تبیان، دستیار زندگی
یكی از مدیران تئاتر پارس می‌گوید: علی‌رغم وعده‌های مسوولان اداره كل هنرهای نمایشی برای خریداری این تئاتر تاكنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

"تئاتر پارس" را هم دریابیم

استاد محمد: تئاترهای "لاله‌زار" محكوم به فنا هستند یا نه؟!

یكی از مدیران تئاتر پارس می‌گوید: علی‌رغم وعده‌های مسوولان اداره كل هنرهای نمایشی برای خریداری این تئاتر تاكنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

صباح كوهی كه با خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت‌وگو می‌كرد، ادامه داد: از حدود 5 سال پیش وعده‌ی خریداری تئاتر پارس مطرح شده است، اما این وعده تاكنون جنبه عملی پیدا نكرده و در این مدت اداره كل هنرهای نمایشی ناظر فعالیتهای ما بوده و حمایتی از ما انجام نداده است.

وی با اشاره به فعالیت اعضای انجمن هنرمندان تئاتر آزاد گفت: بسیاری از فعالان این تئاتر پیر واز كار افتاده شده‌اند و نیازمند حمایت هستند، از سویی دیگر انجمن بودجه لازم برای حمایت از این هنرمندان را در اختیار ندارد با این وصف ادامه فعالیت در این تئاتر بسیار دشوار است.

صباح كوهی ادامه داد: چندی پیش یك گروه فیلمبرداری برای تهیه یك سریال به مدت 10 روز در تئاتر پارس فعالیت كردند.قرار بود این گروه به جای پرداخت اجاره‌ بها، ما را در بازسازی این ساختمان حمایت كنند، اما نه تنها چنین نكردند با تغییراتی كه در لوله‌كشی‌های آب دادند، هزینه‌ای را به ما تحمیل كردند و ناچار شدیم تغییراتی را كه آنها انجام داده بودند، دوباره به حالت اولیه برگردانیم.

به گزارش ایسنا، تئاتر پارس در كنار تئاتر "نصر" از جمله قدیمی‌ترین تئاترهای تهران است كه در خیابان لاله‌زار واقع شده است. در حال حاضر طبقه پایین این تئاتر یك پاساژ الكتریكی با عنوان پاساژ "پارس" است. این در حالی است كه از مدتی پیش حتی سر در تئاتر پارس هم برداشته شده و هیچ نشان فیزیكی مبنی بر تئاتر بودن این بنا وجود ندارد. این تئاتر كه زیر مجموعه انجمن هنرمندان تئاتر آزاد است، مدتی در اجاره مجید جعفری بود اما به دلیل مشكلات فراوانی كه این گونه سالن‌ها دارند، فعالیت آن گاه گاه متوقف می‌شد. از آنجا كه طی هفته گذشته مقرر شد بازسازی تئاتر "نصر" از سوی اداره كل هنرهای نمایشی پیگیری شود، بار دیگر وضعیت تئاتر "پارس" هم برای اهالی تئاتر و هنرمندانی كه در لاله‌زار فعالیت كرده‌اند، دوباره به جریان افتاده است.

محمود استاد محمد كه همواره به عنوان یكی از هنرمندان تئاتر پیگیر تئاترهای لاله‌زار و مسایل مربوط به آنها بوده است، به خبرنگار ایسنا گفت: در مورد تئاترهایی مانند تئاتر «نصر» و «پارس» مساله اصلی این است كه بپذیریم این تئاترها محكوم به فنا هستند یا نه؟! اگر معتقد باشیم این تئاترها محكوم به فنا هستند، دیگر حمایتمان معنا ندارد.

به اعتقاد وی، فعالیت این تئاترها با توجه به بافت تجاری فعلی خیابان لاله‌زار دیگر بی‌معناست در حالیكه زمانی این خیابان مركز فرهنگی بود و تئاترهای آن هم همانند سالن‌های سینما و كتاب فروشی‌هایش مورد استقبال گسترده مردم بودند.

نویسنده «شب بیست و یكم» یادآوری می‌كند: در این شرایط این تئاتر حتی 50 درصد مخارج اجاره‌ بهایش را تامین نمی‌كند و مالكان هم، چون توانایی پرداخت اجاره را ندارند ناچار می‌شوند تئاتر را به عنوان لوكیشن فیلم یا مكان برگزاری برخی از برنامه‌ها اجاره بدهند، در نتیجه روند فعالیت تئاتری آن بتدریج مختل می‌شود.

به گفته وی زمانی تئاتر "پارس" می‌تواند موفق شود كه نمایش‌های جدید ویژه آن آماده و اجرا شود. ضمن اینكه بازیگران لاله‌زار حتی تا سه چهار سال پیش هم با مبالغ بسیار ناچیزی كار می‌كردند و چراغ این تئاترها را روشن نگه داشته بودند.

نویسنده و كارگردان «دیوان تئاترال» گفت: اگر می‌خواهیم تئاتر پارس زنده بماند، باید بتوانیم مخارج بازیگران لاله‌زاری را تامین كنیم و حتی بعد از یك سال سرمایه‌گذاری، این تئاتر از سال دوم می‌تواند روی پای خود بایستد.

وی با تاكید بر اینكه هنوز تماشاگران تئاتر لاله‌زار وجود دارند، اضافه كرد: اگر تنها دو نمایش جذاب در تئاترهای لاله‌زار اجرا شود و برای نمایش سوم، سالن‌ها پر خواهد شد چون بارها وبارها شاهد این اتفاق بوده‌ایم.

وی در پایان گفت: تئاتر لاله‌زار اگر دلسوزی داشته باشد و اگر اراده‌ای برای بازسازی آن وجود داشته باشد، هنوز هم می‌تواند تماشاگران را جذب خود كند.

به گزارش ایسنا، پیش از این مجید جعفری هنگام بازدید حسین پارسایی، مدیر اداره كل هنرهای نمایشی از تئاتر نصر گفته بود: از مدتها پیش این بحث در شهرداری تهران مطرح شد كه خیابان لاله‌زار تبدیل به یك خیابان فرهنگی هنری شود و حتی این موضوع در شورای شهر تهران هم مصوب شد. اما تا كنون اقدام عملی در این زمینه انجام نشده است در حالیكه خیابان لاله‌زار روزگاری به عنوان خیابان فرهنگی تهران محل تجمع هنردوستان و خانواده‌ها بوده است.

نمایش مرغ عشق به كارگردانی معصومه ملكی این روزها در این تالار در حال اجرا است.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

خدا نگهدار لاله زار !