تبیان، دستیار زندگی
«روز قدس» یك روز جهانى است. روزى نیست كه فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستكبرین است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مسلمین قدس را آزاد کنند

روز قدس

«روز قدس» یك روز جهانى است. روزى نیست كه فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستكبرین است.

حضرت امام خمینی(ره) دوم آذر سال1357 در نوفل لوشاتو  پاریس درباره سرنوشت «قدس» به سئوال خبرنگار روزنامه لبنانی «السفیر» فرمودند: «قدس» متعلق به مسلمین است و باید به آنان برگردد(1)

*ما اسرائیل را محکوم می کنیم

   من از سالهاى بسیار طولانى- شاید بیست سال قبل- نسبت به فلسطین و نسبت به اسرائیل نظرهاى خودم را كراراً گفته‏ام و حالا هم مى‏گویم: ما اسرائیل را محكوم مى‏كنیم.

اسرائیل غاصب [است‏] و در محلى كه آمده است، به طور غصب آمده است؛ و قدس باید نجات پیدا بكند و اسرائیل را براند. دوَل عربى باید با هم اجتماع كنند و اسرائیل را از زمینهاى خودشان برانند و دست مستعمرین را كوتاه كنند.

من از خداى تبارك و تعالى خواهانم كه به این آمال ما برسیم و ما و شما در قدس هم را ملاقات كنیم(2)

*با هم متحد شوید

   سخنرانى در جمع مبارزین كشورهاى اسلامى: شماها منتظر این نباشید كه دولتهاى شما براى شما كار بكنند. من دولتهاى عربى را بیش از پانزده سال است كه نصیحت كردم كه با هم متحد بشوند و «قدس» را نجات‏ بدهند، و هیچ ابداً در آنها اثر نكرد؛ براى اینكه در فكر این مسائل نیستند.

آنها اگر صحبتى هم از این مسائل بكنند، همان صحبتهایى است كه شاه سابق ما راجع به پیشرفتها مى‏كرد و راجع به «تمدن بزرگ» مى‏كرد! اینها هیچ یك به فكر امتها نیستند؛ امتها خودشان باید به فكر خودشان باشند(3)

*اگر بخواهید قدس را نجات بدهید

شما اگر بخواهید به مشكلات خودتان پیروز بشوید، اگر بخواهید قدس را نجات بدهید، اگر بخواهید فلسطین را نجات بدهید، اگر بخواهید مصر را نجات بدهید و سایر ممالك عربى را نجات بدهید از دست این عمال، از دست اجانب، ملتها باید قیام بكنند؛ باید ملتها این كار را انجام بدهند؛ ننشینند كه دولتها بر این مسائل وارد بشوند. آنهاروى مسائلى كه براى خودشان صرفه دارد عمل مى‏كنند. (4)

*مصیبت های فلسطین

بیانات در خطاب به سفیر سومالى: ما از قریب بیست سال پیش از این تا حال، راجع به این مسائل بحث و گفتگو كردیم و دولتهاى عربى را و سایر مسلمین را در این راه نصیحت كردیم كه راجع به این مسائل با هم تشریك مساعى بكنند؛ اگر ... دُوَل عربى- كه جمعیتهاى زیاد و گروههاى زیادى دارند- اینها با هم اتفاق داشتند این مصیبتها براى فلسطین و براى قدس پیش نمى‏آمد(5)

*انتخاب روز قدس

   من از عموم مسلمانان جهان و دولتهاى اسلامى مى‏خواهم كه براى كوتاه كردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند.

و جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى‏كنم آخرین جمعه ماه مبارك رمضان را كه از ایام قدر است، و مى‏تواند تعیین كننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب، و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزى مسلمانان را بر اهل كفر خواستارم‏(6)

*باید سرنوشت ملت هاى مستضعف معلوم شود

«روز قدس» یك روز جهانى است. روزى نیست كه فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستكبرین است. روز مقابله ملتهایى است كه در زیر فشار ظلم امریكا و غیر امریكا بودند، در مقابل ابرقدرتهاست. روزى است كه باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستكبرین، و دماغ مستكبرین را به خاك بمالند.

 روزى است كه بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد. متعهدین این روز را روز قدس مى‏دانند، و عمل مى‏كنند به آنچه باید بكنند.

و منافقین- آنهایى كه با ابرقدرتها در زیر پرده آشنایى دارند و با اسرائیل دوستى- در این روز بى‏تفاوت هستند، یا ملتها را نمى‏گذارند كه تظاهر كنند. روز قدس روزى است كه باید سرنوشت ملتهاى مستضعف معلوم شود، باید ملتهاى مستضعف اعلام وجود بكنند در مقابل مستكبرین.

باید همانطور كه ایران قیام كرد و دماغ مستكبرین را به خاك مالید و خواهد مالید، تمام ملتها قیام كنند و این جُرثومه‏هاى فساد را به زباله دانها بریزند. روز قدس روزى است كه باید این دنباله روهاى رژیم سابق در ایران، و آن توطئه چینهاى رژیم فاسد و ابرقدرتها در سایر جاها خصوصاً در لبنان، تكلیف خودشان را بدانند.

روزى است كه باید همت كنید و همت كنیم كه قدس را نجات بدهیم؛ و برادران لبنانى را از این فشارها نجات بدهیم. روزى است كه باید تمام مستضعفین را از چنگال مستكبرین بیرون بیاوریم(7)

*باید به همه ابرقدرت ها هشدار داد

   روز قدس، روزى است كه باید به این روشنفكرانى كه در زیر پرده با امریكا و عمال امریكا روابط دارند هشدار داد. هشدار به اینكه اگر از فضولى دست برندارید، سركوب خواهید شد!

ما به آنها مهلت دادیم و با آنها با ملایمت رفتار كردیم كه شاید دست از شیطنت بردارند و اگر دست برندارند، كلمه آخر را خواهیم گفت و خواهیم به آنها فهماند كه دیگر رژیم سابق قابل برگشتن نیست و دیگر امریكا نمى‏تواند به اینجا حكومت كند، و دیگر سایر ابرقدرتها نمى‏توانند در این مملكت حكومت كنند. روز قدس روزى است كه باید به همه ابرقدرتها هشدار داد كه باید دست خود را از روى مستضعفین بردارید و سر جاى خود بنشینید(8)

*اسرائیل از فریادش می ترسد

  امیدوارم كه مسلمانها روز قدس را بزرگ بشمارند و در همه ممالك اسلامى، در روز قدس، در روز جمعه آخر ماه مبارك، تظاهر كنند، مجالس داشته باشند، محافل داشته باشند، مسجد داشته باشند، در مساجد فریاد بزنند.

وقتى یك میلیارد جمعیت فریاد كرد، اسرائیل نمى‏تواند، از همان فریادش مى‏ترسد. اگر همه مسلمینى كه در دنیا الآن هستند، كه قریب یك میلیارد هستند، اگر در روز قدس، همه بیرون بیایند از خانه، فریاد بكنند «مرگ بر امریكا» و «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر شوروى»، همین قول «مرگ برشوروى» براى آنها مرگ مى‏آورد. جمعیتشان یك میلیارد، ذخایرشان این همه زیاد كه همه دولتها محتاج به ذخایر شما هستند.

مع ذلك، شما را وادار مى‏كنند با هم مختلف باشید، اختلاف كنید و ذخایرتان را ما ببریم و هیچ كدام صحبت نكنید(9)


پی نوشت:

1. صحیفه امام، ج‏5، ص: 82

2. صحیفه امام، ج‏6، ص: 469

3. صحیفه امام، ج‏6، ص: 502

4. صحیفه امام، ج‏6، ص: 503

5. صحیفه امام، ج‏7، ص: 198

6. صحیفه امام، ج‏9، ص: 267

7. صحیفه امام، ج‏9، ص: 276

8. صحیفه امام، ج‏9، ص: 277

9.  صحیفه امام، ج‏13، ص: 80

منبع: صحیفه امام

تهیه و تنظیم: عبداله فربود، گروه حوزه علمیه تبیان