تبیان، دستیار زندگی
یک شنبه 25 تیرماه یکی از روزهای به یادماندنی برای اعضای انجمن نصف جهان است، چرا که با همکاری دفتر تبیان اصفهان از خانه ی مشروطیت اصفهان بازدید انجام شد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انجمن نصف جهان در خانه ی مشروطیت اصفهان

 خانه ی مشروطیت اصفهان

یک شنبه 25 تیرماه یکی از روزهای به یادماندنی برای اعضای انجمن نصف جهان است، چرا که با همکاری دفتر تبیان اصفهان یک گردهمایی و بازدید تاریخی بسیار جالب و مفید را در این روز برگزار شد.

محل گردهمایی و بازدید ما خانه مشروطیت اصفهان بود، این مکان منزل عالم شهید آیت الله حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی است. محمدمهدی نجفی اصفهانی معروف به نورالله نجفی اصفهانی (1238-1306 اصفهان) ملقب به ثقه الاسلام نویسنده رساله مقیم و مسافر است. ایشان فرزند چهارم حاج شیخ محمد باقر نجفی فرزند شیخ محمدتقی رازی صاحب هدایةالمسترشدین از مراجع تقلید و آزادی‌خواهان دوره مشروطه‌است.

در سال 1308 قمری که مردم اصفهان به رهبری آقا محمدتقی نجفی معروف به آقا نجفی اصفهانی، برادر بزرگ حاج آقا نورالله، به مبارزه با عقد قرارداد رژی پرداختند، حاج آقا نورالله نیز با قیام تنباکو و جنبش مشروطیت هم صدا شد و مانند برادرش، از فتوای مراجع ثلاث، پشتیبانی کرد. وی زمانی که محمدعلی شاه قاجار، مجلس شورای ملی را به توپ بست و عده‌ای از آزادی خواهان را در باغ شاه تهران، کشت، وی سپاهی از جوانان مشروطه خواه را در اصفهان بسیج کرد و آنها را برای فتح تهران به یاری ایل بختیاری فرستاد و با صدور فتوایی، دولت مشروطه را واجب و مخالفت با آن را حرام اعلام کرد. وی در سال 1329 قمری در اعتراض به تندروی‌های برخی رهبران مشروطه، مجددا به عتبات عراق رفت و تا سال 1333 قمری آنجا ماند، با درگیری جنگ جهانی اول، از آلمان و دولت مسلمان عثمانی حمایت کرد و عده‌ای را بسیج کرد و برای کمک به نیروهای عثمانی به همدان فرستاد، با نزدیک شدن نیروهای روسی به اصفهان از راه بختیاری به کرمانشاه رفت و بعداً به قم هجرت کرد. در قم به فعالیت علیه حکومت استبدادی رضاخان ادامه داد.

پس از کودتای 1299 رضاخان در صدد برآمد تا با اعلام جمهوری، خود را اولین رئیس جمهوری ایران معرفی کند. مدرس در تهران با استفاده از نفوذ و قاطعیت خود در برابر این حرکت ایستاد و طی نامه‌ای از علمای اصفهان کمک و همراهی خواست، علمای اصفهان و در رأس آنها حاج آقا نورالله طی نامه‌ای برای همراهی با مدرس اعلام آمادگی کردند، پایمردی و مخالفت مدرس و دیگران باعث شد تا جمهوری خواهان قلابی عقب نشینی کنند.

شما را به تماشای تصاویر این گردهمایی دعوت می کنیم.

خانه ی مشروطیت اصفهان
خانه ی مشروطیت اصفهان
خانه ی مشروطیت اصفهان
خانه ی مشروطیت اصفهان
خانه ی مشروطیت اصفهان
خانه ی مشروطیت اصفهان
خانه ی مشروطیت اصفهان
خانه ی مشروطیت اصفهان

جهت بزرگنمایی به روی تصاویر کلیک کنید.

نظرات دوستان نصف جهانی پیرامون این بازدید را در این تاپیک می توانید مطالعه فرمائید.


باشگاه کاربران تبیان / انجمن های تخصصی