وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اتفاق جدیدی که اخیرادر واگن های مخصوص بانوان افتاده، حضور فروشنده های مرد است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سپیده آماده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واگن‌های زنانه دیگر زنانه نیست


ماجرای دست فروش های مترو مسئله ای نیست که به امروز و دیروز برگردد، اما اتفاق جدیدی که در این باره افتاده، حضور فروشنده های مرد در واگن های مخصوص بانوان است. به این ترتیب در واگن های زنانه که خانم ها با هزار ضرب و زور می توانند سوار و پیاده شوند، دستفروش های مرد رخنه کرده اند و در این ازدحام به دنبال فروش کالاهای خود هستند!

مترو

سال های پیش بود که اولین زمزمه های حضور دستفروش ها در واگن های مترو تهران و کرج به گوش رسید. آن روزها دستفروش های مترو یا خانم های میانسال بودند یا کودکان و نوجوانانی که در فرهنگ ما به کودکان خیابان مشهورند. این افراد همواره با ظواهر مشخصی متمایز از سایر مسافران مترو بودند و معمولا به فروش جوراب و آدامس و شکلات می پرداختند. هر چه از آن سالها بیشتر می گذشت، هم تعداد و هم ظاهر فروشندگان مترو تغییر می کرد. تغییرات ظاهری دستفروشان مترو به جایی کشید که دیگر به صرف توجه به ظاهر نمی شد دستفروشان مترو را از سایر مسافران تشخیص داد و فروشندگان مترو تبدیل به زنان و دختران جوانی با موهای های لایت کرده و لباس های شیک و مارک داری شدند که تا زمانی که کالاهای خود را برای فروش به مسافران عرضه نکرده اند به ذهن کسی هم خطور نمی کند که دستفروش باشند.

البته از این مسئله نباید بگذریم که در این وضعیت نابسامان کار در کشور و گرانی های تمام نشدنی، برخی از زنان سرپرست خانوار برای تهیه معاش خود و فرزندانشان مجبور می شوند که در ازدحام واگن ها، سختی فروشندگی را به جان بخرند و اگر این کار را هم نکنند خدا می داند که وضعیت زندگی خود و خانواده شان به کجا می رسد.

تغییرات ظاهری دستفروشان مترو به جایی کشید که دیگر به صرف توجه به ظاهر نمی شد دستفروشان مترو را از سایر مسافران تشخیص داد و فروشندگان مترو تبدیل به زنان و دختران جوانی با موهای های لایت کرده و لباس های شیک و مارک داری شدند که تا زمانی که کالاهای خود را برای فروش به مسافران عرضه نکرده اند به ذهن کسی هم خطور نمی کند که دستفروش باشند

 در تمام این سالها برخورد با زنان فروشنده مترو به انواع مختلف صورت می گرفت. در برخی از موارد پلیس مترو با حضور در واگن ها یا حاشیه مترو، کالاهای زنان دستفروش را به دفتر پلیس ایستگاه مترو می برد و در آنجا پس از گرفتن تعهد نامه از زنان دستفروش به آنها تذکر داده می شد که اگر بار دیگر از سوی پلیس مترو دستگیر شوند، پیامدهای بدی  درانتظارشان خواهد بود. در این میان لباس ها و سایر اقلامی که زنان دستفروش برای فروش به واگن های مترو آورده بودند هم ضبط می شد. البته برخی از ماموران پلیس برخورد نامناسبی با فروشندگان مترو داشتند که این برخوردها باعث شد 25 بهمن ماه سال 89 جمعی از زنان دستفروش مترو در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع و اعتراض خود را نسبت به برخورد نامناسب ماموران مترو و جلوگیری از فعالیت‌شان اعلام کنند. زنان دستفروش تجمع‌کننده همچنین در نامه‌ای به روح‌الله حسینیان رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس پیگیری تداوم فعالیت‌های خود را خواستار شده و نمایندگانی از این تجمع‌کنندگان هم در دیدار با فاطمه آلیا نماینده مردم تهران به بیان مشکلات خود پرداخته بودند.

