وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برخی از افراد هرگز نمی‌توانند از خواب خود لذت ببرند، گاهی هم باعث ایجاد مزاحمت برای اطرافیان می‌شوند. دلیل این مشكل، خر و پوف است! اما این مشكل در اكثر موارد قابل حل است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لطفاً به خر و پف خود پایان دهید!


برخی از افراد هرگز نمی‌توانند از خواب خود لذت ببرند، گاهی هم باعث ایجاد مزاحمت برای اطرافیان می‌شوند. دلیل این مشكل، خر و پوف است! اما این مشكل در اكثر موارد قابل حل است.


خروپف کردن در خواب

توصیه‌ها:

1- تا می‌توانید به پهلو بخوابید، چرا که تا وقتی به پشت خوابیده‌اید، کام نرم یا زبانتان به عقب رفته و مقاومت راه‌های تنفسی را افزایش می‌دهد. این امر، سبب ایجاد صدای خر و پف می‌شود و یا آن را تشدید می‌کند.

2- وزن خود را کم کنید، چرا که افراد چاق، به سبب داشتن میزان چربی بیشتر در گردن، فشار بیشتری را در مجرای تنفسی خود تحمل می‌کنند و در نتیجه بیشتر خر و پف می‌کنند.

3- اگر آلرژی دارید، حتماً آن را درمان کنید، چرا که تنفس از راه دهان به جای بینی، سبب ایجاد خر و پف می‌شود. برای درمان آلرژی می‌توانید از آنتی هیستامین‌ها استفاده کنید.

4- سیگار نکشید، چون سیگار بیشترین آسیب را به مجاری تنفسی فرد وارد می‌سازد.

5- زیر سر خود را بلند بگذارید تا مجاری تنفسی شما به طور کامل باز بماند.

6- اگر سینوزیت مزمن دارید، حتماً آن را درمان کنید چون ترشحات پشت بینی، سبب مسدود شدن راه‌های تنفسی شما می‌شود.

7- از بخور استفاده کنید، چرا که هنگام استفاده از بخور، به واسطه تنفس بخار، میزان انباشتگی بینی کم می‌شود و انسداد راه‌های تنفسی برطرف می‌گردد. استفاده از حمام آب گرم قبل از خواب و یا انداختن یک حوله روی سر و گرفتن صورت روی یک کاسه آب داغ هم مفید است.

8- از مصرف قرص‌های آرام بخش قبل از خواب برای درمان خر و پف جدا خودداری کنید، چرا که هر دو مورد، ماهیچه‌های مجاری تنفسی را از تحرک بازمی‌دارد و با شل کردن آن‌ها در هنگام عبور هوا، تولید صدا می‌کنند.

افراد چاق، به سبب داشتن میزان چربی بیشتر در گردن، فشار بیشتری را در مجرای تنفسی خود تحمل می‌کنند و در نتیجه بیشتر خر و پف می‌کنند.

در پایان توجه به این نکته لازم است که چنانچه خر و پف در دوران بارداری اتفاق بیفتد یک زنگ خطر محسوب می‌شود و حتماً باید به پزشک اطلاع داده شود، چرا که عارضه خر و پف در دوران بارداری، جنین را در معرض خطر کمبود اکسیژن قرار می‌دهد و پیش آگهی بارداری را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. همچنین بنا بر آخرین مقالات علمی دنیا، خر و پف کردن در خواب خطر سکته مغزی را بالا می‌برد و به دلیل اختلال تنفسی و در نتیجه عدم اکسیژن رسانی کافی به مغز فرد را در معرض خطر سکته مغزی قرار می‌دهد.

آخرین آمارها بیانگر این مطلب است که چهل درصد از بیماران مبتلا به سکته مغزی، در خواب خر و پف می‌کرده‌اند. در ایران نیز هم اکنون برای درمان خر و پف کلینیکی راه اندازی شده است که به برطرف شدن مشکل این بیماران کمک شایانی می‌کند.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: baharrrrr88

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین