به دانشمندان اجازه می دهد که اطلاعات دقیقی درباره ساختار بدن مخلوقات دریایی ناشناخته به دست آورند.

شفاف‌های شگفت‌انگیز

مجله معروف نشنال جیوگرافیک در سایت خود تصاویری از بعضی از موجودات نیمه شفاف زیبا را منتشر ساخته است. که 3تا از آنان را مشاهده میکنید.

شفاف‌های شگفت‌انگیز

شفاف‌های شگفت‌انگیز

شفاف‌های شگفت‌انگیز

11.ماهی کله شفاف

و در آخر توضیح کوتاهی در مورد موجود شفاف دیگر به اسم ماهی کله شفاف!

نام اصلی این ماهی عجیب که در اعماق دریاها زندگی می کند «بارللی»  با نام علمیmicrostoma  است. این ماهی فقط کله شفافی دارد. چشمان این ماهی عجیب و غریب، لوله ای مانند است و به شدت به نور حساس است. به عبارتی با اندک نوری درون حدقه پر از مایع تکان می خورد و به هر سو می چرخد، حتی وقتی می خواهد غذایی را بالای سر خود پیدا کند آنها را به بالای سر هم می چرخاند. عدسی های این چشمان زیبا کاملا سبز است. آن دو لکه سبزی که بالای سر این که ماهی قرار دارد، چشم نیست. آنها اندام هایی هستند به نام «نارس» که می توان آنها را با بینی در انسان ها مشابه دانست.

شفاف‌های شگفت‌انگیز

فراوری:هدی تقی زاده

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع:مهر نیوز

انجمن سناتورها

دانشجویان 89

مطالب مرتبط:

پر سر و صداترین حیوان روی زمین

بزرگ ترین گل روی زمین

قارچ دندان خونی

سرعت مجاز برای پروانه‌ها

بزرگترن موش دنیا

خوش‌خط و خال‌های خطرناک

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.