تبیان، دستیار زندگی
گران قیمت ترین تابلوهای ایران در این جا نگهداری می شوند؛ تابلوهایی که اصلی ترین انگیزه خرید آنها، آشنایی هنرمندان ایرانی با آثار هنرمندان جهان و مدرن‌كردن هنر ایران بوده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گران‌‌ترین تابلوهای ایران کجا هستند؟
موزه هنرهای معاصر


گران قیمت ترین تابلوهای ایران در این جا نگهداری می شوند؛ تابلوهایی که اصلی ترین انگیزه خرید آنها، آشنایی هنرمندان ایرانی با آثار هنرمندان جهان و مدرن‌كردن هنر ایران بوده است. اینجا یکی از دیدنی ترین موزه های پایتخت است که باید سراغش را در مرکز شهر تهران بگیرید. موزه هنرهای معاصر، در خیابان کارگر.

موزه هنرهای معاصر تهران كه در سال 1356 خورشیدی (1977 میلادی) در زمینی به مساحت 2000 مترمربع (بجز باغ تندیس‌ها) بنا شد، اینك یكی از گنجینه‌های عظیم آثار هنری در كشورمان به شمار می‌رود.

موزه هنرهای معاصر

این موزه یكی از 10 موزه برتر جهان به لحاظ غنای آثار هنری است که در آن می توانید بسیاری از شاهكارهای هنری جهان را ببینید. آثاری از نامداران هنر جهان كه هركدام، بجز اعتبار هنری، سرمایه‌ای ملی برای ما تلقی می‌شوند. زمانی كه این موزه افتتاح شد مهم‌ترین و جامع‌ترین مجموعه از هنر غربی در قاره آسیا بود.

تمام آثار خریداری‌شده برای موزه هنرهای معاصر، خلق‌شده توسط هنرمندان اروپایی و آمریكایی بین سال‌های 1880 تا 1976 میلادی هستند اما این آثار تنوع سبك و موضوع جالبی دارند که باعث می شود موزه هنرهای معاصر به گنجینه ارزشمندی برای هنردوستان تبدیل شود.

موزه هنرهای معاصر

گنجینه این موزه آثاری از امپرسیونیسم تا تاپ‌آرت را شامل می‌شود. علاوه بر آن، برگ‌هایی از شاهنامه شاه طهماسب قدیمی‌ترین اثری است كه در موزه هنرهای معاصر نگهداری می‌شود.

در گنجینه دائمی موزه هنرهای معاصر تهران بیش از 3000 اثر ارزشمند و یگانه از نخبگان هنرهای تجسمی ایران و جهان نگهداری می‌شود. در سال‌های 83 و 84 این گنجینه به طور كامل در نمایشگاهی با عنوان جنبش هنر مدرن به نمایش درآمد.

تابلوی جاودان جكسون پولاك اثری است كه نامش بر تارك گنجینه آثار هنری موزه هنرهای معاصر می‌درخشد.

موزه هنرهای معاصر

این تابلو كه چندی پیش برای نمایش در كشور ژاپن به امانت گرفته شد، پس از بازگشت به كشور توسط گمرك فرودگاه امام خمینی توقیف شد و سرانجام با پیگیری معاونت هنری وزارت ارشاد، ترخیص و بار دیگر به موزه هنرهای معاصر منتقل شد.

ارزش این تابلو برابر 250 میلیون دلار برآورد شده است. همچنین در این موزه، نقاشی‌های دیگری از نقاشان بزرگ دنیا همچون كلود مونه، پل گوگن، پابلو پیكاسو، كامیل پیسارو، ونسان ونگوگ، كسوان دونگن، ادوارد مونش، مارك شاگال، خوآن میرو، لوئیس والتات، واسیلی كاندینسكی، مارسل دوشان، ژرژ رنو، فرنان لژه، ژرژ براك، رنه ماگریت و سالوادور دالی نگهداری می‌شود.

موزه هنرهای معاصر

این آثار، گران‌قیمت‌ترین آثاری هستند كه در ایران نگهداری می‌شوند و هر موزه‌ای در دنیا آرزوی داشتن چنین گنجینه‌ای را دارد. جالب اینجاست كه از برخی از این نقاشان نامدار، نه‌تنها یك اثر، بلكه چند اثر در موزه هنرهای معاصر نگهداری می‌شود. مثلا از پابلو پیكاسو نقاش بزرگ قرن بیستم حدود 30 اثر در این موزه نگهداری می‌شود.

مجسمه های ژاپنی در دل موزه ایرانی

به‌غیر از این تابلوهای نقاشی، آثار حجمی باارزشی نیز در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود كه از بین آنها می‌توان به آثار پابلو پیكاسو، هنری مور، مارینو مارینی، آلبرتو جاكومتی و امبرتو بوچینی اشاره كرد. در دل هشتی موزه نیز اثری از هنرمند ژاپنی، نوریوكی هاراگوچی قرار دارد كه از روغن و پولاد ساخته شده است.

موزه هنرهای معاصر

علاوه بر آثار ارزشمند هنرمندان نامدار غربی، كارهای باارزشی نیز از هنرمندان كشورمان در گنجینه موزه هنرهای معاصر وجود دارد. آثاری از كمال‌الملك، شاگردان كمال‌الملك، شاهكارهای نگارگری درباره شاهنامه شاه طهماسب مربوط به دوره صفوی، آثاری از محمود فرشچیان، محمد احصایی، جلیل رسولی، ایران درودی، سهراب سپهری، آیدین آغداشلو، علیرضا اسپهبد، مرتضی اسدی، احمد اسفندیاری، ایرج اسكندری، هانیبال الخاص، ناصر اویسی، رویین پاكباز، نامی پتگر، فرامرز پیلارام، صادق تبریزی، پرویز تناولی، حسین زنده‌رودی و معصومه سیحون نیز در این موزه به‌چشم می‌خورد.

موزه هنرهای معاصر

جز اینها، آثاری هم هستند كه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل رعایت شئونات اسلامی هرگز به معرض نمایش عمومی گذاشته نشدند.

موزه هنرهای معاصر فقط یكی از موزه‌های باارزش كشورمان است. در كنار این موزه كه البته مهم‌ترین گنجینه آثار هنری كشور محسوب می‌شود، موزه‌های دیگری نیز وجود دارند كه آثار هنری ارزشمندی در آنها نگهداری می‌شود كه می‌توان به موزه كاخ نیاوران و موزه ملك اشاره كرد.

بخش گردشگری تبیان


منبع: جام جم