وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هر که در این ماه بر من صلوات بفرستد، خداوند ترازوی اعمالش را برای روزی که ترازوی اعمال سبک است سنگین می‌گرداند و کسی که در این ماه یک آیه از قرآن را بخواند ثواب کسی را دارد که در ماه‌های دیگر ختم قرآن کرده باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برترین عمل در ماه رمضان


پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) روز آخر ماه شعبان در فضیلت ماه رمضان خطبه‌ای(خطبه شعبانیه)قرائت كردند.


ماه رمضان

زبان‌های خود را از آنچه نباید گفت نگاه دارید

از قول شیخ صدوق به سند معتبر از امام رضا(علیه السلام) و از قول پدران بزرگوارش، از قول امام علی(علیه السلام) نقل شده كه پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) در فضیلت ماه رمضان خطبه‌ای قرائت كردند، در کتاب مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمی نیز از قول شیخ صدوق توضیحی بر این خطبه نوشته است.

ای مردم! ماه خدا با بركت و رحمت و آمرزش به سوی شما روی كرده است. ماهی كه نزد خدا برترین ماه‌هاست و روزهایش بهترین روزها و شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعت‌هایش بهترین ساعت‌هاست.

ماهی است كه در آن شما را به میهمانی خدا خوانده‌اند و از كسانی قرار داده شده‌اید كه از كرامت خدا بهره می‌برند. نفس‌های شما در آن تسبیح و خوابتان عبادت است و كارهای شما در آن مورد قبول و دعاهایتان در آن مستجاب است. پس از خدا با نیت‌های راستین و دل‌های پاك بخواهید كه در این ماه توفیق روزه داری برای او، و تلاوت کتابش(قرآن) را به شما بدهد.

 

بدبخت كسی كه از آمرزش خدا در این ماه محروم بماند!

با گرسنگی و تشنگی (به واسطه روزه) گرسنگی و تشنگی روز قیامت را به خاطر آورید. بر فقیران و خانه نشستگان(مساكین) صدقه بدهید.

بزرگان خود را گرامی بدارید و به کوچکتران خود محبت كنید و به خویشان خود مهر بورزید. زبان‌های خود را از آنچه نباید گفت نگاه دارید و چشمان خود را بر حرام بپوشانید و گوش‌های خود را از شنیدن ناشنیدنی‌ها حفظ كنید.

هر که در این ماه بر من صلوات بفرستد، خداوند ترازوی اعمالش را برای روزی که ترازوی اعمال سبک است سنگین می‌گرداند و کسی که در این ماه یک آیه از قرآن را بخواند ثواب کسی را دارد که در ماه‌های دیگر ختم قرآن کرده باشد

با یتیمان مردم محبت بورزید تا بعد از شما به یتیمان شما محبت كنند. از گناهان خود به سوی خدا توبه كنید. هنگام نماز دست‌هایتان را به دعا بلند كنید‏؛ زیراكه وقت نماز بهترین وقت‌هاست. در این اوقات خداوند با رحمت به بندگان خود نظر می‌كند و هرگاه با او مناجات كنند‏‏ جوابشان می‌دهد و هرگاه او را ندا دهند به آنان لبیك می‌گوید و اگر او را بخوانند (دعایشان را) مستجاب می‌كند.

پیامبرعظیم الشان اسلام در ادامه این خطبه می‌فرمایند:

ای مردم! جان‌های شما در گروی كارهای شماست. پس جان خود را با طلب آمرزش (از بند) رها سازید. پشت‌های شما از بار گناهان گران است؛ پس با طول دادن سجده‌ها آن‌ها را سبک کنید و بدانید كه خداوند به عزت و جلال خود قسم یاد كرده است كه نمازگزاران و سجده كنندگان در این ماه را عذاب نكند و در روز قیامت آن‌ها را از آتش جهنم نترساند.

ای مردم! هر كه در این ماه مومن روزه داری را افطار دهد ثواب آن برابر آزاد كردن برده و آمرزش گناهان گذشته خواهد بود.

بعضی از اصحاب گفتند كه ما توانائی افطار دادن را نداریم‏.

پیامبر فرمودند: "از آتش جهنم، با افطار دادن ولو با نصفه‌ای از خرما و یا شربتی از آب دور بمانید همانا این پاداش كسی است كه بر بیشتر از این توانائی نداشته باشد."

نفس‌های شما در آن تسبیح و خوابتان عبادت است و كارهای شما در آن مورد قبول و دعاهایتان در آن مستجاب است. پس از خدا با نیت‌های راستین و دل‌های پاك بخواهید كه در این ماه توفیق روزه داری برای او، و تلاوت کتابش(قرآن) را به شما بدهد

ای مردم! هر كه اخلاق خود را در این ماه خوب كند، در روزی كه قدم‌ها بر صراط می‌لغزد از آن به راحتی می‌گذرد و هر كه كار خدمت گزار یا كنیز خود را سبک گرداند خدا در قیامت حساب او را راحت می‌كند و هر كه در این ماه شر خود را از مردم باز دارد خداوند در قیامت غضب خود را از او باز می‌دارد.

هر که در این ماه یتیمی را گرامی دارد خداوند او را در قیامت گرامی می‌دارد و هر که با خویشاوندان خود دیدار کند (صله ارحام)، خداوند او را از اتصال به رحمت خود در قیامت منقطع نخواهد کرد. هر که در این ماه سنتی را به پا دارد خداوند برای او برات دوری از آتش جهنم را می‌نویسد.

هر که در این ماه نماز واجبی بخواند خداوند برای او ثواب هفتاد نماز(ماه‌های دیگر) را می‌نویسد. هر که در این ماه بر من صلوات بفرستد، خداوند ترازوی اعمالش را برای روزی که ترازوی اعمال سبک است سنگین می‌گرداند و کسی که در این ماه یک آیه از قرآن را بخواند ثواب کسی را دارد که در ماه‌های دیگر ختم قرآن کرده باشد.

ای مردم! همانا در این ماه درهای بهشت باز است؛ پس از خدا بخواهید که آن‌ها را بر روی شما نبندد و درهای جهنم در این ماه بسته است پس از خدا بخواهید که آن‌ها را بر روی شما باز نکند. شیاطین در این ماه در زنجیرند پس از خدا بخواهید که آن‌ها را بر شما مسلط نگرداند.

على علیه السلام مى‌فرماید: در این حال از جا برخاسته و عرض کردم، اى پیامبر خدا! برترین اعمال در این ماه چیست؟ حضرت فرمود: اى اباالحسن! برترین اعمال در این ماه پرهیز از محرمات است.

 

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منبع: خبرگزاری ایسنا

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین