وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
خسارت عدم تحویل موشک‌های S300 قطعا دریافت خواهد شد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 ایران از روسیه خسارت می‌گیرد؟


خسارت عدم تحویل موشک‌های S300 قطعا دریافت خواهد شد

سید حسین نقوی

سید حسین نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه عصر دیروز(یک‌شنبه) کمیسیون متبوعش گفت: وزیر دفاع گزارشی از آخرین تحولات و دستاوردهای دفاعی کشور ارائه کرد.

وی افزود: آقای وحیدی با اشاره به دستاوردهای جدید موشکی جمهوری اسلامی در مورد موشک‌های S300 گفت، بعد از آنکه روسیه از دادن موشک‌های مذکور خودداری کرد، وزارت دفاع اولا نسبت به دریافت پرداخت‌های ایران اقدام کرد تا حقوق ملت ایران را برگرداند و نسبت به خسارت وارده نیز اقدام شد و دادخواست لازم ارائه شده و قطعا خسارات آن را دریافت خواهیم کرد.

نقوی گفت: وزیر دفاع در ادامه تصریح کرد که اقدام بعدی ساخت موشک‌های با برد بلند بود که این اقدام نیز با اتکا به توان علمی - فنی و تکنولوژیکی خودمان شروع شد و اکنون به موقعیت‌های قابل قبولی دست یافته‌ایم.

بعد از آنکه روسیه از دادن موشک های مذکور خودداری کرد، وزارت دفاع اولا نسبت به دریافت پرداخت های ایران اقدام کرد و حقوق ملت ایران را برگرداند و نسبت به خسارات وارده نیز اقدام شد و دادخواست لازم را ارائه دادند و قطعا خسارات آن را دریافت خواهیم کرد

قرارداد فروش سیستم‌های "اس-300" به ایران در ماه دسامبر 2007 امضا شد و قرار بود روسیه پنج سیستم موشکی پدافند هوایی "اس ـ 300" به مبلغ حدود 800 میلیون دلار را به ایران بفروشد. اما دمیتری مدودف، رییس جمهور روسیه در ماه سپتامبر 2010 با صدور فرمانی تحویل سیستم های "اس ـ 300"، تجهیزات زرهی و هواپیما، بالگرد و ناوهای جنگی به ایران را ممنوع کرد و مدعی شد این دستور مطابق قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل، مورخ 9 ژوئن سال 2010 (19 خرداد 1389) صادر شده است. 

قرارداد فروش این سیستم ها به ایران با مخالفت جدی غرب روبرو بود. سیستم‌های "اس-300" ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه‌های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. تازه‌ترین مدل سیستم "اس-300" می‌تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله 150 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری نابود کند.

ایران در شکایت از روسیه به دلیل نقض تعهدات ناشی از این قرارداد، دادخواستی 4 میلیارد دلاری را به دادگاه داوری بین المللی در ژنو تقدیم کرده است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از ایران خواست برای زیر پا گذاشتن قرارداد فروش اس-300 به ایران نزد مراجع بین المللی شکایت نکند

هم چنین سردار وحیدی چندی پیش درباره  پرونده خرید موشک های s300 از روسیه گفت: از نظر ما این پرونده هنوز باز است و طرف روسی باید آن را به اجرا بگذارد البته ما تولید بومی سیستم های موشکی پدافند برد بلند را در دستور کار داریم.

موشک

سردار وحیدی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا پیش پرداخت خرید سامانه موشکی S300 را از روسیه پس گرفته اید نیز گفت: پیش پرداخت هایی که به روسیه برای خرید سامانه موشکی S300 را پرداخت شده بود پس گرفتیم.

این در حالی است که طرف روسی از ایران می خواهد که اقدام به شکایت علیه آنان ننماید. المللی شکایت نکند. به گزارش ایسنا ، خبرگزاری "نووستی" به نقل از الکساندر لوکاشویچ، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه گزارش داد: روسیه منکر حق ایران برای تقدیم دادخواست به دادگاه نیست، اما بدون این کار نیز می‌توان مساله مناسبات دوجانبه مسکو و تهران را حل کرد. 

لوکاشویچ روز جمعه اظهار کرد: البته این حق مسلم هر کشور است که به دادگاه بین‌المللی شکایت کند، اما ما معتقد بوده و هستیم که این روشی نیست که بتواند مساله را حل کند. 

سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه گفت که انگیزه‌ تصمیم روسیه در این باره مطابق با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به اطلاع طرف ایرانی رسانده شده است. 

وی گفت: امیدوارم عقل سلیم غلبه کرده و ما این مساله را از دستور کار مناسبات دوجانبه خود خارج سازیم. 

فرآوری: یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع:  فارس، ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین