وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
انتخاب همسر در سرنوشت و آینده افراد تاثیر بسزایی دارد و به همین دلیل جزء‌ مهمترین تصمیمات افراد در زندگی محسوب می شود. برای گرفتن این تصمیم مهم افراد ابتدا باید ملاك ها و معیارهای مورد نظر خود را شناسایی و انتخاب نمایند
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چطور همسرمان را انتخاب كنیم؟


انتخاب همسر در سرنوشت و آینده افراد تاثیر بسزایی دارد و به همین دلیل جزء‌ مهمترین تصمیمات افراد در زندگی محسوب می شود. برای گرفتن این تصمیم مهم افراد ابتدا باید ملاك ها و معیارهای مورد نظر خود را شناسایی و انتخاب نمایند و سپس براساس آنها فرد مورد نظر را ارزیابی نمایند.

عشق

 

البته نحوه توجه و ارزیابی این ملاك ها و معیارها نیز بسیار مهم و اساسی می باشد. در مرحله ارزیابی فرد پس از جمع بندی کلی کمالات و نواقص فرد مقابل باید سعی کند به معدلی كلی از وی دست یابد. معدل بدست آمده راه را برای گرفتن یك تصمیم درست و موفق باز می سازد.

 

نحوه معدل گیری

مرحله اول: اولویت بندی ملاك ها و معیارها

شاید بیشتر ملاك ها و معیارهای افراد یكی باشد یعنی همه به مذهب،‌ خانواده، زیبایی، ثروت،‌ فرهنگ و... فرد مقابل توجه كرده و اهمیت بدهند ولی اینكه كدامیك از این معیارها مهمتر از بقیه هستند از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد. یعنی ممكن است برای فردی مذهب از همه چیز مهمتر باشد ولی برای دیگری اخلاق و فرهنگ اولویت داشته باشد. پس در این مرحله لیستی از ملاك ها و معیارهایتان براساس درجه اولویت آنها برای خود تهیه نمایید.

 

مرحله دوم: نمره دهی

در این مرحله پس از شناخت فرد مقابل براساس اطلاعاتی كه از وی كسب كرده اید در ستون دوم لیست تهیه شده تان برای هر معیار نمره ای به فرد بدهید.  

 

توجه به چند نكته در این مرحله لازم و ضروریست

-هرگز نباید ملاکهای اصلی را حذف یا کم کرد اما می‌توان از ملاک های فرعی گذشت.

-گاهی اوقات ملاک های فرعی و غیر ضروری مان درحد متعادل و شاید هم کمی کمتر در شخص مقابل وجود دارد. باید بدانید كه در رابطه با این گونه ملاک ها همین قدر هم  قابل قبول است. پس بهتر است این ملاکها را در جمع ‌بندی نمره ها دخالت ندهید.

-قرار نیست فرد مقابل از همه ملاکها امتیاز کامل بیاورد، بلکه در نهایت باید معدل خوبی کسب کند و حد این معدل خوب به شرایط شما بستگی دارد.

-با دیدن یک یا دو ملاک از ملاك هایتان درشخص مقابل، سریعاً به قضاوت نپردازید. این گونه قضاوت ها سطحی و شتابزده بوده و شما را از واقعیات دور می سازد.

 

مرحله سوم: معدل گیری

در این مرحله نمره هایی كه به فرد مقابل داده اید با هم جمع ببندید. جمع كل به دست آمده تقسیم بر تعداد عددها میانگین و معدلی از فرد مقابل در اختیار شما قرار می دهد. اینكه چه نمره ای به عنوان میانگین نمره مناسبی می باشد بستگی به افراد و نظر آنها در این باب دارد.

ردیف

ملاك ها و معیارها

اصلی یا فرعی بودن ملاك

نمره كلی

نمره كسب كرده

1

مذهبی بودن

اصلی

20

17

2

با اخلاق بودن

اصلی

20

16

3

اصالت خانوادگی

اصلی

20

17

4

ثروت (خانه، ماشین و...)

فرعی

20

10

5

زیبایی

فرعی

20

15

جمع كل

100

75

معدل

15

 

اكرم اشرفی نژاد

بخش کلوب ازدواج تبیان


مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین