تبیان، دستیار زندگی
بنده از این شعاری که رهبر معظم انقلاب داده اند دست بر نمی دارم. ما باید با اصلاح طلبی از سویی و اصولگرایی از دیگر سو همه گروهها را برای تفاهم قانع کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از راهبرد اصولگرایی اصلاح طلبانه رهبر انقلاب دست بر نمی دارم

ثبت نام میر حسین موسوی

به گزارش خبرنگار مهر، میرحسین موسوی بعدازظهر یکشنبه  در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اراک سخنرانی و آخرین نقطه نظرات خود پیرامون مسائل داخلی و خارجی را مطرح نمود.

وی با استقبال از شعار "میزان حال فعلی افراد است " که در دست برخی از دانشجویان قرار داشت، گفت: این جمله کاملا صحیح است و بر این اساس ما باید ببینیم چه وعده هایی داده و اکنون کجا ایستاده ایم.

وی با استقبال از شعار "میزان حال فعلی افراد است " که در دست برخی از دانشجویان قرار داشت، گفت: این جمله کاملا صحیح است و بر این اساس ما باید ببینیم چه وعده هایی داده و اکنون کجا ایستاده ایم.

موسوی افزود: حقیقت این است که معیار حال فعلی دولت و افراد است و دولت باید ببینید که چه افتخاراتی در جهان آفریده و چه قدم هایی را برای رفع فساد از ایران و جهان برداشته است.

وی گفت : باید ببینیم که در هیئت دولت چه کسانی به کار گرفته شده اند و آیا مجموع این کارها با ادعاهای آغازین ما در برابر مردم و خدا همخوانی دارد یا خیر.

موسوی در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه فضای دانشگاهی کشور باید فضایی باز باشد و همه در این فضا حرفهای خود را بدون هرگونه ترسی مطرح کنند، ایجاد فضای آزاد برای طرح سوالات مختلف در جامعه را از جمله برنامه های آتی خود برشمرد.

وی تاکید کرد که با هرگونه ستاره دار کردن دانشجویان مخالف است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بنده همواره گفته ام که محیط دانشگاه باید محیطی باز و آزاد باشد و در این چارچوب هرنوع نگاه امنیتی به دانشگاه و دانشجو به زیان کشور و نظام خواهد بود. وی در ادامه سخنانش تصریح کرد که در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهور آتی کشور وزارت علومی را متناسب با ذهنیت مذکور ایجاد خواهد کرد.

نخست وزیر کشور در دوران دفاع مقدس در پاسخ به سئوالی در خصوص خلاء رسانه ای موجود برای طرح دیدگاه هایش گفت: البته این از مشکلات است و من بارها گفته ام که موافق ایجاد کانالهای آزاد تلویزیونی در کشور هستم.

میرحسین موسوی  با اشاره به مسئولیتش در کمیته بازبینی قانون اساسی گفت: بنده در سال 68 عضو این کمیته بودم و در آنجا هم از ایده مذکور دفاع کردم که البته این نظر در آن دوران رای نیاورد ولی اکنون نیز بر همان نظر هستم و با دلایل بیشتر آن ایده را پیگیری می نمایم.

بنده از این شعاری که رهبر معظم انقلاب داده اند دست بر نمی دارم. ما باید با اصلاح طلبی از سویی و اصولگرایی از دیگر سو همه گروهها را برای تفاهم قانع کنیم

وی با انتقاد از عملکرد رسانه ملی رویکرد صدا و سیما به اخبار انتخابات را یکطرفه دانست و گفت: احساس من این است که صدا و سیما در خصوص انتخابات یک طرفه عمل کرده البته بنده اتکایی به رسانه ملی ندارم .

موسوی  با اشاره به شعار "هر شهروند یک ستاد" گفت: در ادامه این شعار باید بگویم هر فرد یک رسانه نیز هست و امیدواریم در فضای غیبت رسانه ملی نهایتا رنگ سبزی که شما اکنون در دست دارید تمام کشور را بپوشاند.

میرحسین موسوی نخست وزیر کشورمان در دوران دفاع  مقدس در ادمه سخنان خود در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اراک  در پاسخ به سئوالی درباره برخی وعده های شب انتخاباتی نامزدها گفت:  نباید از یاد ببریم که هر گاه از منزلت های اجتماعی و اموالی که در اختیار داریم برای وعده های دروغ به مردم و گول زدن آنها استفاده کنیم ظلم کرده ایم و این بزرگترین فساد در کشور خواهد بود؛ مردم هر روز گوششان زنگ می زند که کجاست نفتی که قرار بود بر سر سفره هایشان بیاید.

وی واکنش به سئوال یکی از دانشجویان که از آنچه همکاری حزب مشارکت و اعضای مجاهدین انقلاب اسلامی از او می خواند ابراز تاسف کرد گفت: من به طور مستقل در صحنه انتخابات حاضر شده ام و البته از همکاری همه دوستان حزبی هم استقبال می کنم اما در عین حال گفته ام که وامدار کسی نیستم.

ثبت نام میر حسین موسوی

وی همچنین درباره اظهارات اخیر فرمانده سپاه گفت : حضرت امام خمینی (ره) به طور روشن و کاملا مشخص به عنوان پایه گذار نظام جمهوری اسلامی ایران در دوره های مختلف اعلام کرده اند که نیروهای نظامی نباید وارد این عرصه بشوند.

میرحسین موسوی یادآور شد: البته این مسئله به معنای اندیشه نکردن نظامیان نیست بلکه به معنای عدم دخالت در سرنوشت و حقوق مردم است که بنده یقین دارم همه با این مسئله مخالف هستند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی با بسیج ندارد، گفت: بنده معتقدم وقتی بسیج بیندیشد و نظراتش با مستضعفین و مردمی که فرزندان خود را در راه حق فدا کرده اند ، همسو باشد ، مورد احترام ما است.

میرحسین موسوی  تصریح کرد: کسی که نامش را بسیجی بگذارد و از شعارهای امام عدول کند بسیجی نیست . رهبر انقلاب هم فرمودند من هم تنها یک رای دارم که هیچ کس از آن آگاه نیست . طبعا بسیجی هم باید این گونه باشد و ما با چنین بسیجی ای دوست هستیم.

بنده نه نامه ای به آمریکایی ها نوشته ام و نه به آنها تبریکی گفته ام

وی در ادامه سخنانش در واکنش به سئوال نماینده بسیج دانشجویی مبنی بر اینکه چرا شما با دراز کردن دست دوستی به سمت آمریکا عزت 30 ساله کشور را زیر سئوال می برید؟ گفت:  بنده نه نامه ای به آمریکایی ها نوشته ام و نه به آنها تبریکی گفته ام و از طرف دیگر من جز یک هنرمند متقاضی حضور در انتخابات کسی نیستم که ابراز دوستی ام مشکلی را ایجاد کند. شاید شما من را با کس دیگری اشتباه گرفته اید!

میرحسین موسوی همچنین با انتقاد از سیاست خارجی دولت نهم گفت: در جریان مک فارلین یکی از موارد محکومیت دولت وقت آمریکا در دادگاه آن زمان عدم بهره گیری از ظرفیت های دستگاه دیپلماسی آمریکا بود. امروز باید دید که چرا در کشور ما نیز از ظرفیت های کارشناسی وزارت خارجه استفاده ای نمی شود؟

موسوی

موسوی تاکید کرد: مشکل ما در این حوزه نداشتن برنامه و حرکت در مدار تصمیمات غیر کارشناسی است که به تحقیر همه ایرانیان در جهان منجر می گردد . نباید از یاد ببریم که سیاست خارجی موفق به برنامه طولانی مدت احتیاج دارد.

وی در واکنش به سخن این دانشجو که مدعی تضعیف موضع کشور در خصوص حمایت از فلسطین با تایید هولوکاست از سوی موسوی شده بود گفت: مشکل امروز سیاست خارجی ما دفاع از مردم مظلوم فلسطین نیست بلکه رفتن بی جهت به سوئیس بر اساس یک توهم است!

نخست وزیر کشور در دوران دفاع مقدس  گفت: چرا تلاش می کنید که حرف در دهان دیگران بگذارید ؟ بنده از اول انقلاب مدافع حقوق فلسطین بوده ام اما نکته اینجاست که در دوره ای از تاریخ کشور اجماع شد تا هر وقت راجع به فلسطین صحبت می شود همه با هم با تاکید بر هنجارهای بین المللی اعلام کنند که سرنوشت فلسطین باید به دست ساکنین و با رای فلسطینیان تعیین شود. در واقع این موضع ما بود تا زمانی که دولت اخیر روی کار آمد و با طرح شعارهای احساساتی از آن موضع اجماعی عدول نمود.

فضای دانشگاهی کشور باید فضایی باز باشد و همه در این فضا حرفهای خود را بدون هرگونه ترسی مطرح کنند، ایجاد فضای آزاد برای طرح سوالات مختلف در جامعه را از جمله برنامه های آتی خود برشمرد.

به گزارش مهر ، میرحسین موسوی با انتقاد از طرح موضوع هولوکاست از سوی محمود احمدی نژاد و تاکید بیش از حد دولت نهم بر این مسئله گفت: به واقع پافشاری بر این موضوع چه چیزی برای ما داشته است. در مقطعی در شورای امنیت در این خصوص بیانیه ای علیه ما صادر شد و در جای دیگر به واسطه موضع آقایان اصل این موضوع در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب همگانی رسید. در سوئیس هم که رفتند، نهایتا در تایید هولوکاست مصوبه ای دسته جمعی گذرانده شد.

وی تصریح کرد : بله، موضع ما هم حمایت از فلسطین است اما مگر دستگاه چند هزارنفری وزارت امورخارجه مجانی تاسیس و اداره شده که از آن هیچ استفاده نمی شود؟ شما باید از دستگاه از عقل کارشناسی بهره ببرید حرف ما با این دولت این است که شما حتی برای اجرای ایده های خودتان هم از عقل جمعی استفاده نمی کنید.

موسوی-خامنه ای

میرحسین موسوی در ادامه رویکرد اصولگرایی با ویژگی اصلاح طلبی را یک استراتژی و راهبرد برای خود دانست و گفت: بنده از این شعاری که رهبر معظم انقلاب داده اند دست بر نمی دارم. ما باید با اصلاح طلبی از سویی و اصولگرایی از دیگر سو همه گروهها را قانع کنیم. بنده در عین استقلال دستم را به سمت تمام گروههای اصولگرا و اصلاح طلب دراز کرده و این اقدام را در تناقض با راهبرد مذکور نمی دانم.

وی با بیان اینکه ملت ایران می تواند به طور همزمان از جمهوریت و اسلامیت نظام دفاع کند در پاسخ به سئوالی درباره نظرش  در خصوص گروه نهضت آزادی را به مواضع سابق خود ارجاع داد.

میرحسین موسوی  در واکنش به سئوال یکی از دانشجویان در خصوص آنچه که بازداشت های سیاسی و مسئله دانشجویان در بند می خواند ، گفت: بنده صریحا با این موضوع مخالفم با بارها گفته ام که نمی توان به جامعه دانشگاهی کشور نگاهی امنیتی داشت.

وی در بخش پایانی سخنانش تخلفات متعدد و قانون گریزی در کشور را موجب پدید آمدن لطمات سنگین به نظام دانست و گفت: در کشور ناگهان میلیاردها دلار مفقود می شود و آب هم از آب تکان نمی خورد ، این یک آژیر خطر برای ما است.

در جریان سخنرانی میرحسین موسوی در دانشگاه آزاد اراک که با استقبال گسترده دانشجویان این دانشگاه برگزار شد، چندین بار مجری این مراسم از تریبون اعلام کرد که دانشگاه آزاد هیچ وابستگی سیاسی به هیچ جناح یا کاندیدای انتخاباتی ندارد.

دانشجویان حاضر در این مراسم ضمن در دست داشتن تصاویری از میر حسین موسوی با استفاده از روبان های سبز رنگ و سر دادن شعارهایی حمایت خود را از این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اعلام می نمودند.

برای دیدن اخبار، اطلاعات، تحلیل های انتخاباتی دیگر کاندیداها اینجا کلیک کنید.

منبع: خبرگزاری مهر

تنظیم برای تبیان: سید پیمان صابری