تبیان، دستیار زندگی
گرایشات بی بدیل هنر عکاسی و روند تعاملات فزاینده آن، با ابزارهای الکترونیکی، چه سخت افزاری و چه نرم افزاری، هنر عکاسی را در جهتی سوق داده، که برخی عکاسی اصیل و بدون استفاده از هرگونه ابزار و تغییری را ، بعد از بسته شدن
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اصالت و تجرید در عکاسی

عکاس محمدعلی اردهالی

گرایشات بی بدیل هنر عکاسی و روند تعاملات فزاینده آن، با ابزارهای الکترونیکی، چه سخت افزاری و چه نرم افزاری، هنر عکاسی را در جهتی سوق داده، که برخی عکاسی اصیل و بدون استفاده از هرگونه ابزار و تغییری را ، بعد از بسته شدن دهانه دیافراگم  فاقد ارزش هنری می دانند، چرا که معتقدند خلاقیت ها، مفاهیم کاربردی، ابعاد زیبایی شناسی، و ایجاد جذابیت های بصری و فاصله داشتن از هنر مدرنی که بیشتر مفاهیم را در نظر دارد، در این نوع عکاسی در نظر گرفته نشده  و یا مقدار آن حداقل می باشد.
از سوی دیگر در بعضی جشنواره ها، نمایشگاه ها، و دوسالانه ها، داوران بر ویرایش نکردن عکس و تغییر ندادن آن از شکل اولیه پس از بسته شدن دیافراگم تاکید ویژه ای دارند، زیرا هرگونه تغییر در عکس پس از ثبت بر نگاتیو را نوعی خارج شدن عکس از حیطه هنر عکاسی و ورود به هنر گرافیک می دانند.

اردهالی از شش سالگی عکاسی را آغاز  و سال های زیادی با دوریین های مکانیکی در زمینه های مختلف و به ویژه آنالوگ فعالیت کرده است. همچنین ظهور و چاپ عکس با آگراندیسمان و بزرگنمایی به شیوه ی فتوشیمی در لابراتوار را در دانشگاه شهید بهشتی آموزش داده است.

او با آثار خود پرسشی بنیادین در عکاسی را پیش روی مخاطب قرار می دهد: که آیا هرگونه دست بردن و تغییر در عکس پس از پایان عکاسی با به کارگیری امکانات الکترونیکی سخت و نرم افزاری و جدا از فضای واقعی ثبت سوژه، در حیطه هنر عکاسی محسوب می شود  یا باید نوعی از هنرهای کاربردی در نظر گرفته شود که در جایگاه خود قابل تامل و ارزشمند است .

هنر عکاسی محمدعلی اردهالی

علاوه بر مسائل فوق،او نیاز عکاسی را در چهار چوب هنر مدرن و زیبایی شناسی متعلق به این حوزه ،بازنگری در مفاهیم، هارمونی، قاب بندی، انواع پرسپکتیو، رنگ، و ترکیب بندی حس نموده و تلاشی خلاقانه در این راه آغاز نموده تا بتواند بدون هیچ گونه تغییر تکنیکی در حیطه الکترونیک به هدف مورد نظرخود دست یابد.

او معتقد است با گام زدن در این مسیر می توان هنر عکاسی را با همه اصالت هایش حفظ نمود و از ورود به حیطه سایر هنر ها چون گرافیک خودداری نمود و از این رهگذر فضا و مفاهیم مورد نظر هنرمند را نیز تامین کرد.

او حرکت خود را از تمرکز بر طبیعت و با رویکرد انتزاعی آغاز نموده و امیدوار است، مفاهیم مورد نظر خود را از طریق عکاسی و به دور از هرگونه تغییرات تکنیکی الکترونیکی در این هنر و با وفادار ماندن به اصالت این هنر به دست  آورد.


باشگاه کاربران تبیان - نویسنده و عکاس محمدعلی اردهالی

مصاحبه با کاربر متخصص تبیانی آقای محمدعلی اردهالی

شعری برای مادرم

علی(ع) و جشن ولایت غدیر  (شعر)

سرزمین عشق (آلبوم تصاویر)

اصفهان؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام (آلبوم تصویر)

محمدعلی اردهالی کاربر هنرمند تبیانی (آلبوم تصویر)

وصال یار (شعر)

گل نرگس بیا (شعر)

بیداری اسلامی (شعر)

کاروان عشق (شعر)

حرکت (شعر)

وبلاگ دل‏نوشته‏های محمدعلی اردهالی

وبلاگ اخبار استویا

محمدعلی اردهالی و ثبت مطالب روزانه