تبیان، دستیار زندگی
خانواده ای که در آن شوخی و خنده، رفاه و امکانات گوناگون و .... زیاد دیده می شود لزوما خانواده شادی نیست. بلکه چنین چیزهایی در خانواده های بسیار آشفته و در مرز از هم پاشیدگی هم دیده می شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهندسی یک خانواده شاد


خانواده ای که در آن شوخی و خنده، رفاه و امکانات گوناگون و .... زیاد دیده می شود لزوما خانواده شادی نیست. بلکه چنین چیزهایی در خانواده های بسیار آشفته و در مرز از هم پاشیدگی هم دیده می شود.

خانواده

علامتهای واقعی شادی بیشتر از جنس امیدواری، دلگرمی، سرزندگی، تلاشگری و... است. شاید برای شادی کلمه ای معادلتر و مترادف تر از امید نتوان پیدا کرد. در مورد کسی که در رفاه کامل زندگی می کند اما ناامیدی و بی حوصلگی تمام وجودش را پر کرده ، اقدام به خودکشی بعید نیست. هیچ چیزی در زندگی غم انگیزتر از ناامیدی نیست. آنچه افراد داغدیده را به شدت به غم و تاسف وا می دارد نا امیدی از دیدار دوباره است. ناامیدی هر گاه ایجاد شد اثری از شادی دیده نمی شود.

برای رسیدن به شادی باید امید را در زندگی تقویت کرد. امید به داشتن زندگی بهتری در فردا . انسان همیشه انقدر صبر و تحمل دارد که بتواند درد و رنجهای کنونی زندگی اش را تحمل کند. اما طوری رفتار می کند که گویا در آینده قرار است تحمل رنج یک تلنگر را هم نداشته باشد. 

وقتی از بی عاطفگی یا بی مسئولیتی همسرتان آشفته می شوید، آنچه شما را واقعا غمگین می کند وضعیت فعلی او نیست نا امیدی از اصلاح او در آینده است . لذا به اندازه ای که ناامید هستید غمگین می شوید. بسیاری از همسران متقاضی طلاق، معمولا بعد از مشاجره های طولانی و امتحان راه های مختلف که بی نتیجه می ماند اقدام به طلاق می کنند زیرا به نقطه ناامیدی رسیده اند. اما این ناامیدی هیچ دلیل تایید شده و مسلمی ندارد. انسانها گاهی چنان در طول زندگی تغییر می کنند که گاهی باور شخصیت قبلیشان مشکل می شود.

علاقمندی و تلاشگری

کسی که به چیزی علاقه دارد و برای رسیدن به آن تلاش می کند اگر چه واقعا علاقه ی او از نظر دیگران مسخره و بی اهمیت باشد، خوشحال و شاد خواهد زیست. شادی واقعی در دل کسی است که در جهت رسیدن به عشقش تلاش می کند. این عشق در هر زمینه ای که باشد تا زمانی که واقعی باشد نه توهماتی که تبلیغات ،آن را به ما تزریق کرده باشد، شادی انگیز است.

البته عشق و علاقه در زندگی هر کسی وجود دارد اما بسیاری از آدمها شهامت فکر کردن به آن را هم ندارند. بلکه فقط بلدند آرزو کنند .مثلا پزشکی را در نظر بگیرید که از کودکی عاشق باغداری و کشاورزی بوده اما مسیر زندگی او را به سمت دیگری هول داده است و او به دلایل مختلفی مثل قضاوت دیگران و نگاه جامعه هیچگاه شهامت فکر کردن به علاقه ها و رویاهایش را نداشته است.

آنهایی که رفتارهایشان را بر مبنای قضاوت های دیگران تنظیم می کنند گرفتارتر و بدبخت تر از دیگران هستند. آبرو داری و حفظ شانیت مسئله مهمی است اما بسیاری از کارهایی که ما مطابق شانمان نمی دانیم واقعا بد نیستند بلکه در این موارد تصور ما از شانیت چیز غلطی است

اگر مهندس یا مدیر شرکت... هستید اما عشقتان پرنده داری است یک جایی برای رسیدگی به علاقه و میلتان باز کنید و دلخوشی را در زندگیتان بیش از گذشته جاری کنید. بزنید به دریا ، و بی خیال دلایل کم اهمیتی شوید که همیشه شما را از زندگی کردن آن طوری که هستید و دوست دارید باز می دارد.

آنهایی که رفتارهایشان را بر مبنای قضاوت های دیگران تنظیم می کنند گرفتارتر و بدبخت تر از دیگران هستند. آبرو داری و حفظ شانیت مسئله مهمی است اما بسیاری از کارهایی که ما مطابق شانمان نمی دانیم واقعا بد نیستند بلکه در این موارد تصور ما از شانیت چیز غلطی است.

شادی فرزند خوش اخلاقی است

اگر خوش اخلاق هستید و همسرتان نیز خوش خلق است شما واقعا شاد هستید اگر چه آن را به وضوح درک نکنید. کافی است یک شب را در خانه کسانی که با بداخلاقی روزگار می گذرانند سپری کنید تا درک کنید چقدر شاد و خوشبختید.

شادی یعنی نبود غم و ونگرانی . تا زمانی که دلیلی برای غم و نگرانی به وجود نیاورید خود به خود شادی و خوشبختی در زندگی جریان خواهد داشت . بسیاری از غم و غصه ها در اختیار خود ما هستند.

با کمی گذشت و مدارا می توان از ایجاد آنها جلوگیری نمود. کسی که خوش اخلاق و نرم خوست، تلخی غم و غصه های روزگار را هم با خوش خلقی کم می کند. اما بداخلاقها در بهترین شرایط زندگی هم نمی توانند یک روز خوش داشته باشند.

خانواده

وقتی بچه ها بازی و سر و صدا راه می اندازند می توانید بازی آنها را ببینید. بزرگ شدن آنها را درک کنید و از لحظه به لحظه بودن در کنار فرزندانتان لذت ببرید. فقط کمی صبر و تحمل لازم است .اما اگر بداخلاق و عصبی باشید همین بازی و سر و صدای بچه ها دلیلی بر غمگین بودن خواهد شد.می توانید بی قراری نشان دهید و بداخلاقی کنید. بچه ها از بازی کردن ناگزیرند لذا خودشان را با شرایط وفق می دهند و بازی را به صورت دیگری ادامه می دهند آنگاه می توانید آن را لجبازی تلقی کنید و دعوا راه بیندازید و ...

با این اخلاق در هر شرایطی و با هر کسی زندگی کنید شاد نخواهید بود. در این صورت دلایل اصلی برای بدبختی و غمگینی در وجود خودتان است .دست از سختگیری بردارید ببینید زندگی بسیار شاد و زیباست.

انسیه نوش آبادی

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط :

پیش به سوی خانواده مشارکتی

تفاهم های شادی ساز در خانه

قطعه ای از بهشت را بسازید

ما ، در کنارهم

بیا زندگی را زندگی کنیم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.