مترو

اختصاص غرفه به زنان دستفروش مترو

ماجرای ساماندهی زنان دستفروش مترو و اختصاص غرفه به زنان دستفروش از سالیان پیش  بارها در دستور کار دولت قرار گرفت اما هر بار به هر دلیل به نتیجه نرسید. آخرین طرح هم به خرداد ماه سال جاری بر می گردد که معاون سرمایه اجتماعی و نیروی انسانی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از ساماندهی زنان دستفروش مترو در تابستان خبر داد و اظهار داشت که یکی از مهمترین برنامه های در دست اجرای مرکز امور زنان و خانواده ایجاد دهکده ایرانی برای زنان سرپرست خانوار به منظور عرضه محصولات تولیدی دستی آنان است و این طرح ویژه زنان سرپرست خانوار و دختران فارغ التحصیلی است که در استان تهران قرار دارند و در حال حاضر از هرگونه اشتغال بی بهره هستند. به این ترتیب زنان دستفروش مترو نیز ساماندهی می شوند و قرار شد بر اساس درخواست آنان غرفه هایی برای عرضه محصولات تولیدی در اختیار آنان قرار گیرد.

 25 بهمن ماه سال 89 جمعی از زنان دستفروش مترو در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع و اعتراض خود را نسبت به برخورد نامناسب ماموران مترو و جلوگیری از فعالیت‌شان اعلام کنند. زنان دستفروش تجمع‌کننده همچنین در نامه‌ای به روح‌الله حسینیان رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس پیگیری تداوم فعالیت‌های خود را خواستار شده و نمایندگانی از این تجمع‌کنندگان هم در دیدار با فاطمه آلیا نماینده مردم تهران به بیان مشکلات خود پرداخته بودند

اینکه زنان فروشنده مترو به دلیل مشکلات مالی به این کار رو می آورند و ممر درآمد دیگری جز این کار ندارند درست، اما حضور این دستفروشان که این روزها بدون مزاحمت  ماموران مترو هم صورت می گیرد، برای مسافران آزار دهنده است. از لحظه ای که مسافر وارد مترو می شود با کوله بارهای دستفروشان مترو روبرو می شود که هر کدامشان جای ایستادن چند نفر را در مترو گرفته است. از طرف دیگر تبلیغات با صدای بلند زنان فروشنده مترو آلودگی صوتی دائمی واگن ها است هر کسی قرار باشد سفر با مترو را انتخاب کند به ناچار باید صدای جیغ و داد دائم دستفروش های مترو را هم تحمل کند. و مسئله جدی دیگر فروش اجناسی است که شاید نمایش آن ها در مقابل دید آقایان جوان و نوجوان چندان مناسب نباشد .

مترو

از این مشکلات که بگذریم این روزها علاوه بر دستفروش های زن، پای دستفروش های مرد هم به واگن های مردانه باز شده و در میان شلوغی واگن های زنانه که زنان هم به سختی می توانند عبور کنند، حضور دستفروش های مرد، دیگر واقعا نوبر است. البته پیش از این پسر بچه های دستفروش در واگن خانم ها حضور پیدا می کردند اما اینکه مردان دستفروش برای فروش کالاهای خود در داخل واگنی که مخصوص خانم ها است حضور پیدا کنند، واقعا غیر قابل تحمل است. جالب اینجا است که وقتی خانم ها در واگن های بانوان به حضور دستفروش های مرد اعتراض  می کنند، مرد فروشنده بدون کوچکترین توجهی به کار خود ادامه می دهد و انگار نه انگار که به حریم مخصوص خانم ها، تجاوز کرده است! در جامعه ای که محرم و نامحرمی و ارزش های دینی و اعتقادی از مهم ترین پایه های نظام است، چنین اتفاقاتی واقعا تاسف برانگیز است و مقامات مسئول باید توجه بسیاری به این مشکل که چند وقتی است گریبان واگن های مترو را گرفته و با گذشت زمان بیشتر هم می شود، بکنند.

کیانا نیکفام

بخش  اجتماعی تبیان


مقالات مرتبط :

ماجرای یک قتل با ویروس تجدد  

هوا داغ و بازار بدحجابی داغ  

قل قل قلیان‌های زنانه  

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین